W ciągu nadchodzących dwunastu miesięcy podróżowanie dalej będzie się zmieniać. Poniżej zebraliśmy trendy podróżnicze, z którymi na pewno zetkniecie się w 2022 r. Zamieszczamy też listę destynacji, które zostały uznane przez najpopularniejsze portale podróżnicze za warte odwiedzenia w przyszłym roku. Jeśli szukacie inspiracji na wakacje 2022, znajdziecie tu kilka pomysłów.
Spis treści
Podróżowanie w 2022 r. Najważniejsza będzie elastyczność
Początek pandemii koronawirusa był czasem odwoływania lotów, noclegów i wykupionych wycieczek. Od tego momentu podróżnicy zaczęli zwracać coraz większą uwagę na to, by podróże były elastyczne - aby można było za darmo zmienić termin wyjazdu czy odwołać go bez konieczności zapłacenia kary, np. w przypadku, gdy tuż przed wyjazdem okaże się, że otrzymaliśmy pozytywny wynik testu na koronawirusa. Coraz więcej firm z branży turystycznej wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom i umożliwia klientom takie rozwiązania. Linie lotnicze, hotele i biura podróży często oferują zwroty w formie vouchera.
Problemem w 2022 r. - szczególnie w przypadku linii lotniczych - może być to, że daty ważności voucherów wydanych w 2020 r. dobiegają końca. Tymczasem wiele krajów wciąż utrzymuje surowe restrykcje dla turystów, a przewoźnicy ograniczają dostępne kierunki podróży.
W 2022 r. będziemy schodzić ze szlaku
Pandemia sprawiła, że zamiast wielkich resortów w najpopularniejszych miejscowościach turystycznych, coraz chętniej wybieramy miejsca bardziej kameralne, odosobnione. Takie, w których czujemy się bezpieczniej i gdzie można odpocząć od restrykcji. Po miesiącach spędzanych w domu, wielu turystów jeszcze bardziej doceniło kontakt z naturą.
W 2022 r. będziemy szukać nie tylko nietypowych egzotycznych destynacji, ale także mniej obleganych przez turystów miejsc w Polsce.
Turystyczne trendy na 2022 r. Wille i domy zamiast wielkich hoteli
Zamiast wielkich hoteli, mogących pomieścić setki gości, coraz częściej szukamy miejsca, które będziemy mieli tylko dla siebie. Może to być przytulny domek nad jeziorem czy na wsi - idealny na weekend we dwoje - lub duża willa, najlepiej z basenem czy jacuzzi, w której spędzimy urlop w gronie przyjaciół. Na całym świecie powstaje coraz więcej nietypowych miejsc pobytu. Nocleg w tak oryginalnym miejscu, jak np. hotel igloo, to już atrakcja sama w sobie.
Potrzeba prywatności, przebywania z dala od tłumów i mniejsze ryzyko zakażenia koronawirusem, będą ważnym czynnikiem przy wybieraniu miejsca pobytu w 2022 r.
Odpoczynek, odnowa, medytacja
Kolejny rok pandemii był wyzwaniem dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Dlatego wielu podróżników zaczęło zwracać uwagę na to, by urlop stał się czasem "ładowania baterii", wyciszenia, odpoczynku dla ciała i umysłu. Eksperci zgodnie podkreślają, że podróże stają się formą dbania o siebie. W tym roku na popularności będą jeszcze bardziej zyskiwać ośrodki SPA, centra medytacji, pustelnie czy weekendy z jogą.
Ekologia i zrównoważone podróżowanie
Dla wielu podróżników coraz większe znaczenie ma ekologia i odpowiedzialne podróżowanie. Chcą podróżować w sposób świadomy - z jak najmniejszą szkodą dla środowiska i lokalnych społeczności. To trend, który w 2022 r. stanie się jeszcze bardziej istotny.
Wyrazem tego trendu jest m.in. powrót do podróżowania pociągami. W Europie przywraca się lub tworzy nowe atrakcyjne trasy kolejowe - jako ekologiczną alternatywę dla połączeń lotniczych. W najpiękniejsze zakątki naszego kontynentu wkrótce będzie można wybrać się pociągiem także z Polski - mowa m.in. o austriackich Alpach, Francji czy Chorwacji. W kolejnych latach powrócić ma kultowy Orient Express.
- Podróż ze snu, ceny z koszmaru. 6 grudnia rusza rezerwacja biletów na Orient Express
- 5 najpiękniejszych tras kolejowych Europy. Zapierają dech w piersi!
- Pociągiem z Warszawy do Paryża. PKP IC ogłosiło plany nowego połączenia kolejowego
- Z Warszawy do Wilna pociągiem. Kiedy ruszy nowe połączenie kolejowe? Padła data
Workation
Kolejnym trendem, który pojawił się w czasie pandemii i staje się coraz bardziej popularny, jest workation. Za tym terminem kryje się połączenie pracy i podróżowania. Na taki wyjazd mogą zdecydować się osoby, które mają możliwość pracy zdalnej. W takim wypadku pobyt w wybranym miejscu nie jest ograniczony liczbą dni urlopowych, które mamy do wykorzystania. Zamiast wyjeżdżać na tydzień, możemy wyjechać na cały miesiąc. W tym czasie pracujemy, a po pracy - zwiedzamy.
Oferty workation są dostępne w biurach podróży, a serwisy rezerwacyjne oferują zniżki na pobyty długoterminowe. Coraz więcej apartamentów i domów do wynajęcia jest już dostosowanych do pracy zdalnej.
Staycation
W 2022 r. popularne będzie także staycation. Termin ten oznacza rezygnację z wyjazdu i pozostanie na urlop w miejscu zamieszkania. Na taką formę wakacji decydujemy się m.in. z powodu odwołania wyjazdu, obostrzeń w innych krajach czy obawy przed zakażeniem koronawirusem.
Nie chodzi jednak o to, by wakacje przesiedzieć w domu, ale by w tym czasie korzystać z atrakcji w okolicy i wybierać się na jednodniowe wycieczki w miejsca położone w pobliżu naszej miejscowości. Staycation to okazja, by dobrze poznać region, w którym mieszkamy.
- TOP 20 niezwykłych podziemnych atrakcji Polski. Tajemnicze tunele, piękne jaskinie
- Pomysły na ferie na Mazowszu. 14 fajnych atrakcji i miejsc, wartych odwiedzenia
- Tropiki nad Wisłą, czyli egzotyczne atrakcje turystyczne w Polsce
- Najciekawsze trasy na spacer po Warszawie. Ukryte ogrody, historyczne osiedla
Nowe kierunki podróży i wieloletnie hity
Dokąd będziemy podróżować w 2022 r.? Portale podróżnicze stworzyły listy kierunków, które mają być hitem nadchodzących dwunastu miesięcy. Wśród nich pojawiają się destynacje, do których chętnie podróżujemy od lat, ale też takie, które do tej pory odwiedzali nieliczni.
Wśród miejsc, które będą modne w przyszłym roku, pojawił się m.in. Oman. To pustynne państwo położone na Półwyspie Arabskim jest chętnie wybierane jako wakacyjny kierunek na zimę. Wycieczki do Omanu oferuje już coraz więcej biur podróży - ceny tygodniowych wyjazdów last minute zaczynają się od ok. 3000 zł.
Popularna staje się też Korea Południowa. Dalekowschodnim kierunkiem interesuje się coraz więcej turystów, a polskie biura podróży przygotowują już oferty na 2022 r. Taki wyjazd wiążę się jednak ze sporym wydatkiem. Tygodniowa wycieczka do Korei kosztuje ok. 6000 zł.
Z europejskich destynacji w trendach pojawiają się m.in. Rumunia, Słowenia, Irlandia, Francja i Cypr. Spośród bardziej odległych destynacji w rankingach powtarzają się Tajwan i amerykańska Atlanta.
Trendy podróżnicze 2022. Co zmieni się w podróżowaniu? 7 tre...
Port Lotniczy Olsztyn-Mazury zmodernizował swoją infrastrukturę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?