MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Trend na remont jesienią. Ile trzeba wydać na remont w różnych regionach, gdzie łatwo o ekipę budowlaną a gdzie nie - raport: 12.10.2021

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Zdecydowana większość mieszkańców miast borykała się z problemami z ekipami remontowymi – takie deklaracje złożyło ponad 62% ankietowanych.
Zdecydowana większość mieszkańców miast borykała się z problemami z ekipami remontowymi – takie deklaracje złożyło ponad 62% ankietowanych. Łukasz Kaczanowski/Polska Press
Najczęściej na remont wydajemy ponad 10 tys. zł. Pod względem częstotliwości przoduje Białystok. Drogo jest nie tylko w Warszawie i innych polskich metropoliach, ale i w Bydgoszczy. Remont przeprowadzamy zwykle raz na trzy lata. Chętnie korzystamy z usług fachowców, o których szczególnie trudno w :Poznaniu, Łodzi i Białymstoku, a najłatwiej w Krakowie. Remontowa mapa Polski z pewnością zaskoczy Was szczegółami, sprawdźcie!

Zespół analityczny iSPRZET na podstawie własnych badań stworzył rankingi miast, w których mieszkańcy najwięcej wydają na remonty, przeprowadzają ich najwięcej oraz najczęściej wynajmują ekipy budowlane do przeprowadzania różnego rodzaju prac remontowych.

Najważniejsze wnioski płynące z badań:

 • Aż 60,17% mieszkańców największych miast wydaje na remont więcej niż 10 000 złotych.
 • Najwięcej na remonty wydają mieszkańcy Warszawy, Krakowa i Katowic. Najmniej – osoby zamieszkałe w Łodzi, Bydgoszczy i Gdańsku.
 • Im rzadziej przeprowadzane są remonty, tym wyższe są ich koszty.
 • Im rzadziej przeprowadzane są remonty, tym częściej zatrudniane są ekipy budowlane.
 • Największa grupa ankietowanych – 43,1% – wskazuje, że dokonuje remontu przynajmniej raz na trzy lata.
 • Mieszkańcy miast rzadko wykonują remonty całkowicie samodzielnie – 9,8% badanych zadeklarowało, że nie korzysta z dodatkowej pomocy.
 • Po usługi ekip budowlanych najczęściej sięgają mieszkańcy Krakowa, Warszawy i Katowic. Najrzadziej – mieszkańcy Bydgoszczy, Gdańska i Szczecina.
 • Zdecydowana większość mieszkańców miast borykała się z problemami z ekipami remontowymi – takie deklaracje złożyło ponad 62% ankietowanych.
 • Najczęściej problemy z ekipami budowlanymi mają mieszkańcy Poznania, Łodzi oraz Białegostoku. Najrzadziej zgłaszają je osoby z Krakowa.
 • Ponad połowa mieszkańców największych miast wydaje jednorazowo na sprzęt i elektronarzędzia do remontu 200 – 500 złotych.
 • Sprzęt remontowy i elektronarzędzia 66,1% respondentów kupuje stacjonarnie, a 33,9% – w Internecie.

Prawie połowa kupujących narzędzia do remontu, sugeruje się opiniami w Internecie.

Remont dla przeciętnego mieszkańca danego miasta, wiąże się z wydatkami rzędu przynajmniej 10 tysięcy złotych. Stosunkowo niewielką część tej sumy – zazwyczaj od 200 do 500 złotych – przeznaczają na sprzęt oraz elektronarzędzia. Najczęściej prace remontowe Polacy przeprowadzają z częstotliwością nie większą niż raz na trzy lata zazwyczaj wynajmując do tego profesjonalne firmy remontowo–budowlane. Spora grupa przebadanych osób zadeklarowała, że spotkała się z problemami dotyczącymi jakości świadczonych usług: problemy z ekipami zadeklarowało ponad 60% respondentów. Wszystkie te dane wskazują na to, że planując remont, należy liczyć się z dużym wydatkiem, ale poza tym także albo ogromem pracy – albo potencjalnymi problemami z zatrudnionymi fachowcami.

W toku badania zaobserwowano również szereg ciekawych korelacji oraz różnic pomiędzy zwyczajami remontowymi mieszkańców największych miast. Wyróżnić można dwa podejścia do remontów. Z jednej strony Warszawa, Kraków oraz Katowice, w których remonty przeprowadzane są stosunkowo rzadko, jednak z wykorzystaniem większego budżetu i przy pomocy ekip remontowych. Z drugiej Gdańsk czy Bydgoszcz czyli miasta, w których mieszkańcy preferują wykonywanie drobniejszych prac regularnie, często siłami własnymi lub z pomocą znajomych i rodziny, przy mniejszych kosztach jednorazowych.

Droga Warszawa i Kraków

W których miastach najwięcej mieszkańców przeznacza na remonty najwięcej środków?
Najwięcej na remonty wydają mieszkańcy Warszawy. 70% z nich zadeklarowało, że na jednorazowy remont przeznacza powyżej 10 tysięcy złotych. Miejsce drugie, z wynikiem 65,1% zajął Kraków. Na wysokie koszty remontów w tych miastach może wpływać kilka czynników. Są to między innymi wyższe ceny towarów i usług w Warszawie i Krakowie, ale też duży popyt na mieszkania – często przez nowych lokatorów poddawane później remontom. Nie bez znaczenia są również średnie zarobki: wedle danych GUS w 2018 mediana zarobków była najwyższa w Warszawie, a Kraków zajmował pod tym względem trzecią pozycję. Wyższa pensja natomiast może pozwolić na większe wydatki na duży remont, mający podnieść standard mieszkania.

Zaskakiwać może miejsce trzecie rankingu wydatków remontowych, na którym uplasowały się Katowice: powyżej 10 tysięcy złotych na remonty wydaje tam 63,8% ankietowanych mieszkańców. Katowice wyprzedziły więc znacznie większe miasta – jak Poznań (61,3%), Wrocław (60,6%) czy Łódź (55,1%).

Remont w wykonaniu fachowców

Jednym z czynników, wpływających na to, że Warszawa, Kraków i Katowice zajęły pierwsze trzy miejsca, może być fakt, że właśnie w tych miastach najchętniej wynajmowano ekipy remontowe. Zatrudnienie fachowców do remontu zazwyczaj zwiększa jego koszty.

Badanie wykazało również korelację pomiędzy kosztem remontu, a jego częstotliwością. Mieszkańcy Krakowa, Katowic oraz Warszawy dominują w grupie dokonującej remontów co trzy lata lub rzadziej. Przeprowadzają więc oni prace remontowe rzadko, ale wykładają na nie jednorazowo większe sumy.

WARTO WIEDZIEĆ. Kliknij i przeczytaj!

Powyżej 10 tysięcy złotych na remonty najrzadziej przeznaczali mieszkańcy Bydgoszczy (50,79%), Łodzi (55,05%) oraz Gdańska (57,5%). Tuż nad nimi w rankingu uplasowały się Białystok (58,1%) i Szczecin (58,5%).

Dużo kosztuje, bo:

Przeprowadzając remont, mieszkańcy największych miast zazwyczaj przygotowują się na duże wydatki. Zdecydowana większość z nich (aż 60,2%) przeznacza na ten cel ponad 10 tysięcy złotych. Przeznaczanie tak dużych funduszy na remonty może być związane z tym, że:

Polacy stosunkowo często zatrudniają do prac remontowych fachowców, a to podnosi koszty.
Przeprowadzone badania wykazały, że im rzadziej przeprowadzamy remont, tym wyższe są jego koszty. Największa grupa respondentów dokonuje remontu średnio raz na trzy lata, a niewiele mniejsza – nie częściej niż raz na pięć lat.
Na duże koszty wpływają rosnące ceny zarówno towarów, jak i usług budowlanych. W 2021 roku podrożały m.in. cement, farby, lakiery i chemia budowlana (nawet o około 3%), a materiały do termoizolacji – szacuje się, że o ponad 9%.
W skład sumy przeznaczonej na remont wchodzą koszty materiałów, sprzętu budowlanego/remontowego oraz ewentualnie zatrudnienia fachowców.

Jak często mieszkańcy miast przeprowadzają remonty?

Największa grupa wśród respondentów (43,1%) zadeklarowała, że przeprowadza remonty raz na trzy lata. 40,9% ankietowanych robi to nie częściej niż raz na pięć lat. 11,9% – przynajmniej raz do roku. Wśród przebadanych respondentów niewiele osób decydowało się na prace remontowe kilka razy rocznie – zaledwie 4,1% – ale pośród nich dominowali mieszkańcy Warszawy (ponad ¼).

W grupie przeprowadzających prace remontowe raz w roku lub częściej dominują mieszkańcy Białegostoku (22,6%), Gdańska (20,6%), Łodzi (19,1%) oraz Bydgoszczy (19,0%). 77,4% osób z Białegostoku, 79,5% z Gdańska i 80,9% z Łodzi przeprowadza remont co 3 lata lub rzadziej, Warto zwrócić uwagę na fakt, że są to miasta, z których pochodzą ankietowani najczęściej deklarujący, że nie wydają na remont powyżej 10 tysięcy złotych.

Remont drobny czy raz a dobrze?

