Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Turystyczno-duchowy przewodnik Jacka Święckiego po Ziemi Świętej

Redakcja
Okładkę książki zaprojektował Andrzej Sochacki.
Okładkę książki zaprojektował Andrzej Sochacki. www.wydawnictwowam.pl
Najlepsza pora na odwiedzenie Ziemi Świętej to okres od października do połowy marca. Jest więc najwyższa pora na przygotowanie się do ewentualnej eskapady, a pomóc może w tym wydana właśnie przez krakowską oficynę WAM książka "Na Ziemi Świętej".

Jacek Święcki, autor omawianej pozycji wydawniczej, nadał jej poetycko brzmiący podtytuł: "Tam gdzie ziemia dotyka nieba". Narracja prowadzona przez autora ma formę opowieści przewodnika oprowadzającego po danym terenie wyimaginowanego turystę, a w tym przypadku czytelnika. Wartością niezaprzeczalną książki "Na Ziemi Świętej" jest fakt, iż Jacek Święcki na obszarach szeroko rozumianej Ziemi Świętej, do której poza Izraelem i Palestyną zalicza się także Jordanię i część Egiptu z Górą Synaj, bywał - jak się wydaje - wielokrotnie. Dlatego zawarte w książce informacje mają nieocenioną wartość merytoryczną i praktyczną. Ta ostatnia zawarta jest głównie w końcowej części przewodnika zatytułowanej wprost: "Praktyczna strona podróży do Ziemi Świętej", ale nie tylko. Ale także w części krajoznawczej można się natknąć na informacje, które potencjalnego podróżnikowi czy pielgrzymowi pozwolą uniknąć kłopotów, bowiem wbrew nazwie jest to obszar daleki od "świętości". To, jak pisze Święcki, obszar "nagłych zwrotów od serdecznej gościnności do zaciętej wrogości" lub mówiąc wprost: nie do końca bezpieczny. Historię, która legła u prapoczątków konfliktu żydowsko - palestyńskiego też zresztą autor w ciekawy sposób opowiada.

Zasadniczą część książki "Na Ziemi Świętej. Tam gdzie ziemia dotyka nieba" stanowi swoista wędrówka po miejscach bliskich każdemu chrześcijaninowi, bowiem to w nich rozgrywały się wydarzenia, o których czyta on w Biblii i w istnienie których bez wątpienia wierzy (choć sam autor bez owijania w bawełnę przyznaje, iż istnieją trudności z dokładnym zlokalizowaniem pewnych wydarzeń lub choćby odtworzeniem drogi Jezusa na Golgotę). Zabiera więc Jacek Święcki swojego czytelnika do Betlejem, Jerozolimy, Nazaretu, pod Ścianę Płaczu, do Kany Galilejskiej, do kopalń Salomona, na Górę Przemienienia i Nebo; prowadzi do wieczernika, w miejsce chrztu Jezusa czy do jego grobu. Niezwykła w relacji Święckiego jest nocna wyprawa na Górę Mojżesza czy do klasztoru świętej Katarzyny, na terenie którego można zobaczyć biblijny krzew gorejący. Odwiedzane miejsca i związane z nimi wydarzenia znane z Nowego Testamentu służą autorowi do snucia refleksji na tematy związane z wiarą, a także z bytowaniem człowieka na ziemi. To bardzo mądre przemyślenia (m.in. na temat władzy). Ciekawe są także autorskie interpretacje wybranych fragmentów Pisma Świętego, jak choćby "Pieśni nad pieśniami".

Nie samą jednak duchowością raczy nas Jacek Święcki w swojej książce. Zwraca on uwagę czytelników i potencjalnych pielgrzymów do Ziemi Świętej na miejsca, w których można po trudach zwiedzania, a do których członkowie zorganizowanych grup wycieczkowych rzadko zaglądają (na przykład oaza En - Gedi czy ogród botaniczny, jeden z najpiękniejszych na świecie). Jeśli więc ktoś przymierza się do odwiedzenia tych terenów, obowiązkowo powinien sięgnąć po tę pozycję Wydawnictwa WAM. Ci, którzy na razie nie mają takich zamiarów na pewno z zainteresowaniem książkę Jacka Święckiego, bardzo bogato ilustrowaną, przeczytają i z pewnością nabiorą ochoty na taką wyprawę.

Jacek Święcki, Na Ziemi Świętej. Tam gdzie ziemia dotyka nieba
Wydawnictwo WAM
Kraków 2012

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto