Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trashion, nowe wcielenie fashion

Magdalena Sala
Magdalena Sala
Torebka z papierków po cukierkach.
Torebka z papierków po cukierkach.
Podczas gdy świat zachwyca się ekskluzywnymi markami, a czasopisma traktujące o modzie pokazują jak kopiować styl gwiazd, niszowi projektanci sięgają do kosza na śmieci. Bo oto od kuchni nadchodzi trashion, designerska odmiana recyklingu.

Słowo „trashion” powstało z połączenia słowa „trash” (ang. śmieci) oraz fashion (ang. moda). Pod tym terminem kryje się pomysłowy sposób na przerabianie śmieci, niemodnych ubrań czy zniszczonych mebli. Ma to na celu przywrócenie ich do życia, niekoniecznie w pierwotnej roli. Skórzane paski stają się podłogą, papierki po cukierkach torebką, stare krawaty sukienką, a błyskawiczne zamki naszyjnikiem.

W Polsce trashion jest kojarzony z upcyklingiem, świadomą formą recyklingu. Idea upcyklingu została opracowana przez projektanta przemysłowego Williama McDonougha oraz niemieckiego chemika Michaela Barungarta i przedstawiona w 2002 roku w manifeście „Cradle to Cradle. Remaking the Way we Make Things”. Nawołują w nim do przemiany dotychczasowego sposobu produkcji na rzecz inteligentnego, ekologicznego designu. W praktyce upcykling powinien przetwarzać odpady na produkty równie użyteczne jak wyrzucone przedmioty – obecnie recykling przerabia odpady najczęściej na półprodukty, które nie są tak wartościowe jak ich pierwowzór.

Trashion dotyczy mody, architektury wnętrz oraz szeroko pojętego designu. Po raz pierwsze użyto tego określenia w 2004 roku w Nowej Zelandii. Początkowo odnoszono go jedynie do opisywania „art.-couture-costume”, czyli ekologicznych pokazów mody z wykorzystaniem papieru czy plastiku. Z czasem trashion poszedł dalej, angażując w swoje projekty wszystkie odpady, które można wykorzystać w modzie i designie.

Rehabilitacja śmieci jest szczególnie popularna w krajach wysoko rozwiniętych, gdzie ekologia jest priorytetem w wielu sferach życia społecznego. Trashion jest interesującą, artystyczną interpretacją ekologii, która jest połączeniem inwencji twórczej z troską o środowisko. Zabawa śmieciami pokazuje, że jedynym ograniczeniem w przetwarzaniu odpadów jest wyobraźnia ludzka. Projektanci trashion, najczęściej zrzeszeni w społecznościach internetowych, przerabiają dosłownie wszystko, zaskakując swoją pomysłowością.

W Polsce ruch trashion jest właściwie nieobecny, a notowany jest jedynie w kategoriach ciekawostki modowej na blogach czy czasopismach kobiecych.

Ekologiczny portal kobiecy www.femia.pl jest pierwszym, polskim miejscem w internecie,
gdzie prezentowana jest m.in. ekologiczna moda oraz trashion w wydaniu międzynarodowym. Serwis notuje najważniejsze trendy w ekomodzie, zwracając szczególną uwagę na ideę trashion. Twórcy strony przygotowują się do stworzenia serwisu internetowego poświęconego jedynie trashion, którego celem jest długofalowe propagowanie idei trashion oraz zachęcenie młodych projektantów do współpracy.

Pomimo iż trashion znacząco nie wpłynie na redukcję gazów cieplarnianych czy ilość odpadów, warto uruchomić swoją wyobraźnię przy wyrzucaniu plastikowej butelki. Może pojawi się pomysł, który będzie równie interesujący jak projekt żyrandoli Michelle Brand?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto