Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

The World Hobbit Project. Badacze zbiorą opinie na temat trylogii Petera Jacksona

Redakcja Wiadomości24.pl
Redakcja Wiadomości24.pl
Stu badaczy z 46 krajów zbada opinie widzów filmów z serii "Hobbit" w ramach "The World Hobbit Project". Pomysłodawcy chcą przekonać się w jaki sposób trylogia "Hobbit" jest rozumiana i oceniana przez różne grupy odbiorcze w różnych krajach świata.

W międzynarodowym projekcie uczestniczy ponad stu badaczy z 46 krajów. Chcą oni zebrać opinie i zbadać preferencje widzów filmów z serii "Hobbit", czyli ekranizacji powieści J.R.R. Tolkiena, które zrealizował znany amerykański reżyser Peter Jackson. Badacze chcą przekonać się w jaki sposób trylogia "Hobbit" jest rozumiana i oceniana przez różne grupy odbiorcze w różnych krajach świata. Dr Konrad Klejsa, filmoznawca z Uniwersytetu Łódzkiego, został koordynatorem polskiej części projektu "The World Hobbit Project".

Jakie znaczenie mają te filmy dla widzów? Dlaczego je oglądano? Co usatysfakcjonowało widzów, a co rozczarowało? Jak oceniają zastosowane w filmach efekty cyfrowe i fakt, że jest to wysokobudżetowa produkcja hollywoodzka? Jak wypada porównanie z wcześniejszą trylogią "Władca Pierścieni"? W jaki sposób na opinie widzów rzutuje lektura powieści? Czy wiek, płeć, stopień zamożności lub kraj zamieszkania są czynnikami różnicującymi opinie o filmie? To tylko kilka pytań, jakie przed widzami stawiają badacze.

Czytaj także: Rondo Jeffa Hannemana na stałe wpisze się plan Jaworzna? Chcieliby tego fani Slayera

Jak zapewniają, dzięki tym zagadnieniom chcą włączyć się do debaty o zagadnieniach ogólniejszych, takich jak np. dominacja Hollywood. To pierwszy projekt tego rodzaju zakrojony na tak szeroką skalę. Przeprowadzenie ankiety stało się możliwe dzięki finansowemu wsparciu Akademii Brytyjskiej, a jest ona dostępna na stronie internetowej Worldhobbitproject.org.
Kierownikami "The World Hobbit Project" są profesorowie Martin Barker i Matt Hills z Aberystwyth University w Wielkiej Brytani oraz Ernest Mathijs z University of British Columbia w Kanadzie. Dr Konrad Klejsa jest pracownikiem Zakładu Historii i Teorii Filmu UŁ, często prowadził spotkania i przeprowadzał wstępy do wydarzeń m.in. w Muzeum Kinematografii, gdzie w latach 2007-11 był członkiem Rady Naukowej.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto