Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tomasz Zubilewicz atrakcją turystyczną

Redakcja
Na kończących sie dzisiaj w Katowicach Międzynarodowych Targach Turystyki, Sprzętu Turystycznego, Żeglarskiego i Sportowego GLOB 2011, atrakcją turystyczną okazał się… Tomasz Zubilewicz.

Sympatyczny, zawsze w pogodnym, nawet mimo niepogody, nastroju, „Zubi”, popularny prezenter TVN, spec od informacji i prognoz meteorologicznych, prezentował własną książkę „Zabrze na każdą pogodę”.

Praca jest godna polecenia z wielu powodów. Wymieniamy zaledwie dwa. Po pierwsze: Zabrze staje się liderem w promowaniu turystyki postindustrialnej. Na renomowanym Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, znajdują się aż cztery wyjątkowe obiekty zabrzańskie. Są to: Muzeum Górnictwa Węglowego, Skansen Górniczy „Królowa Luiza”, Szyb „Maciej”, Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego „Guido”. Żadne inne miasto nie może pochwalić się takimi zabytkami. Autentycznie żyjącymi, na dodatek.

Gwiazdy TVN-u wygrały z reprezentantami Sejmu

Po drugie: Zubilewicz, urodzony warszawiak, z dużym znawstwem i swadą opowiada o licznych atrakcjach śląskiego miasta, które co przyznaje we wstępie, ”w jakiś sposób towarzyszyło mojej młodości”. Podczas spotkania wyjaśnił: "W moim domu mówiło się sporo o piłce i o
Zabrzu, bo rodzice byli kibicami Górnika"

„Zubi” przyznaje, że nie znał wcześniej Zabrza, poznawał je w trakcie prac nad ksiązką. I chyba poznał znakomicie, skoro ze znawstwem przedstawia jego dzielnice i co ciekawsze zakamarki, oprócz wymiennych, także Główną Kluczową Sztolnię Dziedziczną, podziemny kanał górniczy, ewenement na skalę nieomal światową, Kolonię B, Zandkę, Rokitnice, Biskupice, pogranicza rudzko-zabrzańskie nad Czarniawką, dolinę Bytomki.

Przewodnik Zubilewicza wzbogaca suplement familijno-kulinarny z miniesejami o najsłynniejszych potrawach śląskich, aczkolwiek w tym miejscu musimy zwrócić uwagę, że prawdziwy Ślązak dostaje drgawek, słysząc określenie "żurek śląski". Na Śląsku nigdy nie jadano żurku, a tylko, i wyłącznie żur. Żurek, to jakiś wymysł z torebek ze sztucznymi erzacami!

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcy

Jest też w opracowaniu spis ulic aktualny i po niemiecku, według stanu z 1941 roku, są szczegółowe mapki opisywanych obszarów, jest wiele ciekawych zdjęć. Przewodnik powstał dzięki współpracy Tomasza Zubilewicza z Marcinem Krzemińskim i spółką Vero Steel, a wydało go Wydawnictwo KCS PLUS Krystyna Ślusarczyk.

Współautor artykułu:

  • Barbara Podgórska
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto