MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tomaszowska Okrąglica - dlaczego warto ją zobaczyć? Skupia jedne z najciekawszych atrakcji Tomaszowa Mazowieckiego

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
CC BY-SA 3.0
CC BY-SA 3.0 Wikipedia.org / Jolanta Dyr / CC BY-SA 3.0
Położony w woj. łódzkim Tomaszów Mazowiecki może pochwalić się wieloma atrakcjami. Wśród nich niewątpliwie wyróżnia się „Tomaszowska Okrąglica”, w której skład wchodzą trzy miejsca na mapie Tomaszowa - turyści koniecznie powinni wziąć je pod uwagę podczas planowania wycieczki. Z jakich lokalizacji składa się „Tomaszowska Okrąglica” i dlaczego warto ją zobaczyć? W tym artykule znajdziecie najważniejsze informacje, w tym godziny otwarcia czy ceny biletów wstępu.

Spis treści

Tomaszowska Okrąglica - dlaczego warto ją zobaczyć?

Domena publiczna
Domena publicznaWikipedia.org / Autor nieznany (prawdopodobnie Babel) / Domena publiczna

Tomaszowska Okrąglica to trzy atrakcje Tomaszowa Mazowieckiego, które zlokalizowane są w bliskiej od siebie odległości. W jej skład wchodzą miejsca wyjątkowe nie tylko na skalę wojewódzką, ale też krajową! Rezerwat „Niebieskie Źródła” skrywa lazurowe wody, a Skansen Rzeki Pilicy i Groty Nagórzyckie zabiorą was na wycieczkę do przeszłości…

„Niebieskie Źródła”, czyli magiczny rezerwat w samym sercu Polski

CC BY-SA 3.0
CC BY-SA 3.0Wikipedia.org / Jolanta Dyr / CC BY-SA 3.0

Rezerwat zawdzięcza swoją nazwę występującym tam wywierzyskom krasowym (miejscom, z których wypływają wody krasowe). Mają one charakterystyczną błękitno-zieloną barwę, która przywołuje na myśl lazurowe wody tropików. Na terenie rezerwatu występują także pulsujące gejzery z piasku! Co stoi za ich powstawaniem? Wytłumaczenie jest dość proste - piasek unoszony jest przez źródlaną wodę. Las olchowy to ostoja wielu licznie występujących ptaków, które są wizytówką rezerwatu. Podczas wizyty w „Niebieskich Źródłach” możemy spodziewać się spotkania oko w oko z kaczkami krzyżówkami (prezentującymi się dumnie już w logo rezerwatu), czernicami czy łabędziami niemymi.

Lokalizacja

Skansen Rzeki Pilicy - jedyny taki w Polsce

CC BY-SA 4.0
CC BY-SA 4.0Wikipedia.org / Michał Derela / CC BY-SA 4.0

Ten skansen to wyjątek na skalę krajową - to pierwsze muzeum na wolnym powietrzu, które poświęcono rzece. Powstał w 2000 roku - od tamtego czasu pracownikom przyświeca tylko jeden cel - stworzenie placówki, której atrakcji można doświadczać wszystkimi zmysłami. W skansenie można podziwiać kilka wystaw:

 • Wioślarstwo i szkutnictwo ludowe,
 • Oś rzeki Pilicy,
 • Wojenne trofea Pilicy,
 • Młynarstwo wodne w dorzeczu Pilicy.

Ostatnia wystawa jest z pewnością najbardziej rozbudowana, a jej najważniejszym elementem jest drewniany młyn wodny. Na teren muzeum przeniesiono go ze wsi Kuźnica Żerechowska - w Skansenie Rzeki Pilicy jego wnętrza udostępniono do zwiedzania, tworząc tam ekspozycję poświęconą tradycjom młynarstwa wodnego w dorzeczu Pilicy.

Bilety i godziny otwarcia

 • Bilet normalny - 18 zł
 • Bilet ulgowy - 13 zł
 • Bilet z Kartą Dużej Rodziny – 6 zł
 • Bilet rodzinny 2+2 – 50 zł

Muzeum jest otwarte dla zwiedzających od wtorku do piątku w godzinach 9:00-16:00 oraz w soboty i niedziele w godzinach 10:00-16:00.

Lokalizacja
Skansen Rzeki Pilicy zlokalizowany jest w Tomaszowie Mazowieckim.

Groty Nagórzyckie - podziemna wycieczka do przeszłości

CC BY-SA 4.0
CC BY-SA 4.0Wikipedia.org / Michał Derela / CC BY-SA 4.0

Na terenie dawnych wyrobisk po kopalni piasku turyści zmierzający do Tomaszowa Mazowieckiego mogą przejść się… podziemnym korytarzem. Niezwykle interesującej trasy o długości ok. 160 metrów nie można jednak zwiedzić samemu - podczas wycieczki konieczne jest skorzystanie z usługi wykwalifikowanego przewodnika, co w tym przypadku wydaje się raczej zaletą. Kto lepiej od niego przekazałby wiele interesujących faktów na temat historii i legend tego miejsca? Wyznaczona ścieżka umożliwia podziwianie podziemia, manekinów przedstawiających górników oraz bohatera tomaszowskich legend - diabła nagórzyckiego.

Bilety i godziny otwarcia

 • Bilet normalny - 18 zł
 • Bilet ulgowy - 13 zł
 • Bilet z Kartą Dużej Rodziny – 6 zł
 • Bilet rodzinny 2+2 – 50 zł

Ceny zawierają usługę świadczoną przez przewodnika. Groty otwarte są dla zwiedzających przez cały rok, od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-18:00. Co pół godziny na teren atrakcji wpuszczane są grupy 25-osobowe.

Lokalizacja
Groty Nagórzyckie znajdują się w Tomaszowie Mazowieckim.

Źródło: Skansen Rzeki Pilicy, Groty Nagórzyckie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak wakacje spędza Katarzyna Pakosińska?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tomaszowska Okrąglica - dlaczego warto ją zobaczyć? Skupia jedne z najciekawszych atrakcji Tomaszowa Mazowieckiego - Strona Podróży

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto