Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Trójwymiarowa książka: "Galileusz. Obserwacje, eksperymenty i wynalazki"

michalmazik
michalmazik
Jedna ze stronic książki
Jedna ze stronic książki Fot.: M.Mazik
Filmy 3D zdobywają rynek w Polsce. Z każdym rokiem pojawiają się kolejne hity kinowe, które można podziwiać w specjalnych okularach. Czy ktoś za to słyszał o trójwymiarowej książce, którą w dodatku można czytać bez binokli? Takie rozwiązanie zastosowano w „Galileusz. Obserwacje, eksperymenty i wynalazki przedstawione w 3 wymiarach” Petera Rileya.

Wymieniona książka dla dzieci na pierwszy rzut oka wygląda zwyczajnie. Oczywiście nie można nie zwrócić uwagi na piękną oprawę z wydrukowanym słońcem na środku - kojarzonym z Galileuszem - i wbudowanym zapięciem na magnez. Dzięki temu w większym stopniu przypomina elegancki klaser aniżeli oprawę książki.

Magia rozpoczyna się jednak dopiero po otworzeniu książki. „Galileusz. Obserwacje, eksperymenty i wynalazki przedstawione w 3 wymiarach” Petera Rileya zawiera rozkładane eksponaty w środku. Podczas przeglądania stronic, złożone dotychczas wynalazki Galileusza rozkładają się, tworząc barwne, tekturowe i trójwymiarowe repliki. W książce umieszczono: składany zegar, cyrkiel wojskowy, mapę świata, pierwszy miernik temperatury oraz tekturową pompę wodną, na której łatwo można nauczyć się zasad działania tego urządzenia. Ostatnie stronice pokazują heliocentryczny układ słoneczny (za czasów Galileusza teoria Kopernika wciąż była traktowana w wielu środowiskach jako herezja) oraz lunetę. To pomysłowe rozwiązania, które zachęcą dzieci do nauki połączonej z zabawą.

Marco Polo. Moja podróż na wschód do krain odległych i niezbadanych

Z uwagi, że tekturowe rekwizyty łatwo mogą ulec zniszczeniu, młodsze dzieci powinny korzystać z książki w obecności rodziców. To chyba jedyne uchybienie wydania, chociaż ze względu na rodzaj eksponatów - niemożliwe do wyeliminowania. Za to dzieci starsze - powyżej 8 lat - powinny znaleźć dużą przyjemność w lekturze książki i podziwianiu składanych wynalazków. Barwne rysunki, kolorystyka i złoto-brązowy papier przyciągają wzrok.

Książka dla dzieci powstała na podstawie zapisków i doświadczeń włoskiego astronoma, fizyka i filozofa - Galileo Galilei, bardziej znanego jako Galileusz. XVI-wieczny uczony był wielkim zwolennikiem myśli Arystotelesa, którą zresztą udoskonalał oraz heliocentrycznej teorii budowy świata. Popadł przez to w konflikt z Kościołem, który w owych czasach wszelkie przejawy nauki uważał za herezję. To jednak nie powstrzymało zapału uczonego. Galileusz wynalazł termometr - wykorzystując zależność ciała od temperatury, udoskonalił kompas geometryczny i wojskowy oraz udoskonalił mikroskop za pomocą części od teleskopu. Był otwartym, chociaż ekscentrycznym naukowcem. Rzucał różne przedmioty z Krzywej Wieży w Pizie, aby sprawdzić zależność szybkości spadania od masy przedmiotów. Za pomocą teleskopu badał niebo.

W „Galileusz. Obserwacje, eksperymenty i wynalazki przedstawione w 3 wymiarach” Petera Rileya znalazły się historie największych dokonań włoskiego uczonego. Czytając książkę z narracją w pierwszej osobie, można odnieść wrażenie, że jest to rzeczywisty dziennik Galileo Galilei. I o to zapewne wydawcy chodziło.

„Nie możemy niczego ludzi nauczyć, możemy jedynie pomóc im odkryć to, co jest w nich samych” - to jeden z cytatów Galileusza, zawartych w książce. Wymieniony tytuł również pomoże dzieciom odkryć zapał do nauki, wynalazków, wielkich odkryć. Książka może być ciekawą rozrywką, ale przede wszystkim inspiruje i przekazuje wiedzę w przystępnej formie. Dorośli także mogą skorzystać z lektury i przez chwilę poczuć się dziećmi...

Wydawnictwo DEBIT

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto