Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzynaście premier Jaracza

Marcin Bobiński
Marcin Bobiński
Logo Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie
Logo Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie
Olsztyński Teatr im. Stefana Jaracza przedstawił swoje plany repertuarowe na najbliższy sezon. Pierwszą premierą będzie "Don Kichote" Miguela Cervantesa, pozostałe 12 nowych spektakli to m.in. inscenizacje Brechta, Gogola, Szekspira i dramaturgia współczesna.

13 premier w nadchodzącym sezonie, dwa festiwale i szereg spotkań z interesującymi ludźmi to plany olsztyńskiego teatru na najbliższe 10 miesięcy.

Teatr Jaracza wznowił prace po wakacjach w połowie września, ale właściwą inauguracją sezonu będzie sobotnia (27 września) premiera „Don Kichote” Cervantesa w reżyserii Pawła Szumca (adaptację powieści przygotował Marek Fiedor). W tytułowej roli zobaczymy Artura Sterankę, opromienionego sukcesem w "Czterech nocach z Anną" Jerzego Skolimowskiego. Dyrektor teatru Janusz Kijowski podkreśla, że chciał rozpocząć sezon sztuką uniwersalną, adresowaną zarówno do dorosłej publiczności, która oglądać będzie spektakl na wieczornych przedstawieniach, jak i do młodzieży gimnazjalnej i licealnej.

Dwa tygodnie później na Scenie Kameralnej odbędzie się prapremiera polska „Żydówek nie obsługujemy” Mariusza Sieniewicza - znanego olsztyńskiego pisarza i jednocześnie asystenta dyrektora ds. programowych w Teatrze Jaracza. Adaptację opowiadań przygotował Piotr Jędrzejas, on też reżyseruje spektakl. Główną rolę zagra Grzegorz Gromek.

Trwają też próby na trzeciej scenie olsztyńskiego teatru - Scenie u Sewruka (Aleksander Sewruk - znany aktor teatralny i flimowy był wieloletnim dyrektorem Jaracza). Studenci III roku Studium Aktorskiego zaczęli przygotowania do pierwszego dyplomu dramatycznego. Będzie to „Kopciuch” Janusza Głowackiego w reżyserii Krzysztofa Rościszewskiego. Kolejnym dyplomem będzie „Ożenek” Mikołaja Gogola w reżyserii Macieja Mydlaka oraz spektakl muzyczny w reżyserii i układzie Jerzego Satanowskiego. – Po ubiegłorocznych doświadczeniach i sukcesie „Gershwina” w reżyserii Macieja Korwina doszliśmy do wniosku, że spektakle muzyczne powinny być na wysokim poziomie, a gwarantuje go dobry reżyser – mówi Janusz Kijowski.

Zaczęły się również próby na czwartej scenie Teatru Jaracza - Scenie Margines. Młody reżyser Kuba Kowalski pracuje nad sztuką Dei Loher „Medea na Manhattanie”. To będzie kolejna prapremiera w tym sezonie.

Inne propozycje Jaracza na ten sezon to spektakl oparty na piosenkach z „Kabaretu Starszych Panów” w reżyserii Julii Wernio. Na widzów czekają też premiery „Produktu” Marka Ravenhilla w reżyserii Michała Kotańskiego, „Ellinga” Axela Hellsteniusa, którego przygotuje Norbert Rakowski, „Wesołych kumoszek z Windsoru” Szekspira w reżyserii Siergieja Korniuszczenki, „Wesela u drobnomieszczan” Bertolta Brechta, które wystawi Giovanny Castellanos. Kolejną prapremierą w nowym sezonie będzie sztuka „Fewer Emergencies” Martina Crimpa w reżyserii Iwo Vedrala, którą będzie można oglądać na Scenie Margines.

W lutym teatr chce obchodzić 111. urodziny Bertolta Brechta i już teraz przygotowuje się do Olsztyńskich Spotkań Teatralnych oraz kolejnej odsłony Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Demoludy”. Z kolei już w październiku teatr razem z "Krytyką Polityczną" organizuje cykl spotkań "Cztery strzały Czerwonego Października". Rozmowy na tematy okołoteatralne i społeczne będą się odbywały w każdy poniedziałek o godz.18 na Scenie Margines. Gośćmi będą m.in. Jan Klata, Wiktor Rubin, Monika Strzępka, Magdalena Środa, Krzysztof Tomasik i Jacek Adamas.

Repertuar Teatru im. Stefana Jaracza można znaleźć tutaj.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto