Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teleskop Hubble'a wykazał, że jesteśmy obserwowani z Kosmosu

Tadeusz Kowalski
Tadeusz Kowalski
NASA/ESA
Astronomie nieustannie przeszukują kosmos w poszukiwaniu śladów życia. Teleskop Hubble’a uchwycił właśnie w dalekiej przestrzeni obiekt, który nas obserwuje. Spokojnie, to nie jest wytwór pozaziemskiej cywilizacji, lecz jedynie fotografia gwiazdy U Camelopardis, której obraz do złudzenia przypomina olbrzymie ludzkie oko.

Gwiazda U Camelopardis znajduje się w gwiazdozbiorze Żyrafy w odległości 1500 lat świetlnych od Ziemi. Jest to czerwony olbrzym, gwiazda węglowa, której atmosfera zawiera więcej węgla niż tlenu. Bardzo niska siła grawitacji powoduje, że wiatr kosmiczny może zabrać nawet połowę jej masy, informuje ESA.

Zdjęcie potwierdza, że żywot U Camelopardis dobiega końca. Wskazuje na to kolorowa otoczka gazu wokół wypalającego się jądra, które co kilka tysięcy lat wyrzuca część tworzącego ją helu. Gaz tworzy wokół jądra charakterystyczny sferyczny obłok. Co ciekawe i rzadkie obłok ten przybiera niemal idealnie kulistą formę. I to właśnie powoduje, że do złudzenia przypomina ludzkie oko.
U Camelopardis w rzeczywistości jest znacznie mniejsza. Na zdjęciu galaktyki zajęłaby co najwyżej 1 piksel obrazu. Ponieważ jednak jej jasność przerasta możliwości instrumentów zainstalowanych na teleskopie Hubble’a (Advanced Kamera for Surveys) to wydaje się być dużo większa.

Znajdź nas na Google+

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Teleskop Hubble'a wykazał, że jesteśmy obserwowani z Kosmosu - Nasze Miasto

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto