Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwają badania osuwiska w Ostrowcu Świętokrzyskim

Redakcja
Na terenie osuwiska w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Na terenie osuwiska w Ostrowcu Świętokrzyskim. Krzysztof Krzak
Od ubiegłego poniedziałku, 18 marca 2013 roku, trwają badania osuwiska ziemi, do którego doszło w rejonie ulicy Polnej w Ostrowcu Świętokrzyskim nocą z 18 na 19 grudnia ub. r.

Rozpoczęcie prac było możliwe dzięki zatwierdzeniu przez marszałka Województwa Świętokrzyskiego przedłożonego przez powiat ostrowiecki "Projektu robót geologicznych dla rozpoznania warunków geologiczno - inżynierskich osuwiska przy ulicy Polnej". Projekt ten wykonała firma Przedsiębiorstwo Geologiczne z Kielc. Obejmuje on wykonanie 12 otworów geologiczno - inżynierskich o głębokości od 6 do 12 metrów i łącznym metrażu 112 metrów, sondowań dynamicznych sondą SLVT do głębokości 10 metrów i łącznym metrażu około 60 metrów bieżących oraz sondą SPT, poboru próbek gruntów i wód podziemnych do badań laboratoryjnych, obserwacji i pomiarów położenia zwierciadła wody w otworach, badań laboratoryjnych gruntów i wód zgodnie z zakresem zawartym w projekcie robót geologicznych, kartowania geologiczno - inżynierskiego, niwelacji wykonanych otworów i dokumentacji geologiczno - inżynierskiej w oparciu o uzyskane wyniki wierceń i badań laboratoryjnych.

Celem realizacji robót geologicznych jest rozpoznanie warunków geologiczno - inżynierskich w rejonie osuwiska oraz w rejonie istniejącej drogi powiatowej przy ulicy Polnej w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz w rejonie ewentualnego zagrożenia dalszym osuwaniem się mas ziemnych, a zwłaszcza przy budynku Publicznego Gimnazjum nr 2, zlokalizowanym w bezpośrednim sąsiedztwie osuwiska. Wyniki przeprowadzonych robót i badań laboratoryjnych gruntów będą przede wszystkim podstawą wykonania projektu budowlanego odbudowy zniszczonej drogi i zabezpieczenia jej skarpy, a także pozwolą ocenić parametry podłoża gruntowego w sąsiedztwie budynku istniejącej szkoły. Wiercenie otworów będzie prowadzone systemem mechaniczno - obrotowym, z zastosowaniem podwójnego aparatu rdzeniowego oraz świdra rurowego lub ślimakowego. Na ich podstawie powstanie dokumentacja, o której opinię wyda Państwowy Instytut Geologiczny i geolog wojewódzki. - Dopiero wtedy będzie można opracować projekt prac zabezpieczających skarpę i naprawy ulicy - wyjaśnił Starosta Ostrowiecki Zdzisław Kałamaga.- Mając zatwierdzony projekt, będziemy musieli ogłosić przetarg, by wyłonić firmę, która prace wykona. To wszystko niestety musi potrwać, obowiązują nas przepisy i nawet mimo najszczerszych chęci, by naprawić osuwisko jak najprędzej, musimy się im podporządkować.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto