Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruńskie Planetarium ma już 15 lat

Łukasz Kołtacki
Łukasz Kołtacki
Budynek Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu
Budynek Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu Łukasz Kołtacki
- A cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko co piękne! - twierdził pięć wieków temu Mikołaj Kopernik. Ani przez chwilę nie przypuszczał, że to co dla niego odległe, dla torunian jest na wyciągnięcie ręki od 15 już lat.

Pierwszy pokaz pt. "A jednak się kręci" miał tu miejsce 19 lutego 1994 roku, w rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Oficjalne obchody 15-lecia istnienia placówki planowane są jednak dopiero na 8 marca. Tego dnia mieszkańcy miasta będą mogli zobaczyć "Cosmofonię" - nowy seans przygotowany specjalnie na tę okazję. Muzykę do prezentacji skomponował lider zespołu SBB - Józef Skrzek, który podczas pokazu wykona ją na żywo.

Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu odwiedziło już ponad 2 mln widzów z całej Polski, ale i zagranicy. Początki był trudne - 8 etatów, przestarzały Niemiecki sprzęt... Jednak tu po raz pierwszy w Polsce pojawił się system "all-sky", dzięki któremu widzowie mają wrażenie przebywania pod gwiazdami, jak i pomiędzy nimi. Obraz, który oglądać można na kopule wyświetlany jest przez ponad 70 rzutników. Centrum i jednocześnie najważniejsze urządzenie stanowi projektor gwiazd Zeiss RFP, który służy placówce od samego początku.

Od czerwca 2005 r. odwiedzać można także salę interaktywną Orbitarium. Znajduje się tam zaledwie o połowę mniejszy od oryginału model kosmicznej sondy Cassini, która obecnie krąży wokół planety Saturn. Dzięki pulpitom umieszczonym wokół modelu można nią sterować, a wciskając jeden przycisk odpalić jej silniki odrzutowe. Ponadto zawieszone tam ekrany jak i stojące maszyny ukazują los misji kosmicznych, można dzięki nim także poznać bliżej planety naszego Układu Słonecznego i zachodzące w kosmosie zjawiska.

Planetarium toruńskie to z pewnością jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych nie tylko w Polsce, ale i w naszej części Europy. Jego budynek to była gazownia przy ul. Franciszkańskie, a już wkrótce z pobliskiego Domu Gazownika ma być zrobione miejsce spotkań z naukowcami. Pod względem technicznym, a co za tym idzie jakości seansów dorównuje planetariom w Europie Zachodniej odgrywając olbrzymią rolę w zakresie popularyzacji astronomii zarówno wśród dorosłych, jak i najmłodszych.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto