Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tydzień przedsiębiorczości w powiecie tarnobrzeskim

Mateusz Urbaniak
Mateusz Urbaniak
Ponad 50 uczniów z czterech szkół średnich uczestniczy od dzisiaj aż do piątku w wykładach na temat ekonomii.

Skąd taki pomysł? Do kogo są skierowane wykłady?
- „Innowatorium Tydzień Przedsiębiorczości” to projekt, który wyrósł przy Olimpiadzie Przedsiębiorczości. Zauważyliśmy, że uczniowie szkół średnich z mniejszych miejscowości rzadko pojawiają się w finale Olimpiady i niemal nigdy nie sięgają po najwyższe laury. Ten program powstał, by wyrównywać szanse edukacyjne młodzieży z miejscowości mniejszych niż trzydzieści tysięcy mieszkańców. Jego celem jest także zainteresowanie młodzieży tematyką ekonomii i zarządzania, zachęcenie do poszerzenia wiedzy z tego obszaru. Chcemy także, aby młodzież, przez zdobycie i poszerzenie swoich wiadomości z tego zakresu, chętniej wybierała potem kierunki ekonomiczne na uczelniach wyższych.

Która to już edycja i gdzie mogliśmy już usłyszeć o takim projekcie?
- To już czwarta edycja, bo wiosną 2009 zdołaliśmy zrobić trzy edycje pilotażowe. Były to powiaty I - wyszkowski; II - sokólski; III – działdowski. W przyszłym tygodniu, w ramach tego projektu, będzie można nas zobaczyć w powiecie ryckim w województwie lubelskim. Kolejne edycje odbędą się już w przyszłym roku, na wiosnę.

Dlaczego powiat tarnobrzeski?
- Powiat tarnobrzeski - ziemski wybraliśmy dlatego, że jeden z partnerów strategicznych Olimpiady Przedsiębiorczości - Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności - prowadził właśnie tu, w powiecie tarnobrzeskim swój projekt pt. "Lokalne Partnerstwa PAFW" i to właśnie oni zasugerowali nam, aby jedną z lokalizacji był powiat tarnobrzeski.

Czy są jakieś ustalone warunki, które trzeba spełnić, by odbyło się takie spotkanie z młodzieżą?
- Tak. Miejscowość musi być odpowiedniej wielkości, nie może być za duża. Sprawdzamy też czy w danym powiecie jest odpowiednio dużo szkół, bo zależy nam na tym, aby w projekcie uczestniczyli uczniowie nie z jednej a z kilku placówek.

Kto tu dziś jest i słucha pierwszego z wykładów?
- Dziś, jak i przez kolejne dni aż do piątku, gościć będziemy aż cztery szkoły średnie - dwie z Nowej Dęby i po jednej z Gorzyc i Grębowa. Zajęcia dostosowane do potrzeb naszych słuchaczy prowadzone są w Zespole Szkół nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Nowej Dębie - w szkole, gdzie przedsiębiorczość jest wykładana na wysokim poziomie przez tutejszych nauczycieli tego przedmiotu.

Jak liczne są przybyłe tutaj grupy?
- Z każdej szkoły zaprosiliśmy po 12 osób. Na wykłady ostatecznie zapisały się 53 osoby. Dziś brakuje nam tylko jednej, reszta jak widać bardzo aktywnie uczestniczy w zajęciach.

Klasy o jakim profilu zostały zakwalifikowane do tego projektu?
- Większość przybyłej tu młodzieży to licealiści, ale są też uczniowie jednego z technikum.

Co czeka tę młodzież przez najbliższy tydzień?
- Przez te pięć dni zostanie zaprezentowanych pięć bloków tematycznych. Codziennie jest inny wykładowca i inny blok tematyczny. Dzisiaj mówimy o strategiach przedsiębiorstw. Jutro o zarządzaniu zasobami ludzkimi, w środę o finansach, w czwartek - o miękkich elementach zarządzania, a w piątek o marketingu w telewizji.

Kto jest organizatorem całego projektu?
- Projekt "Innowatorium Tydzień Przedsiębiorczości" zorganizowany został przez Fundację Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim i Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności (PAFW).

Wywiadu dla Wiadomosci24.pl udzieliła Monika Głąb, specjalista ds. projektów edukacyjnych, Fundacja Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych w Warszawie.

Tydzień Przedsiębiorczości w powiecie tarnobrzeskim odbywa się pod patronatem starosty powiatu tarnobrzeskiego pana Wacława Wróbla a relację zapewniają Wiadomosci24.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto