MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Turystyka w cieniu koronawirusa. Jak COVID-19 krzyżował i nadal krzyżuje szyki podróżnym w mijającym roku?

Emil Hoff
Emil Hoff
Pandemia koronawirusa miała i ma katastrofalny wpływ na stan branży turystycznej w Polsce i na świecie. Zwłaszcza podróże zagraniczne stały się bardzo trudne.
Pandemia koronawirusa miała i ma katastrofalny wpływ na stan branży turystycznej w Polsce i na świecie. Zwłaszcza podróże zagraniczne stały się bardzo trudne. Photo by Gabriella Clare Marino on Unsplash, zdjęcie ilustracyjne
Turystyka w roku 2021 rozwijała się (lub zwijała) pod znakiem koronawirusa. Jeszcze wiosną wydawało się, że pandemia ustępuje i wielu z nas udało się nawet polecieć gdzieś na egzotyczne wakacje. Niestety, jesienią świat zalała kolejna fala zachorowań na COVID-19, a w końcu listopada pojawił się nowy wariant, omikron. W grudniu 2021 znowu tęsknimy za podróżami, otoczeni ze wszystkich stron stale zwiększanymi obostrzeniami. Jak koronawirus wpłynął na podróżowanie i turystykę w 2021 r. i jak krzyżuje szyki podróżnym obecnie? Przedstawiamy covidową panoramę podróżniczą na grudzień 2021.

Pandemia koronawirusa miała i ma katastrofalny wpływ na stan branży turystycznej w Polsce i na świecie. Zwłaszcza podróże zagraniczne stały się bardzo trudne. Ceny rosną, połączenia lotnicze są likwidowane, a w krajach, do których można się dostać, obowiązują coraz surowsze obostrzenia. Wiele atrakcji turystycznych zostało zamkniętych z powodu złej sytuacji pandemicznej. Poniżej prezentujemy krótki przegląd tego, co COVID-19 zepsuł w turystyce w mijającym roku 2021.

Turystyka w grudniu 2021 a COVID-19. Atrakcje turystyczne zamykane przez brak zdrowych pracowników

W poniedziałek 27 grudnia 2021 włoskie media doniosły, że słynna katedra Santa Maria del Fiore nie będzie już dostępna dla turystów. Piękna budowla to ozdoba Florencji. Jej charakterystyczna kopuła, zaprojektowana przez Brunelleschiego, to jeden z charakterystycznych elementów panoramy miasta. Świątynia pozostanie jednak niedostępna dla turystów do odwołania, ponieważ najzwyczajniej nie ma komu obsługiwać i oprowadzać podróżnych.

Pracownicy zajmujący się obsługą ruchu turystycznego w katedrze w większości trafili na kwarantannę, bo albo sami zachorowali na koronawirusa, albo zetknęli się z kimś, u kogo nieco później potwierdzono chorobę. Kto chce zobaczyć wnętrze słynnej budowli, może to zrobić, biorąc udział w nabożeństwie. Trzeba jednak pamiętać o surowych obostrzeniach związanych z sytuacją pandemiczną, które panują we Włoszech.

Świątynia pozostanie niedostępna dla turystów do odwołania, ponieważ nie ma komu obsługiwać i oprowadzać po niej podróżnych. Zajmujący się tym pracownicy
Świątynia pozostanie niedostępna dla turystów do odwołania, ponieważ nie ma komu obsługiwać i oprowadzać po niej podróżnych. Zajmujący się tym pracownicy zachorowali na koronawirusa. Photo by Ray Harrington on Unsplash

Przypadek katedry Santa Maria del Fiore nie jest odosobniony. Wiele słynnych atrakcji, przede wszystkim muzeów i galerii, zostało w końcu 2021 r. czasowo zamkniętych z powodu wielkiej liczby przypadków zachorowania na COVID-19 wśród ich pracowników. Z braku rąk do pracy funkcjonowanie wielu instytucji kulturalnych stało się niemożliwe.

Nieczynne z tego właśnie powodu jest np. Muzeum Johna Soane’a w Londynie. Słynne Muzeum Brytyjskie poinformowało, że choć galerie stałe pozostają otwarte, w razie czego mogą zostać szybko zamknięte, gdyby sytuacja pandemiczna uległa jeszcze pogorszeniu. Nieczynna pozostaje także mniej więcej połowa teatrów londyńskiego West Endu, znowu z powodu wielkiej liczby zachorowań wśród pracowników i obsługi. Z powodu braku zdrowych pracowników zamknięte też zostały na okres świąteczny m.in. zamek w Edynburgu i tamtejsze muzeum historii naturalnej.

COVID-19 psuje imprezy. Jarmarki bożonarodzeniowe i Sylwester 2021/2022 odwołane w wielu krajach

Koniec roku to czas świąteczny, w którym obchody Bożego Narodzenia płynnie przechodzą w oczekiwanie na nadejście Nowego Roku. W przeszłości grudzień był jednym z najbardziej zapracowanych miesięcy dla pracowników branży turystycznej, rozrywkowej i wypoczynkowej. Niestety, w tym roku wiele okolicznościowych imprez zostało odwołanych z powodu pandemii koronawirusa.

Jeśli chodzi o jarmarki bożonarodzeniowe, słynne kiermasze w Monachium, Dreźnie i Norymberdze zostały odwołane. Z powodu wprowadzenia stanu wyjątkowego, także w czeskiej Pradze zrezygnowano z organizacji świątecznych jarmarków. Na szczęście w wielu innych miastach Europy i świata wiele bożonarodzeniowych kiermaszów działało i nadal działa mimo pandemii, choć w specjalnym rygorze sanitarnym.

Więcej o europejskich jarmarkach bożonarodzeniowych w końcu 2021 r. możecie przeczytać tutaj:

Niewiele lepiej jest w przypadku imprez noworocznych. Wiadomo już, że z powodu kolejnej fali koronawirusa nie odbędzie się słynna impreza na Trafalgar Square w Londynie, a noworoczna parada w stolicy Wielkiej Brytanii będzie wyjątkowo biletowana. Odwołano także inne obchody noworoczne, np. Hogmanay w Edynburgu i pokazy fajerwerków w Paryżu i Wenecji. Cykl imprez noworocznych na nowojorskim Times Square ma się odbyć, ale wpuszczane będą tylko osoby zaszczepione.

Więcej o noworocznych imprezach w Europie, które zostały odwołane i takich, które nadal mają się odbyć, możecie poczytać poniżej.

Turystyka 2021 w cieniu obostrzeń. Jak COVID-19 pozamykał znowu granice

Nie tylko pojedyncze atrakcje i popularne imprezy zostały zamknięte lub odwołane w końcu 2021 r. z powodu wzrostu zachorowań na koronawirusa i pojawienia się wariantu omikron. Rzut oka na globalna sytuację pandemiczną i obowiązujące obostrzenia pozwala stwierdzić, że końcówka 2021 r. to fatalny czas dla turystów i podróżników.

Wiele krajów bardzo zaostrzyło restrykcje dla podróżnych, chcąc zapobiec przedostaniu się na swój teren wariantu omikron koronawirusa. Państwa, które miały niebawem otworzyć się na turystów, przedłużyły zamknięcie granic. Tak stało się np. w przypadku Australii i Nowej Zelandii, wielu krajów Oceanii i Azji Południowo-Wschodniej. Popularna Tajlandia cofnęła się w procesie otwierania granic i zlikwidowała w grudniu 2021 program Test And Go, pozwalający na swobodne podróżowanie po kraju – teraz można odwiedzić tylko miasto Phuket. Indonezja wróciła do obowiązkowej kwarantanny dla podróżnych. Izrael, Japonia i Maroko w ogóle zamknęły się dla podróżnych, przez co ich liczne zabytki, atrakcje i skarby kultury pozostają niedostępne dla większości turystów.

W Europie coraz więcej państw żąda od podróżnych nie tylko pełnego zaszczepienia na koronawirusa, ale i dodatkowego testu PCR przed przekroczeniem granicy. Tak jest np. w Austrii, Bułgarii, na Cyprze, w Grecji, Irlandii, Norwegii, Portugalii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i we Włoszech.

Więcej o aktualnych obostrzeniach dla podróżnych w poszczególnych krajach świata przeczytacie w poniższym tekście.

O szczegółowych obostrzeniach obowiązujących w Europie przeczytacie tutaj:

COVID krzyżuje plany turystów. W grudniu 2021 coraz więcej lotów odwołanych

Coraz więcej krajów ściśle zamyka swoje granice dla podróżnych, bojąc się koronawirusa, przez co podróżowanie w końcu 2021 r. przypomina przedzieranie się przez ogrodowy labirynt: nie wiadomo, gdzie się trafi i czy w ogóle uda się wyjść.

Stale zmieniająca się sytuacja epidemiczna i zasady wpuszczania turystów do poszczególnych krajów powodują chaos na lotniskach. Do tego coraz więcej członków załóg samolotów choruje na koronawirusa. Jak podaje CNN, w święta Bożego Narodzenia 2021 linie lotnicze na całym świecie odwołały ponad 6 tys. lotów. W poniedziałek 27 grudnia odwołano łącznie ok. 2,8 tys. lotów. Prawie 11 tys. lotów zostało opóźnionych. Wszystko przez gwałtowny wzrost zachorowań na COVID-19 wśród członków obsługi lotów. Kto nie choruje, też trafia na kwarantannę, bo pracował wcześniej z kimś, u kogo wykryto chorobę.

Prognozy na przyszły rok są raczej pesymistyczne. Carsten Spohr, szef niemieckiej Lufthansy, powiedział w wywiadzie udzielonym CNN, że prawdopodobnie z powodu braków kadrowych i obostrzeń COVID-19 na świecie jego firma odwoła ok. 33 tys. lotów w styczniu i lutym 2022 r.

Z powodu niepewnej sytuacji pandemicznej i wzrostu zachorowań na koronawirusa wśród personelu lotniczego, tysiące lotów zostało odwołanych w końcu grudnia
Z powodu niepewnej sytuacji pandemicznej i wzrostu zachorowań na koronawirusa wśród personelu lotniczego, tysiące lotów zostało odwołanych w końcu grudnia 2021. Szykują się kolejne utrudnienia - sama Lufthansa może odwołać ok. 33 tys. lotów w pierwszych dwóch miesiącach roku 2022. Photo by Alan Angelats on Unsplash

Turystyka 2021 kurczy się. Z powodu koronawirusa likwidowane są połączenia lotnicze

Loty bywają nie tylko odwoływane. Przez koronawirusa wielu przewoźników zostało w końcu 2021 r. zmuszonych do zawieszenia wielu stałych połączeń lotniczych. Np. Wizz Air zawiesił 18 międzynarodowych połączeń z polskich miast. Za przyczynę szef firmy podał niski wskaźnik zaszczepienia na COVID-19 wśród Polaków. Trasy mają wrócić w kwietniu 2022 r., ale wiele wskazuje na to, że radykalne ograniczenie połączeń lotniczych może być elementem długofalowej polityki firmy.

Światowe ograniczenia podróży zrobiły się tak surowe, że branie na pokład osób niezaszczepionych na koronawirusa nie opłaca się przewoźnikom, bo często grozi to karami, może też prowadzić do zamknięcia lotnisk, a ostatecznie nawet lockdownu. Inni podróżni nie chcą też latać do krajów z niskim wskaźnikiem zaszczepienia, bo boją się koronawirusa. Przez to wszystko utrzymywanie połączeń z krajami takimi jak np. Polska czy Rumunia kosztuje przewoźników lotniczych zbyt wiele, a przynosi małe zyski lub wręcz straty.

Łącznie Wizz Air zamierza zlikwidować w 2022 r. ok. 84 połączeń, z czego jedna trzecia przypada na Włochy, walczące z koronawirusem bardzo ostrymi restrykcjami. Polska straci 18 połączeń, w tym np. z Warszawy do Bergen, Bukaresztu, Wiednia i Salonik, z Krakowa do Turku i Trondheimu, z Gdańska do Malagi, Santorini i Odessy, z Katowic na Mykonos.

Także Ryanair zawiesił ok. 70 tras z Polski na styczeń 2022 z powodu gwałtownego wzrostu zachorowań na koronawirusa. Zawieszone zostały głównie połączenia z Wielką Brytanią, ale także niektóre kierunki egzotyczne, np. Izrael.

Turystyka w grudniu 2021. COVID-19 utrudnia powroty do domu. Nowe zasady dla podróżnych spoza Schengen

Nawet jeśli komuś uda się wyrwać z Polski, dolecieć do innego kraju, przekroczyć granice i coś zwiedzić, może się okazać, że czeka go jeszcze ciężka przeprawa na ostatnim odcinku wycieczki: przed powrotem do domu. Podróżni przybywający do Polski spoza Strefy Schengen mają utrudnione zadanie na granicy.

Od 15 grudnia 2021 osoby takie muszą pokazać negatywny wynik testu na koronawirusa, wykonanego w ciągu 24 godzin przed przylotem lub w ciągu 3 godzin po przylocie do kraju. Osoby niezaszczepione bez statusu ozdrowieńca muszą dodatkowo poddać się 14-dniowej kwarantannie z możliwością skrócenia jej testem PCR w ósmym dniu.

Więcej o zasadach obowiązujących podróżnych wracających z krajów spoza Schengen przeczytacie tutaj:

Turystyka a COVID w 2022 r. Ważność certyfikatów ulegnie skróceniu

Początek roku 2022 zdaje się nie zapowiadać zbyt wielu pozytywnych zmian. Wiadomo już, że od lutego 2022 skróceniu ulegnie ważność tzw. paszportów covidowych. Na terenie Europy paszporty będą ważne tylko przez 9 miesięcy. Ich przedłużenie będzie możliwe tylko po przyjęciu dawki przypominającej szczepionki na koronawirusa.

Jak stwierdzili przedstawiciele Komisji Europejskiej, ogłaszając decyzję o skróceniu ważności paszportów covidowych w grudniu 2021, ruch ma na celu skłonienie ludności do przyjmowania dawki przypominającej szczepienia.

Więcej szczegółów o nowych zasadach działania paszportu covidowego przeczytacie tutaj:

Turystyka a COVID w 2022 r. Ceny ferii zimowych w krajach egzotycznych rosną

Kolejna wiadomość dotycząc wyjazdów w nadchodzącym roku 2022 to powolny, ale stały wzrost średnich cen wycieczek z biurami podróży do krajów egzotycznych w okresie ferii zimowych 2022. Według danych dostarczonych przez TravelDATA, średnia cena wyjazdów zimowych do krajów egzotycznych wzrosła w stosunku do minionego roku średnio o 532 zł. Najbardziej zdrożały Wyspy Kanaryjskie, Egipt i Turcja.

Wzrost cen wycieczek all inclusive wynika z kryzysu ekonomicznego, wzrostu cen paliw, a także sytuacji w branży turystycznej, która zmusza wielu usługodawców do podnoszenia cen, by jakoś utrzymać się na powierzchni. Z drugiej strony inną metodą przyciągania klientów są obniżki cen, więc i takich zabiegów należy się spodziewać. Np. w grudniu 2021 w ciągu dwóch tygodni ceny wycieczek na Teneryfę zdążyły najpierw podnieść się znacząco, a potem spaść o ponad 150 zł.

O sytuacji cenowej na rynku wycieczek egzotycznych w okresie ferii zimowych 2022 możecie przeczytać więcej w poniższym tekście:

Turystyka w cieniu koronawirusa. Czy jest nadzieja na powrót do normalności?

Nie da się obecnie przewidzieć, jak rozwinie się sytuacja pandemiczna w nadchodzącym roku 2022, tak samo jak nikt nie przewidywał, że po wiosenno-letniej euforii jesienią i zimą znowu zaprowadzone zostaną lockdowny, a do tego pojawi się nowy wariant omikron.

Można jednak zachować umiarkowany optymizm. Choć omikron jest bardziej zaraźliwy, to jednocześnie – wedle badań – jest stosunkowo mało szkodliwy. Zdołał też przeniknąć niemal wszędzie mimo obostrzeń i ograniczeń w podróżowaniu. To ważna obserwacja. Możliwe, że nauka nie pójdzie w las i wiele krajów zdecyduje się jednak otworzyć granice w nadchodzącym 2022 roku i przywrócić turystyczną normalność. Nie dlatego, że koronawirusa uda się szybko pokonać, ale raczej dlatego, że COVID-19 zacznie być postrzegany jako element codzienności, na który i tak nie można wiele poradzić.

Dodatkowo, postępujący szybko wskaźnik zaszczepienia populacji może skłonić wiele państw do poluzowania restrykcji wobec turystów i podróżnych. Dlatego warto się szczepić – choćby po to, by przyspieszyć zniesienie obostrzeń i ograniczeń w podróżowaniu.

Źródła: CNN, BBC, The Guardian, New York Times

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Turystyka w cieniu koronawirusa. Jak COVID-19 krzyżował i nadal krzyżuje szyki podróżnym w mijającym roku? - Strona Podróży

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto