Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tornada w Polsce występują coraz częściej

Piotr T. Bogdanowicz
Piotr T. Bogdanowicz
Tornado nad Przemyślem.
Tornado nad Przemyślem.
Trzy, cztery lata temu, na pytanie o tornada w Polsce, często słyszałem odpowiedź, że w Polsce takich zjawisk nie ma. Dziś jednak, coraz częściej tornada w Polsce się zdarzają. Ludzie, niestety, musieli odczuć ten żywioł na własnej skórze, aby zmienić zdanie.

ZOBACZ: Trąba powierzna nad Kłomnicami
Tornado koło Trzebini
Burza w Warszawie
Nawałnica przeszła nad Łodzią
Wielkie gradowe kule spadały na Śląsku
Stobiecko Miejskie dzień po tragedii

Wczoraj minęło 76 lat kiedy to w Lubelszczyznę uderzyło jedno z najsilniejszych tornad w historii pomiarów prowadzonych nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Prędkość wiatru nie została wtedy dokładnie zmierzona jednak szacunki mówią, że oscylowała między 369 km/h, a 522 km/h. Jakie były zniszczenia? Tornado równało z ziemią budynki, których mury miały grubość 50 cm. Załadowane wagony kolejowe nie stanowiły dla niego żadnego problemu, a potężne drzewa wyrywane z korzeniami fruwały niczym piórka na wietrze.

Tornado, a właściwie trąba powietrzna (tornado jest nazwą lokalną, używaną przede wszystkim w USA) to, najprościej mówiąc, wirujący lej utworzony z chmur, który niejednokrotnie sięga aż do ziemi. O trąbach powietrznych w Polsce mówi się niestety znacznie rzadziej niż o tornadach występujących w Stanach Zjednoczonych. To błąd, gdyż będą one w naszym kraju występować coraz częściej. Postępujące zmiany klimatyczne na pewno nie zostawią naszego kraju w spokoju i tylko pozostaje czekać na tornado o sile zbliżonej do tego sprzed 76 lat. A ludzie jak nie wiedzieli, tak nie wiedzą o tornadach praktycznie nic.

W środę w pobliżu wyspy Uznam tornado powyrywało kilkadziesiąt drzew z korzeniami niedaleko miejscowości Anklam (Niemcy) po czym zeszło na wodę przekształcając się w trąbę wodną. Tego samego dnia tornado spustoszyło czeską wieś Zbytiny położoną niedaleko miasta Prachatice. Zobacz zniszczenia jakich tam dokonało.

Polska nie jest oazą spokoju...

Polska nie jest ostoją spokoju atmosferycznego jakby się mogło wydawać. W czerwcu ubiegłego roku cała seria tornad dokonała ogromnych zniszczeń w miejscowościach Pobiedziska w Wielkopolsce, Zblewo na Pomorzu, Kurzelów na Ziemi Świętokrzyskiej i Kliny również w Wielkopolsce. Niespełna dwa miesiące później kolejna seria trąb powietrznych siała zniszczenie i postrach w woj. łódzkim i na Lubelszczyźnie. Jakby tego było mało, wczoraj po godzinie 18 obok Częstochowy przeszło bardzo silne tornado (niewykluczone że było ich kilka), czyniąc wiele zniszczeń i raniąc kilka osób.

Takie zjawiska atmosferyczne występują najczęściej w okresie wakacyjnym, kiedy dobowe wahania temperatury bywają bardzo duże i gwałtowne, wystarczy bowiem nagły spadek temperatury o 3 stopnie i nieszczęście gotowe. Podczas mających miejsce wtedy bardzo gwałtownych burz mogą powstawać trąby powietrzne. Na nasze szczęście osiągają one siłę od F0 do co najwyżej F2. W skali intensywności tornad (skala Fujity) jest to prędkość wiatru mieszcząca się w przedziale 64-252 km/h. Tornado które nawiedziło Lubelszczyznę w roku 1931 miało siłę co najmniej F4.

Najbardziej zagrożone rejony w Polsce to: woj. Podkarpackie, Małopolskie, Śląskie, Opolskie, Łódzkie (a dokładnie okolice Łodzi), Podlaskie, Warmińsko-Mazurskie, Kujawsko-Pomorskie północna część woj. Lubelskiego, wschodnia część woj. Mazowieckiego oraz całe wybrzeże kraju począwszy od wyspy Wolin, a skończywszy na Mierzei Wiślanej.

Czytaj także:

Trwa usuwanie skutków trąby powietrznej pod Częstochową.
Burza nadciąga nad miasto Wrocław.

Współautor artykułu:

  • Piotr Bednarek
od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto