MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

TK: straciłeś działkę zajętą pod budowę drogi? Możesz ją odzyskać. Zapadł ważny wyrok w sprawie wywłaszczeń

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Przy wywłaszczeniu pod budowę drogi właściciele gruntów otrzymują odszkodowanie, jednak zdaniem wywłaszczonych nie zawsze jest to odpowiednia rekompensata.
Przy wywłaszczeniu pod budowę drogi właściciele gruntów otrzymują odszkodowanie, jednak zdaniem wywłaszczonych nie zawsze jest to odpowiednia rekompensata. Dariusz Bloch / Polska Press / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Trybunał Konstytucyjny zabrał głos w sprawie wywłaszczenia pod budowę drogi publicznej. Zdaniem sędziów część odebranych działek powinna wrócić do właścicieli.

Jeśli doszło do wywłaszczenia pod budowę drogi publicznej, a następnie droga nie powstała, dawny właściciel działki powinien ją odzyskać – uznał Trybunał Konstytucyjny. Według TK część przepisów tzw. specustawy drogowej z 2003 r., na podstawie której wywłaszczano, jest niezgodna z konstytucją.

Wywłaszczenie pod budowę drogi pod lupą TK

Wywłaszczenie pod budowę drogi publicznej może spotkać praktycznie każdego – prywatne działki na trasie planowanej drogi są wówczas przejmowane przez państwo, a ich właściciele otrzymują rekompensatę finansową. Czasem jednak zdarza się, że na przejętych terenach droga ostatecznie nie powstaje. Właściciel gruntu może wówczas starać się o jego zwrot. Nie dotyczy to jednak osób wywłaszczonych na mocy specustawy drogowej z 2003 r.

– (...) Uniemożliwienie zwrotu nieruchomości w przypadkach objętych specustawą drogową nie jest racjonalne i społecznie sprawiedliwe, a samo w sobie stanowi podstawę do nadużyć – podkreślono w skardze do TK w 2019 r.

Jak wyjaśniono w piśmie, państwo może np. odbierać ludziom działki pod pretekstem budowy drogi, choć tak naprawdę żadnej drogi nie zamierza budować. Gdy grunty zostaną już przejęte, państwo może następnie zrobić z nimi, co chce.

Skarżący zwrócili też uwagę, że dochodzi do nierównego traktowania obywateli przez prawo. To, czy właściciel ma szansę odzyskać swoją ziemię, zależy bowiem od tego, na podstawie której ustawy doszło do wywłaszczenia.

Sprawdź: Absurdalne przepisy na polskich osiedlach. Czego potrafią zakazać spółdzielnie i wspólnoty?

Działki powinny zostać zwrócone, jeśli droga nie powstała

Sprawa trafiła przed Trybunał Konstytucyjny po wielu latach sporów o grunty między wywłaszczonymi a państwem. Sędziowie TK uznali ostatecznie, że przepisy dotyczące wywłaszczeń i zwrotu działek są niekonstytucyjne.

– Jeśli konstytucja stanowi o możliwości wywłaszczenia tylko na cel publiczny [budowę drogi – przyp. red.], to wywłaszczenie, które takiego celu nie może osiągnąć, jest zakazane, a jeśli już nastąpiło, to jego skutki powinny być usunięte – podano w uzasadnieniu wyroku. – Słuszne odszkodowanie za wywłaszczenie nie kompensuje w pełni uszczerbku wynikającego z wywłaszczenia.

Innymi słowy, zdaniem TK odszkodowanie za odebraną działkę to za mało – jeśli planowana droga nie powstała, to państwo powinno zwrócić przejęty grunt. To dobra wiadomość dla wywłaszczonych na mocy specustawy drogowej, którzy mogą teraz liczyć na odzyskanie swoich działek.

[QUIZ] Wiesz, jak się żyje w Polsce? To pewnie bez problemu odpowiesz na 10 pytań

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: TK: straciłeś działkę zajętą pod budowę drogi? Możesz ją odzyskać. Zapadł ważny wyrok w sprawie wywłaszczeń - RegioDom.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto