Trzeci dzień Szczytu Klimatycznego TOGETAIR: Dobry klimat to „cel narodowy”

Materiał informacyjny togetair.eu

W piątek odbył się trzeci i jednocześnie ostatni dzień Szczytu Klimatycznego TOGETAIR z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. - Czyste środowisko, czysty klimat, piękne rzeki to wyzwanie, ale jednocześnie narodowy cel, od którego nie odstąpimy – mówił szef rządu. Oprócz rozmów o przyszłości polityki klimatycznej w Polsce i na świecie, rozmawiano także o skutkach wdrażania programów wspierających środowisko.

W ostatnim dniu Szczytu Klimatycznego TOGETAIR udział wziął premier Mateusz Morawiecki. - Nadrzędną wartością jest życie całego społeczeństwa w czystym klimacie. Są jednak całe rzesze społeczeństwa, które nie mogą ponosić kosztu transformacji. Te grupy, które są najbardziej uzależnione od naszego dotychczasowego modelu energetycznego, muszą mieć perspektywę - mówił szef rządu.

Premier zapowiedział także musimy postawić na czysty transport. Wymienił tutaj elektryczne autobusy, samochody hybrydowe, elektryczne, czy na wodór. Przy okazji tego tematu, premier Morawiecki odniósł się do „elementu, który rzadko pojawia się w debacie publicznej”.

- Polska jest wielkim importerem ropy naftowej i gazu ziemnego. Jest bardzo ważne, żebyśmy przeszli na transport nisko- i zeroemisyjny – mówił. Morawiecki przyznał że nasz kraj wydaje na te surowce ok. 50-70 mld zł rocznie, dla porównania dodał, że to więc więcej niż wynosi polski budżet na edukację.

- Naszym narodowym celem powinno być odejście od tych paliw kopalnych - wezwał premier. - To będzie wspierało również rozwój gospodarczy – stwierdził.

Szef rządu przypomniał, że Polska wynegocjowała ogromne pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy i w ramach Umowy Partnerstwa. - Te fundusze, które dotrą do naszego kraju już wkrótce, będą służyły sprawiedliwej transformacji energetycznej i klimatycznej. Dzięki temu będziemy mogli zbudować przestrzeń do lepszego i szybszego rozwoju dla kolejnych pokoleń, a wszyscy będziemy żyć w lepszym, czystszym i bogatszym kraju- zapowiedział.

W trzecim dnia Szczytu udział wzięła także minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, która podkreślała, że "dziś cały świat stoi przed potężnym wyzwaniem, jakim jest przeciwdziałanie kryzysowi klimatycznemu".

Szefowa MRiPS mówiła także o zdrowiu, o rodzinie. - Żeby rodzina mogła dobrze funkcjonować musi żyć w czystym środowisku- mówiła.

Dodała, że "przede wszystkim rodziny chcą cieszyć się pięknem przyrody, chcą korzystać z piękna natury, chcą każdego dnia oddychać czystym powietrzem". "I tutaj - walka ze smogiem, abyśmy mogli oddychać czystym powietrzem, to jest nasze wyzwanie. Te działania rząd podejmuje systematycznie i z odpowiedzialnością" - podkreśliła Maląg. Minister tłumaczyła, że programy, takie jak Rodzina 500 plus, czy "Czyste Powietrze" zapewniają "harmonię i równowagę". - Dlatego też ochrona środowiska, troska o czyste powietrze, ale także podejmowanie działań, które będą łagodziły skutki zmian klimatycznych, to priorytet na najbliższy czas. To potężne wyzwanie- przyznała.

Łącznie w piątek, czyli w ostatni dzień Szczytu Klimatycznego, zgodnie z planem odbyło się sześć debat. Oprócz klimatycznych aspektów rządowego programu Nowy Ład, transformacji cyfrowej, czy gospodarki odpadami, eksperci dyskutowali także nad przyszłością rolnictwa, o lokalnych dostawcach i rozwoju ekologicznego rolnictwa.

Więcej informacji: https://togetair.eu/

Materiał oryginalny: Trzeci dzień Szczytu Klimatycznego TOGETAIR: Dobry klimat to „cel narodowy” - Polska Times

Dodaj ogłoszenie