Stosunkowo rzadko remonty przeprowadzają osoby z Katowic – zaledwie 11% robi to raz do roku lub częściej, Krakowa (11,3%) oraz Warszawy (14,1%). Zazwyczaj organizują oni prace remontowe co 3 – 5 lat albo rzadziej (odpowiednio: 89%, 88,7% i 85,9%). W grupie mieszkańców Warszawy dominują osoby dokonujące remontu raz na pięć lat lub rzadziej – 47,7%. Z kolei remont raz na trzy lata przeprowadza 38,2% ankietowanych z tego miasta.
Warto zaznaczyć, że są to miasta, w których na remonty wydaje się najwięcej i najczęściej sięga po wsparcie fachowców. Można więc wnioskować, że w tych miastach remonty są przeprowadzane rzadziej, ale za to na szeroką skalę – przeznaczając na nie większe sumy oraz zatrudniając fachowców.

Częste remonty – raz do roku i częściej – organizuje 16% mieszkańców Wrocławia. Około 47,9% przeprowadza je raz na trzy lata. Pozostałe 36,1% – raz na pięć lat lub rzadziej.
Przynajmniej raz do roku mieszkania remontuje również 16,1% ankietowanych z Poznania, a 18,8% ze Szczecina.

Własne elektronarzędzia i sprzęt

Wydatki jednorazowe na sprzęt budowlany/remontowy mieszkańców największych miast najczęściej zamykają się średnio w kwocie 200 – 500 złotych – taką kwotę zadeklarowało najwięcej ankietowanych (51,9%). Sumę od 500 do 1000 złotych przeznacza na zakupy około 1/3 respondentów (36,2%). Niewielki jest odsetek osób, które dokonują zakupów za mniej niż 200 złotych (6%) i za więcej niż 1000 złotych (5,9%). Nieduży udział osób, które przeznaczają znaczne sumy na sprzęt, może być związany z popularnością remontów dokonywanych z pomocą fachowców – którzy zazwyczaj posiadają własne narzędzia i ze względu na zawód stanowią grupę wydającą najwięcej na elektronarzędzia.

Ekipy z największym wzięciem

W których miastach mieszkańcy najczęściej wynajmują ekipy remontowo-budowlane?
Mieszkańcy polskich miast najchętniej przeprowadzają remonty przy pomocy fachowców. 46,9% z nich wskazało, że zazwyczaj do remontu zatrudnia profesjonalne ekipy budowlane. Niewiele mniejsza grupa najczęściej dokonuje remontu ze wsparciem rodziny lub znajomych – robi to 43,9%. Zaledwie 9,8% ankietowanych prace remontowe wykonuje samodzielnie.

Najczęściej fachowców wynajmują mieszkańcy Krakowa – tę odpowiedź wskazało 67% respondentów z tego miasta. Pozostałe 33% mieszkańców Krakowa wykonuje prace remontowe samodzielnie lub z pomocą rodziny i znajomych. W Warszawie proporcje utrzymują się na wyrównanym poziomie – badanie wykazało, że 50% mieszkańców Warszawy wynajmuje ekipy budowlane, a pozostałe 50% z nich zazwyczaj remontuje mieszkania wysiłkiem własnym lub przy wsparciu krewnych i przyjaciół. Remont ekspertom bardzo chętnie zlecają również mieszkańcy Katowic: takie deklaracje złożyło 49,6% z nich. 50,4% mieszkańców Katowic preferuje pracę samodzielną lub przy wsparciu znajomych. Istnieje tu korelacja pomiędzy częstotliwością remontów a zatrudnianiem fachowców – w tych trzech miastach mieszkańcy przeprowadzają prace remontowe stosunkowo rzadko. Może to wskazywać na to, że gdy już to robią, przeprowadzają remont generalny: wymagający pomocy profesjonalnej ekipy.
Na kolejnych miejscach znalazły się Białystok (46,8%), Wrocław (45,7%) oraz ex aequo – Łódź i Poznań (41,6%).

Najrzadziej profesjonalne ekipy remontowe zatrudniają respondenci ze Szczecina (35,4%). Stosunkowo rzadko robią to także mieszkańcy Bydgoszczy (36,5%) oraz Gdańska (37%). Mieszkańcy tych miast preferują wykonywanie remontu samodzielnie lub z pomocą krewnych i rodziny (63%, 63,5% i 64,6%).

Problemy z ekipami remontowymi

Zdecydowana większość respondentów deklaruje, że miała problemy z ekipami remontowymi. Taką odpowiedź wskazało aż 62,7% respondentów. Oznacza to, że problemy z ekipami mieli także ci respondenci, którzy zatrudniają ich okazyjnie, częściej wykonując prace samodzielnie albo z pomocą rodziny i znajomych. Możemy spekulować, że problemy z ekipą remontową stają się jedną z przyczyn, dla której niektórzy ankietowani zrezygnowali ze wsparcia fachowców.
W grupie osób, które najczęściej decydują się na remont przy wsparciu fachowców równo 50% deklaruje, że spotkało się z problemami dotyczącymi jakości świadczonych usług przez firmy budowlane. W grupie osób, które zazwyczaj proszą o pomoc rodzinę lub znajomych – na problemy z ekipami remontowymi wskazało aż 74%.

Kłopoty z fachowcami najczęściej zgłaszali mieszkańcy Poznania (66,4%), Łodzi (66,3%) oraz Białegostoku (64,5%). Na czwartym miejscu uplasowała się Warszawa (64,1%) (jedno z trzech miast, gdzie fachowcy zatrudniani są najczęściej), Szczecin (63,3%) oraz Wrocław (62,8%). Brak problemów zadeklarowało 33,6% mieszkańców Poznania, 33,7% mieszkańców Łodzi oraz 35,5% osób mieszkających w Białymstoku.

Co ciekawe, najrzadsze problemy z ekipami zadeklarowali mieszkańcy Krakowa (53,7%), którzy najczęściej ekipy remontowe zatrudniają. Zgłaszają oni kłopoty znacznie rzadziej niż mieszkańcy dwóch innych miast, które stosunkowo nieczęsto borykają się z problemami z fachowcami – czyli osoby z Gdańska (60,3%) i Bydgoszczy (61,9%).
Tak duży odsetek osób deklarujących problemy z ekipami budowlanymi może być związany z kilkoma czynnikami.

W Polsce nieustannie brakuje budowlańców. Zatrudnienie w tej branży, podobnież jak zarobki, rosły systematycznie (np. I kwartał 2018 w stosunku do I kwartału 2017 – wzrost o 4,5%). Po okresie przyhamowania tego wzrostu podczas pandemii koronawirusa, na rynku widać braki, wywołane m.in. dużą liczbą inwestycji czy faktem, że po lockdown’ie na stanowiska nie wróciło wielu zagranicznych pracowników. Brak wykwalifikowanej kadry sprawia, że w tym sektorze często pracują osoby pozbawione doświadczenia, pracujące sezonowo. Duży popyt na usługi przy niskiej podaży fachowców zwiększa szansę natknięcia się na nieprofesjonalną ekipę. Osoby zlecające remonty często narzekają np. na niewłaściwie wykonane prace, czy przeciąganie się robót budowlanych.

Gdzie mieszkańcy miast kupują narzędzia i sprzęt do remontu?

Sprzęt remontowy oraz elektronarzędzia nasi respondenci kupują najczęściej w sklepach stacjonarnych – robi tak 66,1% przebadanych osób. Do zakupów stacjonarnych zachęcają z pewnością bliskość marketów budowlanych (ankietowani to mieszkańcy dużych miast, a więc osoby mające zwykle dostęp do odpowiednich sklepów), możliwość obejrzenia towarów oraz dostania ich „od ręki”. Zachętą może być też możliwość błyskawicznego zwrotu i wymiany na inny towar, jeśli po przywiezieniu produktu do domu okaże się, że nie spełnia on oczekiwań kupującego. Zakupy Internetowe preferuje 33,9% – za tą formą nabywania sprzętu często stoją atrakcyjne ceny oraz duży wybór. Warto zwrócić uwagę na fakt, że pomimo zwiększającej się sprzedaży Internetowej w przypadku branży budowlanej zdecydowana większość osób woli robić zakupy w sklepach stacjonarnych.
Co ciekawe, nawet osoby deklarujące zakupy w punktach stacjonarnych, posiłkują się informacjami i opiniami na temat danego produktu w Internecie. Pokazuje to, że nawet te sklepy budowlane, w których przeważa sprzedaż stacjonarna, powinny przykładać dużą uwagę do marketingu Internetowego, dobrego opisywania produktów na stronach, publikowania porad i budowania wizerunku eksperta.

WARTO WIEDZIEĆ. Kliknij i przeczytaj!

Jak wynika z przeprowadzonego badania najczęściej swoją wiedzę na ten temat produktów osoby szukają w Internecie – robi to aż 49,2%. Grupa 39,4% przebadanych decyduje się na zasięgnięcie porady pracowników w sklepie (możliwość uzyskania dodatkowych informacji od pracowników może być kolejnym czynnikiem zachęcającym do zakupów stacjonarnych).

od 7 lat
Wideo

Plan na budowę Tarczy Wschód – minister podał szczegóły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Trend na remont jesienią. Ile trzeba wydać na remont w różnych regionach, gdzie łatwo o ekipę budowlaną a gdzie nie - raport: 12.10.2021 - Strefa Biznesu

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto