Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Turcja. Czy odkryto część krzyża Jezusa Chrystusa? [wideo]

Adrianna Adamek-Świechowska
Adrianna Adamek-Świechowska
Dr Gülgün Köroğlu przy znalezisku fragmentu krzyża w świątyni
Dr Gülgün Köroğlu przy znalezisku fragmentu krzyża w świątyni
W Sinop archeolodzy z Turcji odkryli w zabytkowym kościele kamienną szkatułę, a w niej, jak przypuszczają, fragment krzyża, na którym ukrzyżowano Jezusa. Znalezisko zostanie poddane badaniom wraz z innymi relikwiami ze skrzyni.

Jak podaje legenda, matka cesarza Konstantyna, Helena Augustus w roku 325 pojechała do Jerozolimy, by dowiedzieć się jak najwięcej o ukrzyżowaniu Jezusa. Pragnęła odnaleźć krzyż. Znalazła dzięki wskazówkom pewnego Żyda, ale aż trzy.

Nie można było ustalić, który jest prawdziwy. W tym celu zdano się na znak Boży. Przyniesiono martwą dziewczynkę i kiedy ułożono ją koło jednego z nich, nagle ożyła. W ten sposób odkryto, który krzyż był prawdziwy. Według innej wersji cesarzowa otrzymała objawienie, inna jeszcze zawiera przekaz, że krzyż udało się zidentyfikować dzięki tabliczce z imieniem skazańca, tzw. "titulusowi".

Krzyż podzielono na fragmenty i przesłano do do trzech wielkich stolic religijnych: część została w Jerozolimie, inne wysłano m.in. do Rzymu i Konstantynopola (Istambuł). Poszukiwania archeologiczne wszczęto w XIX w. Francuski archeolog Charles Rohault de Fleury wówczas twierdził, że ogromna część fragmentów krzyża, na którym zamęczono Jezusa, wciąż pozostaje nieodkryta.

Obecnie największe fragmenty krzyża Jezusa znajdują się w kościele św. Goduli w Brukseli, w bazylice Santa Croce w Rzymie oraz w katedrze Notre Dame w Paryżu. W Polsce cząstki relikwii posiada m.in. Sanktuarium Krzyża Świętego na Łysej Górze w Górach Świętokrzyskich oraz Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Katowicach.

Do poszukiwań części krzyża pozostałych w Turcji przystąpili w XXI wieku tureccy archeolodzy. Przeszukali zbudowany 1350 lat temu kościół Balatlar, mieszczący się na obszarze 3062 m² w tureckim mieście Sinop nad Morzem Czarnym, gdyż byli przekonani, że tam znajdowały się relikwie, związane ze śmiercią Jezusa Chrystusa. Na terenie tej byłej świątyni badania archeologiczne prowadzone są od czterech lat.

Gazeta Hurriyet Daily News podaje, że poszukiwania zostały uwieńczone sukcesem. Archeolodzy twierdzą, że znaleźli fragment krzyża Jezusa. Profesor Gülgün Koroglu, który kierował pracami archeologicznymi, gazecie zakomunikował: "Jestem przekonany, że to fragment krzyża na którym uśmiercono Jezusa". Fragment krzyża znajdował się w kamiennej skrzyni, na jakiej wyryty został znak krzyża, wraz z innymi z cennymi relikwiami. Spoczywała pod ziemią w ruinach kościoła z VII w. n. e. Badaniom laboratoryjnym poddana zostanie cała zawartość szkatuły.

Znalezisko, prawdopodobnie fragment krzyża Chrystusa, wysłano jednak do laboratorium, by testy potwierdziły jego autentyczność. Burmistrz Sinop wyraża radość, że odkrycie archeologicznie przyniesie miastu sławę. Kościół Balatlar już teraz słynie z obfitości niezwykłych archeologicznych znalezisk. W jego pobliżu odkryto już wcześniej pozostałości starożytnej rzymskiej łaźni i ponad tysiąc ludzkich szkieletów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto