Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tragiczny rok dla dziennikarzy. 119 z nich zginęło podczas pracy

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Dla porównania w ubiegłym roku na świecie zginęło 102 dziennikarzy.
Dla porównania w ubiegłym roku na świecie zginęło 102 dziennikarzy. Mariusz Michalak
Jak poinformował Międzynarodowy Instytut Prasy, podczas pełnienia swoich obowiązków w tym roku zginęło 119 dziennikarzy. Jeszcze nigdy liczba ofiar wśród przedstawicieli mediów nie była tak wielka.

Wzrost liczby ofiar wśród dziennikarzy związany jest z konfliktem w Syrii. Tylko tam zginęło 36 przedstawicieli mediów. Z okazji odbywającej się właśnie w Wiedniu ONZ-owskiej konferencji poświęconej bezpieczeństwu dziennikarzy, dyrektor IPI Alison Bethel McKenzie oraz wicekanclerz i minister spraw zagranicznych Austrii Michael Spindelegge wystosowali list, w którym odnoszą się do kwestii bezpieczeństwa dziennikarzy.

"We wszystkich regionach świata - od Afryki przez Azję i Europę aż po Bliski Wschód i Amerykę Łacińską - dziennikarze są narażeni na systematyczne i brutalne ataki. Niektórzy tracą życie w czasie swojej pracy sprawozdawczej na temat konfliktów zbrojnych. Większość staje się jednak ofiarą celowych ataków grup przestępczych i pojedynczych osób, które próbują uniemożliwić rozpowszechnianie informacji, np. o korupcji lub innej działalności przestępczej, i uciszyć krytyczne głosy" - czytamy we wspólnym oświadczeniu.

Czytaj dalej ------------>

Spindelegger i McKenzie nie ukrywają, że częstym problemem jest bezkarność osób odpowiedzialnych za ataki. Jest to jedno z wyzwań w walce o bezpieczeństwo przedstawicieli tego zawodu. Przypomnieli, że we wrześniu Rada Praw Człowieka ONZ po raz pierwszy w historii przyjęła rezolucję w sprawie bezpieczeństwa dziennikarzy. Także UNESCO wzmocniła instrumenty mające chronić przedstawicieli mediów.

"W 2012 r. osiągnięto wiele, aby w przyszłości zapewnić dziennikarzom większą ochronę. Organizacje ONZ, społeczeństwo obywatelskie, przedstawiciele mediów oraz przede wszystkim liczne państwa, które poparły wspomnianą rezolucję Rady Praw Człowieka ONZ, muszą teraz udowodnić swój stosunek do tej ważnej sprawy" - podkreślili cytowani przez Tvn24 Spindelegger i McKenzie.

Dla porównania w ubiegłym roku na świecie zginęło 102 dziennikarzy.
IPI prowadzi statystykę ofiar od 1997. Wtedy zginęło ich na świecie 28.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto