Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To przyszłość technologii militarnej? Tak prezentują się najnowocześniejsze czołgi na świecie. Czy będą na usługach polskiej armii?

Redakcja
W sieci znajdziemy wiele modeli 3D, przedstawiających nowoczesne i zaawansowane technologicznie czołgi. Większość z nich jednak to zaledwie projekty graficzne, ale rzeczywistość i autentyczne plany dotyczące tych machin wojennych niekoniecznie ustępują atrakcyjnością tym kreacjo. Sprawdźcie sami, jak wygląda obecna sytuacja technologiczna w kwestii najsilniejszych lądowych maszyn bojowych na świecie. Zapraszamy.
W sieci znajdziemy wiele modeli 3D, przedstawiających nowoczesne i zaawansowane technologicznie czołgi. Większość z nich jednak to zaledwie projekty graficzne, ale rzeczywistość i autentyczne plany dotyczące tych machin wojennych niekoniecznie ustępują atrakcyjnością tym kreacjo. Sprawdźcie sami, jak wygląda obecna sytuacja technologiczna w kwestii najsilniejszych lądowych maszyn bojowych na świecie. Zapraszamy. Unsplash/materiały
Rozwój technologii na świecie jest ściśle związany z przemysłem zbrojeniowym, a dalsze plany dotyczące tego sektora są imponujące. Przykładem mogą być czołgi. To, jak wkrótce będą wyglądać, do niedawna wydawać się mogło mrzonkami z filmów science-fiction. Sprawdźcie sami.

Spis treści

Ludzie nie są niestety z natury pokojowi, o czym świadczy bogata w wojny i spory historia ludzkości. Zdecydowanie nie jest to cecha pozytywna, jednak w ogólnym rozrachunku to, gdzie obecnie się teraz pod względem rozwoju znajdujemy, zawdzięczamy właśnie głównie wojnom. Od zawsze trudno było bowiem o dziedzinę, która cieszyłaby się większą uwagą, a także nakładem wysiłków i finansów, niż przemysł zbrojeniowy.

Jednocześnie, wiele z badanych i opracowanych w jej ramach rozwiązań było potem implementowanych do innych dziedzin życia i w efekcie prowadziło to do systematycznego postępu. Dotyczy to m.in. technologii służących do komunikacji, medycyny udoskonalanej jeszcze sukcesywnej w obliczach konfliktów, czy też opracowywania nowych materiałów, które poza zastosowaniem militarnym były wprowadzane także m.in. do przemysłu budowlanego oraz tekstylnego.

War, war never changes…

Istniała poniekąd nadzieja, że rozwój ludzkości doprowadzi do zażegnania konfliktów zbrojnych. Nie, żeby ludzie byli bardziej ugodowi czy lepsi, po prostu w obecnych czasach wojna konwencjonalna zwyczajnie się większości państw nie opłaca. Przynosi ona bowiem w praktyce niemal same straty zarówno po stronie ludzkiej, jak i finansowej, a korzyści niemal żadnych. Znacznie bardziej opłaca się więc prowadzić spory na arenie politycznej i tak też najczęściej jest to obecnie czynione.

Dlatego też wydawało się, iż konfliktem zbrojnym nie trzeba się w nowożytnych czasach zbyt przejmować, ze względu na zmniejszenie prawdopodobieństwa jego wystąpienia. Niestety, jak już wiemy i jak udowodniły niedawne wydarzenia, nie jest to prawdą. Tak więc, inwestycje oraz nakłady przeznaczane na militaria wydają się nie tylko zasadne, ale obecnie wręcz koniczne.

Czołgi to najbardziej charakterystyczne machiny wojenne wykorzystywane na lądzie. Jak jednak się okazuje, to nie koniec ich panowania na polach walki
Czołgi to najbardziej charakterystyczne machiny wojenne wykorzystywane na lądzie. Jak jednak się okazuje, to nie koniec ich panowania na polach walki podczas konfliktów zbrojnych, a plany na ich udoskonalanie robią wrażenie. Unsplash/materiały

Najsilniejsza broń lądowa

Oczywiście urządzeń, broni i pojazdów militarnych jest spore grono, jednak nawet wśród nich są wyjątkowe „okazy”. W przypadku mórz i oceanów są to okręty wojenne, z kolei na niebie są to myśliwce bojowe. W przypadku zmagań naziemnych niezmiennie od lat najbardziej efektownym i głównym narzędziem są natomiast czołgi.

Teoretycznie, jaki jest czołg, każdy widzi. W największym uproszczeniu to sporych rozmiarów, opancerzone jednostki bojowe, wyposażone w duże działa. Opis ten wciąż jest zgodny z prawdą, co nie znaczy, że przez dziesiątki lat ta śmiercionośna machina nie uległa licznym przemianom. Wręcz przeciwnie. Od pierwszego projektu z 1911 roku, poprzez pierwszy prototyp z 1915 roku i wprowadzenie już funkcjonalnych urządzeń do obiegu, wiele się zmieniło.

Czołgi przyszłości – już teraz

Jak już wspomniano, rozwój technologiczny jest ściśle powiązany z militariami i działa w obie strony. Tak więc rozwiązania opracowane w ramach uzbrojenia są implementowane do sfery publicznej, a wynalazki z różnych dziedzin znajdują zastosowanie w militariach i tak też jest w tym przypadku.

Technologiczne możliwości ludzi są obecnie na bardzo wysokim poziomie, a sama technologia wciąż ewoluuje i jest udoskonalana. Przekłada się to więc także na militaria, a w tym czołgi, które stają się coraz bardziej nowoczesne i wielofunkcyjne. Postanowiliśmy sprawdzić więc, na jakim etapie zaawansowania jest obecnie udoskonalanie tych machin i jak prezentuje się czołg przyszłości.

Nie mamy tu jednak na myśli fantazjowania, ale realnie to, co jest obecnie w przygotowaniu.

W naszej galerii znajdziecie trzy najistotniejsze i aktualne fakty związane z czołgami przyszłości, także w odniesieniu do sytuacji w naszym kraju, a na jej końcu pewien zabawny i niechlubny (niestety dla Polski) bonus. Zapraszamy.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dronowa Dolina, czyli wydarzenie dla pasjonatów nowych technologii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: To przyszłość technologii militarnej? Tak prezentują się najnowocześniejsze czołgi na świecie. Czy będą na usługach polskiej armii? - GRA.PL

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto