Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Transmisje nowojorskiej Metropolitan Opera w Łodzi

Mirosława Kasowska
Mirosława Kasowska
Filharmonia Łódzka
Filharmonia Łódzka Mirosława Kasowska
Trzy transmisje bezpośrednie i dwie retransmisje przedstawień nowojorskiej Metropolitan Opera odbędą między 5 kwietnia a 17 maja w Łodzi. Będzie to „Cyganeria”, „Córka pułku” oraz „Tristan i Izolda”.

Cyganeria

5 kwietnia o godz. 19.30 w Sali Koncertowej Filharmonii Łódzkiej rozpocznie się transmisja popularnej „Cyganerii” Giacomo Pucciniego. Wiadomości24.pl dowiedziały się, że o dostaniu się na to przedstawienie już od dawna nie ma co marzyć. 620 biletów wykupiono w bardzo krótkim czasie, po tym, jak tylko znalazły się w sprzedaży. Jednak jest szansa zobaczyć ten spektakl, bo kasa dysponuje jeszcze kilkoma wejściówkami na retransmisję, która rozpocznie się 6 kwietnia o godzinie 18.00. Spektakl trwa 2 godziny 45 minut.

To niezwykła realizacja światowej sławy reżysera Franco Zeffirelliego. Rolę Mimi zaśpiewa Angela Gheorghiu, a jej kochanka poetę Rodolfo - tenor Rodolfo Ramón Vargas. Oprócz nich w obsadzie: Ainha Arteta, Ludovic Tézier, Quinn Kelsey, Oren Gradus i Paul Plishka. Od strony muzycznej nad całością czuwa Nocola Luisotti.

Akcja toczy się około 1830 r. w paryskiej Dzielnicy Łacińskiej. Są tu kochankowie, ich bieda, choroba i śmierć.

Córka pułku

Z kolei 26 kwietnia o godzinie 19.30 również w filharmonii będzie miała miejsce transmisja dzieła Gaetano Donizettiego „Córka pułku”. Ten kto się pospieszy może zdoła kupić jeden z ostatnich w kasie biletów. Na tych, którzy nie będą mieli przyjemności oglądania spektaklu na Sali Koncertowej czeka prawdziwa niespodzianka. Następnego dnia – 27 kwietnia spektakl, trwający 2 godziny i 25 minut, za darmo zostanie bowiem pokazany na rynku centrum handlowo-rozrywkowego Manufaktura. Impreza odbędzie się w ramach Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki.

Laurent Pelly wyreżyserował przedstawienie nazwane przez londyński „Times” „wyjątkowo pysznym operowym tortem”. Smakowitości jest w nim wiele. Świetna Natalie Dessay ze swoją śmiałą koloraturą oraz bardzo muzykalny Juan Diego Flórez. Oprócz nich wystąpią Felicity Palmer, Allessandro Corbelli i Zoe Caldwell. Orkiestrę poprowadzi Marco Armillato.

Podczas przedstawienia śledzimy dramatyczne losy nieślubnej i porzuconej w dzieciństwie córki pewnej arystokratki. Jednak wszystko na końcu układa się dobrze, bo perypetie miłosne dziewczyny kończą się jej ślubem z ukochanym mężczyzną.

Tristan i Izolda

Trwa jeszcze sprzedaż biletów na „Tristana i Izoldę” Ryszarda Wagnera. Losy tytułowej pary, siedząc wygodnie w fotelach, widzowie zaczną śledzić 17 maja o godz. 17.30. Tym razem nie będzie to transmisja bezpośrednia, bowiem Metropolitan Opera pokazywała u siebie trwający 5 godzin i 10 minut spektakl 22 marca - w Wielką Sobotę.

Przedstawienie reżyserował Dieter Dorn. Główne partie zaśpiewają sopranistka Deborah Voight i najsłynniejszy obecnie odtwórca roli Tristana – Ben Heppner. Reszta obsady to: Michelle deYoung, Eike Wilm Schulte i Matti Salminen. Kierownictwo muzyczne sprawuje znany dyrygent James Levine. W przedstawieniu mamy wielką miłość, erotykę, rany i śmierć.

Publiczność

Zainteresowanie zarówno transmisjami, jak i retransmisjami jest tak duże, że melomani z całej Polski podczas przerwy od razu rezerwują bilety lub wejściówki na kolejne przedstawienia. Jeśli nie robią tego od razu, to najwyżej kilka dni później. Na te spotkania muzyczne widzowie przyjeżdżają z wielu miast np. Warszawy, Wrocławia czy Katowic. Niektórzy rezerwują bilety nawet dla wielu osób na raz – dla siebie, rodziny i znajomych.

„Cyganeria” Giacomo Pucciniego będzie trzecim spektaklem pokazanym w ten sposób polskiej publiczności. 12 stycznia 2008 r. zobaczyliśmy „Makbeta” Giuseppe Verdiego, 16 lutego „Manon Lescaut” Giacomo Pucciniego, a 15 marca „Petera Grimes’a” Benjamina Brittena.

High Definition

Nowojorskim pomysłodawcom tego międzynarodowego przekazu zależało, by melomani mogli się cieszyć najwyższej jakości obrazem i dźwiękiem. W tym względzie postawili więc bardzo wysokie wymagania. Dlatego właśnie zdecydowano się na dźwięk w Dolby Digital 5.1. oraz obraz w wysokiej rozdzielczości – High Definition. Zastosowanie tej technologii możliwe jest dzięki sieci światłowodowej. W Polsce niewiele przedsiębiorstw dysponuje takim rozwiązaniem. W Łodzi specjalistą w tym zakresie jest Toya Sound Studios. To właśnie ta firma, mająca spore doświadczenie w nadawaniu sygnału telewizji cyfrowej, od strony technicznej obsługuje nowojorskie transmisje.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto