Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

The Tall Ships Races. Szczecin sierpniową stolicą światowego żeglarstwa

YanBi
YanBi
Fot. Janina Bieleńko
W Szczecinie, po raz drugi spotkały się załogi najpiękniejszych jachtów świata uczestniczące w międzynarodowych regatach żeglarskich The Tall Ships Races 2013. Tegoroczne regaty przeprowadzono na trasie Aarthus - Helsinki - Ryga - Szczecin.

W niedzielę, od porannych godzin zapełniała się widzami wyspa Łasztownia i Wały Chrobrego. Wzdłuż brzegów Odry, w kilku rzędach zacumowały małe, duże i bardzo duże jachty. Idea spotkań największych żaglowców powstała w okresie międzywojennym. Na pierwszy, jeszcze nieoficjalny, zlot w Sztokholmie, w roku 1938, przybyło 20 żaglowców.
Polacy mogli zobaczyć największe żaglowce w Gdyni, dopiero w roku 1974. Była to zasługa załogi jachtu "Dar Młodzieży", która, startując do regat w 1972 roku, wygrała pierwszy etap wyścigu i utrzymała prowadzenie do końca. W następnych zlotach do międzynarodowych spotkań żaglowców dołączały kolejne polskie żaglowce.
W tegorocznej edycji The Tall Ships Races 2013 można zobaczyć, m.in., wspomniany "Dar Młodzieży" - fregatę wyposażoną w 26 żagli o łącznej powierzchni 3015 m2, brygantynę "Iskra" - powierzchnia 15 żagli, to 909 m2, bryg "Fryderyk Chopin" z 22 żaglami o powierzchni 1200 m2. Niestety, w Szczecinie nie zobaczymy jachtów płynących pod żaglami, Już od Świnoujścia jednostki płynęły na silnikach. Do podziwiania pozostały zatem konstrukcje kadłubów, elementy takielunku i piękne galiony - rzeźby zdobiące dziób jachtu. Do zwiedzania pokładów i wnętrz statków od rana ustawiały się długie kolejki.
Jachty żaglowe, wykorzystywane obecnie do turystyki, wypoczynku i sportowych rywalizacji, w przeszłości
niejednokrotnie uczestniczyły w bitwach morskich o czym przypominały umocowane do pokładu statku armatki.
Wśród wielu autentycznych, starych żaglowców można spotkać pieczołowicie odtworzone repliki, jak np. rosyjski "Shtandart", zbudowana w 1999 replika fregaty z 1703 roku.
Dużą popularnością cieszyły się jachty zagraniczne - fregata "Christian Radich" z 1937 roku, bark "Cuauhtemoc" z 1982 roku, fregata "George Stage" z 1934 roku czy bark "Alexander von Humboldt II" z 2011 r.
Stare i nowe konstrukcie jachtów, wszystkie imponują swoim ogromem. Do obsługi żaglowców uczestniczących w regatach dobierane są załogi wielopokoleniowe. Z założenia na każdym jachcie 50 % załogi stanowi młodzież do 25 roku życia. Dobrą tradycją zlotu jest wymienianie się załogami. Daje to możliwość zawarcia przyjaźni i wzajemnego przekazywania wiedzy i umiejętności nautycznych. Jeden z trzech etapów regat, na trasie Helsinki - Ryga, miał taki towarzyski charakter.

Finał regat The Tall Ships Races 2013, to impreza pełna atrakcji nie tylko dla żeglarzy i miłośników żeglarstwa. Wesołe Miasteczko, jarmarki, pokaz ogni sztucznych, zawody sportowe, pokazy karate. Organizatorzy zadbali także o oprawę muzyczną. Gala Eska Music Awards, koncert kanadyjskiej wokalistki Nelly Furtado i liczne występy zespołów szantowych gwarantują każdemu dobrą zabawę.
Pożegnanie jachtów uczestniczących w zlocie zaplanowano na wtorek, 6 sierpnia.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto