Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tutaj zimują nietoperze

Redakcja
System podziemny - Międzyrzecki Rejon Umocniony
System podziemny - Międzyrzecki Rejon Umocniony http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Poland_Boryszyn_-_MRU.jpg
Międzyrzecki Rejon Umocniony - to tutaj w podziemnej fortyfikacji, gdzie panuje stała temperatura i wilgotność powietrza, zlatują się z Niżu Środkowoeuropejskiego tysiące nietoperzy, żeby zapaść w stan hibernacji.

Międzyrzecki Rejon Umocniony należy do z najciekawszych i największych podziemnych fortyfikacji pomilitarnych w Europie. Pozostałości fortyfikacji do dziś budzą podziw swym ogromem i zachęcają do zwiedzania.

To tutaj zimują nietoperze

Są to poniemieckie fortyfikacje, początkowo nazwane Oder - Warte Bogen (Umocniony Łuk Odry - Warty), wzniesione w latach 30. XX wieku prawdopodobnie przez Rosjan. Bunkry położone są pomiędzy Odrą i Wartą, rozciągają się na odległości blisko 100 km.
Zbudowane zostały w celu obrony wschodnich rubieży III Rzeszy. Kompleks umocnień obejmuje ponad 20 żelbetonowych bunkrów, które połączone są w labirynty leżących na głębokości 30 - 50 metrów korytarzy.

Podziemna trasa turystyczna rozpoczyna się w najbardziej rozbudowanej częśc umocnień, w miejscowości Pniewo, przy trasie Zielona Góra - Gorzów Wielkopolski. Długość tuneli i korytarzy wynosi około 30 km. Podobna trasa znajduje się w okolicach wsi Boryszyn.

Pas umocnień porównywany jest do Linii Maginota we Francji, o powierzchni 8 tys. kilometrów kwadratowych. Rozciąga się na odległości 28 km. od Kęszycy, przez Nietoperek, Kałwę do Boryszyna. W miejscu przełamania fortyfikacji znajduje się pamiątkowy obelisk z fragmentów wysadzonego w powietrze bunkra.

Wśród pół i lasów ukryte są żelbetonowe bryły bunkrów, potężne stalowe kopuły i ciągnące się kilometrami rzędy betonowych słupów - zapór przeciwczołgowych.

Obiekty Międzyrzeckiego Regionu Umocnionego, oraz skansenu sprzętu wojskowego
można zwiedzać.

Historia

Bunkry wyposażone były w stalowe kopuły bojowe o grubości ścian ok. 25 cm - w ścianach ulokowane były stanowiska karabinów maszynowych. Oprócz pomieszczeń bojowych, w obiektach były koszary, sanitariaty, maszynownia, sprawne oświetlenie, wentylacja, wodociągi, łączność.

Komunikacja pomiędzy obiektami odbywała się za pomocą elektrycznej kolejki wąskotorowej, kursującej w korytarzach.

Umocnienia nie odegrały jednak poważniejszej roli w działaniach wojennych. Zdobyte zostały w styczniu 1945 roku przez Armię Czerwoną.

Tutaj zimują nietoperze

Od 1980 r. fragment podziemi, a od 1999 całość została uznana jest za rezerwat przyrody. Przeprowadzone ponad 20 lat temu badania wykazały, że w fortyfikacji MUR zimują nietoperze. Jest tutaj stała temperatura i wilgotność powietrza.

W części podziemnej korytarzy i tuneli MUR znalazły miejsce na przezimowanie nietoperze. Co roku zimuje w tunelach około 30 000 nietoperzy - 12 gatunków. Spotyka się gatunki rzadkie, zagrożone wyginięciem. Przez obrączkowanie ssaków stwierdzono, że na zimę zlatują się z odległości blisko 250 km. m.in. z Niemiec.

W celu ochrony nietoperzy rezerwatem objęto powierzchnie około 2,5 hektara. W styczniu 2007 w fortach zimowało 37693 gryzoni. Ubiegłej zimy w wyniku liczenia stwierdzono pobyt 34127, w 12 gatunkach. W tym roku liczba spadła do 31120. Chiropterolodzy są zaniepokojeni spadającą liczbą zimujących ssaków.

Jest to największe skupisko tych ssaków w Europie. Wejścia do podziemi są zabezpieczone kratami, żeby zapewnić zimującym ssakom spokój.

Międzyrzecki Rejon Umocniony

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto