Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tydzień prezydenta Komorowskiego

Ireneusz Mosiczuk
Ireneusz Mosiczuk
arch. Kancelarii Prezydenta
Pierwszy tydzień w dotychczasowej kadencji, który upłynął na serii spotkań z przywódcami światowych mocarstw.

Poniedziałek, 6 grudnia 2010. Wizytę w Polsce złożył prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew wraz z małżonką. Dwudniowa wizyta obfitowała w szereg spotkań, przemówień i wzajemnych deklaracji. Podczas oficjalnego obiadu prezydent Komorowski powiedział m.in. "Nam przypadł los w cieszeniu się z odbudowy normalności między naszymi krajami i narodami (…)" oraz "(...)Trzeba odwagi także w modernizacji relacji polsko-rosyjskich(...)"

Podczas otwarcia Polsko-Rosyjskiego Forum Dialogu ObywatelskiegoKomorowski powiedział m.in."(…) Jestem przekonany, że w tym dobrym zamyśle, jakim jest szukanie tego, co nas łączy, ponad tym wszystkim, co nas dzieliło w przeszłości, że ten dobry dialog, aby przyniósł dobre efekty, musi być oparty nie tylko o dialog państwo-państwo, nie tylko musi być oparty o interes, o biznes i inne formy współpracy, ale musi być oparty również o dialog obywatelski.(…)"

"Bardzo ciekawy fragment rozmowy dotyczył relacji Rosja - NATO, Rosja - UE" - powiedział minister Jaromir Sokołowski po spotkaniu prezydentów RP i Rosji. I dalej: "Jestem przekonany, że wola i determinacja strony rosyjskiej do nowego otwarcia w relacjach z Polską związana jest z konstatacją w Moskwie, że Polska jest ważnym partnerem zarówno w Unii, jak i w Sojuszu Północnoatlantyckim.(…)"

"Niedobra posucha w relacjach polsko-rosyjskich dobiegła końca (…)" - powiedział prezydent Komorowski na konferencji prasowej oraz ogłosił, że wraz z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem obejmą wspólnym patronatem upamiętnienie miejsca katastrofy smoleńskiej.

Prezydent Miedwiediew w trakcie wizyty powiedział m.in. "Dzisiaj jest wielki dzień w naszych kontaktach, który związany jest nie tylko z tym, że prezydent Federacji Rosyjskiej po wielu, wielu latach przyjechał do Polski z oficjalną wizytą (…) Dzień ten jest wielki dlatego, że zmienia się duch naszych wzajemnych relacji, nad którymi tak długo ciążyła przeszłość. Nie znaczy to, że przeszłość znikła w okamgnieniu, nie znaczy to, że nie ma żadnych pytań, żadnych problemów. Wydaje mi się, że ważne jest co innego, ważne jest to, że zaczynamy na nowo słuchać siebie nawzajem. To, że jesteśmy gotowi na to, żeby rozmawiać o najtrudniejszych, najmroczniejszych kartach naszej wspólnej historii.(…) Mam jeszcze jedną przyjemną misję. Chciałbym spłacić swój dług i wręczyć nagrodę państwową wielkiemu reżyserowi filmowemu, panu Andrzejowi Wajdzie za kolosalny wkład w rozwój nie tylko polskiej, ale i światowej kinematografii.(…)"

W trakcie wizyty odbył się również koncert pamięci Włodzimierza Wysockiego zorganizowany przez Teatr Wielki Operę Narodową i Soho Faktory, w którym udział wzięły pary prezydenckie.

Odbyło się również spotkanie Pierwszych Dam Polski i Rosji. W ramach programu Anna Komorowska wraz ze Swietłaną Miedwiediewą zwiedziły Muzeum Fryderyka Chopina mieszczące się Zamku Ostrogskich oraz Międzynarodowe Centrum Mowy i Słuchu w Nadarzynie.

Również w poniedziałek prezydent Komorowski odznaczył pośmiertnie Marię Stolzman polskiemu politykowi i działaczce społecznej.
Wtorek, 7 grudnia 2010 Wizytę w Warszawie złożył prezydent Niemiec Christian Wulff. Obaj prezydenci wzięli udział na Zamku Królewskim w Warszawie w konferencji "Europa - kontynent pojednania?", zorganizowanej 40 lat po wizycie Brandta.

Na konferencji prasowej prezydent Wulff podziękował, że Bronisław Komorowski znalazł czas na spotkanie z nim, mimo wielu obowiązków międzynarodowych: "Chciałbym moją wizytę w Warszawie zawrzeć w czterech słowach: Polska dobrze robi Europie" - powiedział Wulff. Z kolei prezydent Bronisław Komorowski powiedział, że jego kolejne spotkanie z Wulffem to "dowód, że już dzisiaj potrafimy zagospodarowywać niesłychanie zaawansowany proces, jakim jest pojednanie polsko-niemieckie(…)".

Na spotkaniu z młodzieżą w Pałacu Prezydenckim Christian Wulff deklarował, że czuje odpowiedzialność za historię niemiecką, natomiast Bronisław Komorowski powiedział, że
polsko-niemieckie pojednanie może stanowić dzisiaj wzorzec dla innych krajów.

Z okazji 140-lecia Banku Handlowego w Warszawie S.A. prezydent Bronisław Komorowski nadał Sławomirowi Stefanowi Sikorze, Prezesowi Zarządu Banku Handlowego, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Środa, 8 grudnia 2010 Prezydent Komorowski udał się z dwudniową wizytą do USA. W sprawie wiz to dzisiaj Kazimierz Pułaski i Tadeusz Kościuszko musieliby wypełniać kwestionariusz wizowy, gdyby chcieli do USA przyjechać - żartował Bronisław Komorowski w German Marshall Fund (GMF) w Waszyngtonie.

"Jesteśmy między Rosją a Niemcami i to jest takie miejsce, gdzie - nawet jeśli ktoś się integruje, jeśli powstaje wspólny dom europejski czy natowski - ciągle są jakieś przeciągi. Niezależnie, na którym piętrze ktoś otworzył drzwi czy okno, to od przeciągu my Polacy ciągle mieliśmy katar" - zauważył prezydent w dalszej części przemówienia.
W pierwszym dniu wizyty prezydent spotkał się z prezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej, biznesmenami i naukowcami.

Po spotkaniu z Barackiem Obamą, prezydenci wydali wspólne oświadczenie, wyrażając wolę dalszego zacieśniania polsko-amerykańskiej współpracy.
W trakcie wizyty Bronisław Komorowski zwiedził Muzeum Holokaustu.

Z okazji jubileuszu 30-lecia Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN, Prezydent RP odznaczył 3 osoby Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i 3 osoby Złotym Krzyżem Zasługi.

Małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska przebywała w Londynie, gdzie uczestniczyła w uroczystościach pogrzebowych Ireny Anders, wdowy po generale Andersie. Podczas uroczystości odczytano list Prezydenta RP.

Czwartek, 9 grudnia 2010 W drugim dniu wizyty w USA, Bronisław Komorowski odwiedził Cleveland Clinic, gdzie kształci się wielu polskich naukowców.

Tego samego dnia prezydent Komorowski złożył wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza na Cmentarzu Wojskowym Arlington pod Waszyngtonem. Rozmawiał również z prof. Zbigniewem Brzezińskim.

Jak informuje prof. Roman Kuźniar od 2013 roku na terytorium naszego kraju gościć będą 4 samoloty transportowe Hercules i 16 myśliwców F-16.

Piątek, 10 grudnia 2010 Za wybitne zasługi dla rozwoju geologii, za osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski decyzją prezydenta otrzymał Ryszard Wagner – profesorowi w państwowym Instytucie Geologicznym

Pośmiertnie, za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za udział w rozwiązaniu szyfru "Enigma", Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski został nadany Gwido Langerowi - szefowi Biura Szyfrów, kierującemu zespołem, który złamał kody „Enigmy”.

Zapowiedzi wydarzeń w nadchodzącym tygodniu:

14 grudnia-Przekazanie Prezydentowi RP Betlejemskiego Światełka Pokoju
15 grudnia-Wręczenie przez Prezydenta RP nominacji sędziowskich
15 grudnia-Spotkanie opłatkowe Prezydenta RP z Parlamentarzystami
15 grudnia-Spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami środowisk medycznych
17 grudnia-Udział Prezydenta RP w uroczystościach Grudnia '70 roku w Gdyni
17 grudnia-Udział Prezydenta RP w uroczystościac Grudnia '70 roku w Szczecinie

Czytaj także

Tydzień prezydenta Bronisława Komorowskiego
Powyborcza prawda we Wrocławiu
Drogi obywatelu. Wyznania zdeterminowanego
Kto kogo ciągnie do góry w społecznej aprobacie?

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto