Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Telewizja Polska i Polskie Radio wśród zdobywców nagrody Totus

Ewa Bo
Ewa Bo
By Alina Zienowicz Ala z (Own work) [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons
11 października na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala,podczas której wręczono nagrody Totus. Laureatami zostali:Telewizja Polska i Polskie Radio, Stanisław Niemczyk, Rodzina Szkół im. Jana Pawła II, prof. Zbigniew Chłap

Nagroda Totus przyznawana jest od 2000 roku w przeddzień Dnia Papieskiego przez Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia" dla docenienia dorobku i skutecznego promowania osób oraz instytucji, których działalność w sposób wybitny przyczynia się do podkreślenia wartości człowieka.

Do tegorocznej Nagrody Totus w kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej” nominowano: Ernesta Brylla i Stanisława Niemczyka. W kategorii „Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II” zostali nominowani: Miasto Nowy Targ, Rodzina Szkół im. Jana Pawła II, Norbert Szczepański, Aleksandra Zapotoczny i Instytut Papieża Jana Pawła II. W kategorii „Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza” - Helena Pyz, Prof. Zbigniew Chłap i Fundacja „Światło”.

W kategorii „TOTUS medialny dla upamiętnienia Bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach” zgłoszono do nagrody: Zespół twórców serialu telewizyjnego „Ranczo”, Radio Warszawa, Zespół twórców Telewizji Polskiej i Polskiego Radia, Portal internetowy Deon.pl oraz Redakcję dwumiesięcznika „Wołanie z Wołynia”.

Spośród zgłoszonych kandydatów, laureatów wybrały specjalnie powołane Kapituły Nagrody Totus.

W finale w poszczególnych kategoriach "katolickiego Nobla"otrzymali:
1 "Promocja człowieka i praca charytatywno-wychowawcza" - prof. Zbigniew Chłap
2. "Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej" - architekt Stanisław Niemczyk
3. "Promowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II" - Rodzina Szkół im. Jana Pawła II
4. "Totus medialny" - zespół twórców Telewizji Polskiej i Polskiego Radia - przygotowującego i realizującego przekaz z uroczystości kanonizacyjnych Jana XXIII i Jana Pawła II.

W uzasadnieniu podkreślono, iż uroczystości kanonizacyjne zostały przez media publiczne w Polsce zaprezentowane "odbiorcom w kraju i zagranicą w bardzo szerokiej formule, obejmującej transmisje najważniejszych wydarzeń, specjalne audycje, a także produkcję filmów dokumentalnych i reportaży. Praca nad właściwym przygotowaniem i przeprowadzeniem tych zadań trwała wiele miesięcy i wymagała zaangażowania licznych zespołów pracowników mediów i znaczących środków finansowych. Stworzone programy biły rekordy oglądalności i słuchalności.

Prezes TVP Juliusz Braun powiedział, że nagroda ta jest wyróżnieniem ogromnej rzeszy pracowników TVP, tylko w kwietniu br. telewizja nadała bowiem 720 godzin programów związanych z kanonizacją i osobami Jana XXIII i Jana Pawła II. Z kolei Andrzej Siezieniewski, prezes Zarządu Polskiego Radia, zauważył, że przez lata dziennikarze PR towarzyszyli Janowi Pawłowi II, stąd transmisja uroczystości kanonizacyjnych była ważnym akordem tych związków. Prezes dodał, że transmisja radiowa uroczystości kanonizacyjnych dostępna była także na pl. św. Piotra w Watykanie, dzięki współpracy z Radiem Watykańskim. Prezesi TVP i PR zadeklarowali, że kwotę pieniężną towarzyszącą nagrodzie TOTUS przekażą na cele statutowe Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto