Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń obchodził Trzech Króli po hiszpańsku

Łukasz Kołtacki
Łukasz Kołtacki
Wiceprezydent Torunia Zbigniew Fiderewicz i Angel Tellechea Goyena
Wiceprezydent Torunia Zbigniew Fiderewicz i Angel Tellechea Goyena Łukasz Kołtacki
W Polsce święto Trzech Króli obchodzone jest 6 stycznia, jednak w tym roku, w Toruniu, uroczystości odbyły się wyjątkowo wcześniej i w innym stylu. Przez starówkę przeszła kolorowa parada nawiązująca do tradycji hiszpańskiej.

Barwny pochód ruszył punktualnie o godz. 14 z Rynku Staromiejskiego w kierunku szopki bożonarodzeniowej. Na jego czele stanął patron miasta, św. Jan Chrzciciel. Dalej, w rytm muzyki orkiestry reprezentacyjnej powiatu lipnowskiego, kroczyli trzej królowie - Kacper, Melchior i Baltazar, wojsko polskie, Krzyżacy a także Bractwo Kurkowe i aktorzy Baja Pomorskiego.

Na scenie, na Nowym Rynku, pojawiły się postaci Archanioła Gabriela oraz Mikołaja Kopernika, który to, obserwując niebo, obwieścił miastu przybycie trzech biblijnych mędrców. Kolędy śpiewała Mała Rewia, a w szopce czekała święta rodzina, z którą mieszkańcy chętnie się fotografowali. W okolicy można było natknąć się na diabła, który wręczał czarne cukierki niegrzecznym dzieciom i na kolorowo ozdobiony pojazd, z którego rzucano słodycze.

Impreza odbyła się w ramach współpracy Torunia z hiszpańską Pampeluną w konkursie o miano Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Władze miasta z tej okazji przywitały na scenie jednego z głównych pomysłodawców tej współpracy – Angela Tellechea Goyena, Konsula Honorowego Rzeczypospolitej Polskiej w Navarze, Kraju Basków i La Rioja. Poprzednio gościł w Toruniu w maju br. podczas wizyty hiszpańskiej delegacji, gdzie otrzymał od prezydenta Michała Zaleskiego medal Thorunium.

- Rozczarowaniem mojego życia było, że prezenty pochodzą z hipermarketów. Całe dzieciństwo wierzyłem, że prezenty rozdają trzej królowie. Sam dostawałem prezenty bardzo rzadko – stwierdził Goyena, który intensywnie promuje Toruń w Hiszpanii. Tam święto Trzech Króli kojarzy się z bardzo huczną zabawą. Podczas magicznej nocy z 5 na 6 stycznia, a nie jak u nas w wigilię Bożego Narodzenia, wręcza się prezenty i organizuje pełne tańca i muzyki parady. W większych miastach dzieci, by dostać prezent muszą przygotować wodę dla wielbłądów na wypadek, gdyby okolicą przechodził orszak. Na koniec spożywa się tam ciasto z niespodzianką, zaś szczęśliwym przez kolejny rok będzie ten, który ją znajdzie.

Umowa Torunia i Pampeluny przewiduje intensywną współpracę w zakresie kultury, promocji a także umacniania wizerunku jak i dialogu między kulturami obu krajów. - Pomimo tego, że oba miasta oddalone są od siebie o ponad 2000 km, łączy nas wspólne marzenie – zostać stolicą kultury europejskiej w 2016 roku – powiedziała Yolanda Barcina, burmistrz stolicy Navarry w życzeniach dla mieszkańców Torunia. Jej list został przeczytany podczas dalszej części obchodów w Ratuszu Staromiejskim, gdzie również wystąpił Chór Akademicki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

W Polsce święto Trzech Króli obchodzone jest 6 stycznia, jednak w tym roku uroczystości odbyły się wyjątkowo wcześniej i w innym stylu. Tłumy mieszkańców Torunia obecne podczas niedzielnej imprezy wskazują, że można się spodziewać podobnych polsko-hiszpańskich inicjatyw w przyszłości. Dzięki przekazowi internetowemu mieszkańcy Pampeluny mogli obejrzeć, jak zgodnie z ich tradycją gród Kopernika świętuje przybycie trzech mędrców.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto