Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Twierdza Kłodzko jakiej nie znasz!

Ireneusz Mosiczuk
Ireneusz Mosiczuk
Kłodzko - największe miasto kotliny ma szereg zabytków architektury, z których największą atrakcją jest twierdza usytuowana na Górze Fortecznej. Uzupełnieniem relacji są dwie galerie zamieszczone w serwisie.

Na przestrzeni wieków Kłodzkiem rządzili Przemyślidzi, Luksemburgowie, Piastowie śląscy, Habsburgowie, Hohenzollernowie. Leżało w granicach Czech i Niemiec. Pierwsze wzmianki o mieście znaleźć można w materiałach kronikarza czeskiego z 981 roku. Największą atrakcją jest twierdza usytuowana na Górze Fortecznej oraz podziemna trasa turystyczna o długości ok. 600 metrów.

Twierdza zajmuje obszar o powierzchni 32 ha. W linii północ-południe to 800 metrów, natomiast wschód-zachód 400 metrów. Składa się z twierdzy głównej, fortu pomocniczego, obwarowań miejskich oraz umocnień polowych.

W drugiej połowie XIX wieku przekształcono ją w magazyny i więzienia. Osadzono w niej m.in. uczestników powstania styczniowego czy więźniów politycznych, a w trakcie II wojny światowej żołnierzy podejrzanych o działanie na szkodę III Rzeszy oraz jeńców wojennych.

Od 1944 roku w twierdzy znajdowały się zakłady AEG produkujące sprzęt wojskowy. Po wojnie funkcjonował jako skład i magazyny wojskowe. W latach 50., aż do 90., na terenie twierdzy funkcjonowała m.in. wytwórnia win.

Aktualnie twierdza podlega ochronie konserwatorskiej.

Podziemna Trasa Turystyczna przebiega od ulicy Zawiszy Czarnego do wyjściu przy twierdzy w obrębie ulicy Grodzisko. Jest w całości oświetlona, a w kilku miejscach znajdują się ekspozycje o charakterze historycznym.

30 metrów głębokości i niska temperatura w okolicach 10 stopni powyżej zera,
pozwalała na wykorzystywanie podziemi do przechowywania artykułów spożywczych. Do tej pory zachował się piec do wypieku chleba, cela śmierci, studnia głębinowa.

Zakończony został I etap prac rekonstrukcyjnych, polegający na wymianie oświetlenia, budowie pawilonu wyjściowego oraz remoncie pawilonu wejściowego.

Brak zabezpieczeń podziemnych przejść w latach 50. XX w. spowodował, że znaczna część starówki była zagrożona, zaczęły osiadać fundamenty i pękać ściany kamienic.

Specjaliści z AGH w Krakowie, warszawscy speleolodzy oraz górnicy z Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu, podjęli się zadania ratowania zabytku.

W kwietniu 1962 roku rozpoczęły się wieloletnie prace związane z zabezpieczeniem podziemi. W wyniku prac konieczne stało się wyburzenie wielu wartościowych architektonicznie budynków północnej pierzei rynku oraz kilku zabudowań przy ulicy Łukasińskiego. Udało się natomiast uchronić przed zburzeniem fundamenty i podziemia pod południową, wschodnią i częścią zachodniej pierzei pl. B. Chrobrego.

Działania zespołu pozwoliły ocalić najstarszą część Kłodzka, pojawiła się również możliwość wyodrębnienia wielopoziomowej trasy podziemnej pod ulicami starówki. Projekt trasy przygotowany został przez grupę specjalistów z krakowskiej AGH w 1966 roku, stąd też pochodzi nazwa trasy - 1000-lecia Państwa Polskiego.

W planach jest rozpoczęcie następnego etapu modernizacji trasy. Nowoczesne multimedia, w tym interaktywna podłoga i ściany, głośniki czy punkty świetlne, mają dodatkowo uatrakcyjnić zwiedzanie.

Zaplanowano również doposażenie trasy podziemnej w nowe eksponaty obrazujące życie dawnych mieszkańców miasta i sposób wykorzystania piwnic pod ich domami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto