Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Telewizyjna paranoja Wielkiego Brata

Piotr Drabik
Piotr Drabik
http://www.flickr.com/photos/dullneon/248891231/
http://www.flickr.com/photos/dullneon/248891231/
Czy ktoś z państwa miał kiedyś wrażenie, jakby był częścią programu typu reality show? Albo uczucie ciągłego śledzenia przez kamery? Jeśli tak, to warto się zastanowić, czy czasem nie cierpimy na syndrom Trumana.

5 czerwca 1998 r. swoją światową premierę miał film "Truman Show" w reżyserii Petera Weira z Jimem Carreyem w roli głównej. Na czym opierała się fabuła tego filmu? 30-letni agent ubezpieczeniowy, Truman, ma kochającą żonę i rodzinę. Wiedzie spokojne życie w "sennym" miasteczku, jak miliony innych Amerykanów. Od pewnego czasu jednak bohater ma nieustanne wrażenie, jak by ktoś go śledził. Niestety, nie mylił się. Od 30 lat lat całe jego życie jest obserwowane przez tysiące kamer, a miejsce gdzie żyje to wielkie studio telewizyjne.

Film w bardzo wielu kręgach stał się kultowym, a na pewno wiele osób po jego obejrzeniu przez chwilę zastanowiło się czy czasem nie podziela losu Trumana. Niektórzy jednak zostali z tym przeświadczeniem do dziś. Naukowo, przekonanie o mimowolnym udziale w programie telewizyjnym i byciu obserwowanym przez kamery, zostało nazwane Syndromem Trumana. Po raz pierwszy ten termin został użyty na konferencji medycznej, 10 lat po premierze filmu. Dr Joel Gold, psychiatra z Bellevue Hospital w Nowym Jorku wraz ze swoim bratem przedstawili wyniki badań osób zmagających się z tą przypadłością psychiczną. Wówczas przedstawił 5 leczonych przez siebie przypadków. Nieoficjalnie mówi się, że panowie spotkali się aż z 50 zachorowaniami na Syndrom Trumana.

Jakie są objawy tej choroby? Przekonanie o ciągłym uczestniczeniu, mimo woli, w programie typu reality show oraz obserwowaniu przez wszechobecne kamery. Efektem zaburzenia jest nadmierna podejrzliwość, brak zaufania wobec otoczenia, stan apatii, bądź nadmiernego pobudzenia. Jednak popadnięcie w Syndrom Trumana przez osobę zdrową psychicznie praktycznie się nie zdarza, raczej ci o wrodzonych predyspozycjach do zaburzeń psychicznych są o wiele bardziej narażeni.

Syndrom Trumana jest bardzo ciekawym przypadkiem medycznym, ponieważ ta przypadłość narodziła się w Hollywood i zdobyła popularność dzięki popkulturze. Pokazuje jak duży wpływ na nasze życie ma telewizja oraz film. Wzrost popularności programów typu reality show czy informacje o coraz powszechniejszym monitoringu na pewno u wielu z nas mogą wywołać pytania czy niepokój o naszą prywatność. Mass media każdego dnia namawiają nas do wzięcia udziału w wyścigu szczurów po sławę, karierę, pieniądze. Ci, którzy zostaną z tyłu tego wyścigu mogą popaść w Syndrom Trumana.

Źródło:
Wikipedia
Rzeczpospolita

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto