Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tyle sztuki w całym mieście, w Ostrowcu Świętokrzyskim

Redakcja
Wojciech Mazan ze Stowarzyszenia Kulturotwórczego Nie z tej Bajki, koordynator kampanii Tyle sztuki.
Wojciech Mazan ze Stowarzyszenia Kulturotwórczego Nie z tej Bajki, koordynator kampanii Tyle sztuki. Krzysztof Krzak
Kolejną kampanię społeczną prowadzi od września 2014 roku Stowarzyszenie Kulturotwórcze Nie z tej Bajki w Ostrowcu Świętokrzyskim. W jej realizacji współpracuje ono z Agencją Rozwoju Lokalnego i lokalnymi mediami.

Kampania zatytułowana "Tyle sztuki" ma na celu przede wszystkim zwrócenie uwagi na znajdujące się w przestrzeni miejskiej rzeźb plenerowych, mozaik i murali, które powstały ponad 40 lat temu i wrosły w krajobraz Ostrowca Świętokrzyskiego. Jednak ich stan budzi zastrzeżenia młodych ludzi działających w Stowarzyszeniu Nie z tej Bajki, dlatego też postanowili oni zwrócić uwagę mieszkańców, a także włodarzy miasta na te elementy krajobrazu miejskiego i w miarę możliwości przywrócenie im ich dawnej świetności. Na specjalnej stronie internetowej i w lokalnych tygodniku prezentowane są sukcesywnie zdjęcia miejskich dzieł sztuki, przypominana jest ich historia. W efekcie tych działań ma powstać spacerownik szlakiem ostrowieckich rzeźb. Zasadniczym jednak osiągnięciem kampanii, jak zapewnia jej koordynator, Wojciech Mazan ze Stowarzyszenia Kulturotwórczego Nie z tej Bajki, ma być odnowienie tych form sztuki publicznej, by na powrót stanowiły one ozdobę miasta, w którym od lat nie ma nikogo, kto by z urzędu dbał o wygląd Ostrowca Świętokrzyskiego na wzór dawnego architekta czy ogrodnika miejskiego.

Są już pierwsze widoczne efekty kampanii społecznej "Tyle sztuki": z inicjatywy organizatorów odnowiona została jedna z najbardziej charakterystycznych rzeźb miejskich, znajdująca się przy ulicy Iłżeckiej, a kojarząca się większości mieszkańcom ze słońcem i uznawana za symbol osiedla Słonecznego. Od kilku tygodni dzięki pracy firmy KOTart, można oglądać odświeżone oblicze rzeźby. Rozpoczęły się również prace renowacyjne rzeźby umiejscowionej w Osiedlu XXV - lecia, przy ulicy Polnej. Rzeźba powstała w 1974 roku w ramach odbywających się w mieście przez kilka lat plenerów rzeźbiarskich studentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jej autorem jest nieżyjący już miejscowy artysta - plastyk, Kazimierz Bąk, wychowawca wielu pokoleń twórców związanych z Ostrowcem Świętokrzyskim. Z białego kamienia, piaskowca lub wapienia, wykonał on wieloboczną bryłę geometryczną ustawioną na jednym ze swoich rogów. Taka bryła nosi nazwę trapezohedron i w dawnych czasach przypisywano jej niepokojące, symboliczne znaczenie. Niemal identyczna bryła znajduje się na słynnej grafice "Melancholia" Albrechta Dürera z 1514 roku. Wiosną bieżącego roku rzeźba Kazimierza Bąka uległa uszkodzeniu - oderwał się jej spory fragment. W pierwszych dniach listopada br. przystąpiono do scalenia 5000 - kilogramowego odłamka z resztą rzeźby.

Kolejna rzeźba, którą planuje zająć się Stowarzyszenie Kulturotwórcze Nie z tej Bajki i jego sprzymierzeńcy (Agencja Rozwoju Lokalnego, Ostrowiecka Spółdzielnia Mieszkaniowa) znajduje się przy ulicy Sienkiewicza. - Dla wielu rzeźba jest przezroczysta, także dlatego, że nie przedstawia niczego, jest formą abstrakcyjną. Trzy metalowe obręcze różnej wielkości, które się na nią składają, są poprzesuwane w przestrzeni względem swoich płaszczyzn, sugerując w ten sposób kulistość - pisze na stronie internetowej kampanii "Tyle sztuki" Wojciech Mazan. - Rzeźba jest niemal identyczna jak ważna rzeźba znajdująca się w Elblągu, którą w 1965 roku wykonał Juliusz Woźniak. Jednak artysta ten zaprzeczył, że kiedykolwiek był w Ostrowcu i wykonał dla tego miasta jakąś rzeźbę. A więc mamy do czynienia z plagiatem. Jednak nie potępiamy tej bardzo oryginalnej formy, która nawiązuje do najlepszych awangardowych tradycji.

Koszt odnowienia tej nieco zapuszczonej i dotkniętej zębem czasu konstrukcji przestrzennej nie jest szczególnie wysoki i wynosić będzie około 2 tysięcy złotych. Organizatorzy kampanii poszukują sponsora chętnego sfinansować to przedsięwzięcie. Znając zaangażowanie i konsekwencję działań członków wspomnianego stowarzyszenia można być przekonanym, iż założenia kampanii zostaną w nieodległym czasie zrealizowane, a miasto (w tym Park XXV - lecia, gdzie rzeźb mniej lub bardziej zaniedbanych jest wyjątkowo dużo) przybierze bardziej estetyczny wygląd ku uciesze mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto