Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Trzy krzyże" - Misterium wielkanocne w Legionowie

Jerzy Jastrzębski
Jerzy Jastrzębski
Pani Urszula Bujalska i Damian zachwycają się  wierszem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego "Nim zamilkną dzwony".Scenografia do scenariusza "Trzy Krzyże"Misterium Wielkanocne przygotowana przez panią Zytę Muchę i Miriam Maziarz wystawioneg
Pani Urszula Bujalska i Damian zachwycają się wierszem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego "Nim zamilkną dzwony".Scenografia do scenariusza "Trzy Krzyże"Misterium Wielkanocne przygotowana przez panią Zytę Muchę i Miriam Maziarz wystawioneg Jerzy Jastrzębski
"Jest taka Noc, gdy czuwając przy Twoim grobie, najbardziej jesteśmy kościołem. Jest to noc walki, jaką toczy w nas rozpacz z nadzieją" (Wigilia Wielkanocna, Karol Wojtyła).

"Trzy krzyże" to spektakl przygotowany w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek ul Jagiellońska 69 w Legionowie na bazie wierszy naszych wybitnych poetów (Lucjana Rydla, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Jana Lechonia, Karola Wojtyły, Zbigniewa Herberta, Leopolda Staffa).

Wystawione 20 kwietnia 2011 roku Misterium Wielkanocne "Trzy krzyże" to poetycka opowieść o życiu, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa. To opowieść, która nawiązuje do naszego życia, łączy i wyjaśnia związki pomiędzy tamtymi wydarzeniami a obecnymi. W spektaklu "Trzy krzyże" w sposób mistrzowski połączono i wyjaśniono początki kościoła chrześcijańskiego, jego genezę. Ukazano wpływ Chrystusa na nasze codzienne życie, na naszą kulturę i obrzędy. Najważniejsze jest jednak ukazanie idei obchodów Świąt Wielkiej Nocy jako zapowiedzi zbawienia świętowanej w rodzinnym gronie, a wyrażanej poprzez solidarność z chorymi, słabymi.

Misterium wielkanocne "Trzy krzyże", zostało zrealizowane zgodnie z ideą zbliżających się świąt we współpracy uczniów, rodziców, nauczycieli szkoły.Ta współpraca zaowocowała harmonią scenografii, tła muzycznego i doskonałą grą aktorską w wykonaniu utworów poetyckich.

Scenariusz jak i scenografia przepełnione są prostymi, łatwymi do odczytania symbolami. Pod trzema krzyżami stoi grupa ludzi ubranych w uroczystą biel. Każde z nich trzyma pąsową różę. Ze środkowego krzyża spływa biały lekki, zwiewny materiał. Na nim jak krople krwi umieszczone są szkarłatne róże. Najpierw kilka pojedynczych im bliżej ziemi jest ich więcej. Symbolizują one mękę, cierpienie. Róże tutaj oznaczają również bezgraniczną miłość jaką obdarzył Stwórca ludzi. Ta miłość poprzez przelaną krew staje się początkiem nowego Kościoła. Wszystkie kwiaty na zakończenie spektaklu zostają przekazane przez występujących jako dar społeczności szkolnej do kościoła. Na ręce goszczącego w szkole księdza dziekana Lucjana Szczęśniaka życzenia dla wszystkich kapłanów i kwiaty z okazji ich Święta.

Spektakl wzruszył, wypełnił nadzieją i radością zwiastowanego zbawienia zebraną tłumnie publiczność.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto