Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ubuntu dla telefonów. Mobilny system od Canonical będzie hitem CES?

Łukasz Szeremeta
Łukasz Szeremeta
Ubuntu zmierza na smartfony. Czy jest jeszcze miejsce na kolejny system operacyjny?
Ubuntu zmierza na smartfony. Czy jest jeszcze miejsce na kolejny system operacyjny?
Jeszcze przed końcem roku na witrynie Ubuntu pojawił się dziwny zegar odliczający do jakiegoś nieuniknionego wydarzenia. Zaprezentowano nowy, mobilny system operacyjny, obok którego raczej trudno będzie przejść obojętnie.

Ubuntu to uważana za najpopularniejszą dystrybucja GNU/Linux. Mark Shuttleworth, założyciel firmy Canonical Ltd. będący równocześnie sponsorem biznesowym Ubuntu, już w w październiku 2011 roku zapowiadał, że zamierza podbić, oprócz komputerów, również telefony, tablety czy telewizory. Zaprezentowano Ubuntu TV i poczyniono pewne kroki w kierunku tabletów. Canonical jednak wczorajszego wieczoru zszokował niejedną osobę zapowiedzią nowego, nowoczesnego systemu operacyjnego na smartfony. Jego prezentacji "na żywo" możemy się spodziewać na odbywających się od 8 do 11 stycznia targach CES. Warto przyjrzeć się mu już dzisiaj!

Zobacz dłuższą prezentację systemu

Wszystko w zasięgu palca

Według Canonical nowe, intuicyjne gesty pozwolą na jeszcze bardziej komfortowe korzystanie z naszych mobilnych urządzeń. Wszystkie krawędzie ekranu są aktywne. Przykładowo - aby dostać się do najczęściej uruchamianych aplikacji, wystarczy krótkie muśniecie palcem od lewej krawędzi ekranu. Powrót do ostatnio używanej aplikacji dokonuje się zaś poprzez przesunięcie od prawej krawędzi. Według pomysłodawców, żaden inny smartfon nie umożliwia tak efektywnej pracy wielozadaniowej. Przesunięcie od dołu ekranu, pokazuje pasek kontroli aplikacji. Dzięki temu nie zajmuje on niepotrzebnie miejsca i pozwala lepiej skupić się na tym, co aktualnie robimy.

Czytaj dalej o nowym, mobilnym systemie operacyjnym!-->

-> Profil autora na Google+

Proste tworzenie aplikacji

Projektowanie aplikacji na Ubuntu ma stać się przyjemnością. Działające w oparciu o HTML5 usługi on-line mogą szybko stać się pełnoprawnymi aplikacjami z powiadomieniami systemowymi. Facebook, Twitter, Google Maps, Gmail i Spotify są już podobno dostępne, a specjalne API ma umożliwić twórcom innych stron internetowych łatwą integrację swoich webowych aplikacji z systemem. Serwisy, po uzyskaniu odpowiednich uprawnień, mogą informować użytkownika przykładowo o nowych wiadomościach.

Mobilne Ubuntu nie ogranicza jednak deweloperów wyłączanie do HTML5. Mogą oni tworzyć szybkie, natywne aplikacje wykorzystując OpenGL i QML z CC++ czy JavaScript. QML toolkit i przykładowa aplikacja są dostępne do pobrania już dziś. Canonical kusi programistów również dostępem do własnej chmury - Ubuntu One. Dzięki temu nie są zmuszeniu do wykorzystywania własnej infrastruktury.

Wraz z nadejściem Ubuntu SDK aplikacje mogą być pisane dla wszystkich urządzeń z Ubuntu - telefonów i normalnych PCtów. Oznacza to, że jedna, natywna aplikacja może być uruchamiana na obu różnych urządzeniach.

Szybkość

Ubuntu dla telefonów ma działać nawet na niedrogim sprzęcie. To wszystko dzięki temu, że nie ma tu wirtualnej maszyny Javy, obecnej na Androidzie. Dzięki temu wszystkie główne aplikacje mają pracować wydajnie i cechować się małym zużyciem pamięci.

Superphone

Pamiętacie jakie parametry miały komputery nawet sprzed kilku lat? Po głębszym zastanowieniu możemy dojść do wniosku, że z grubsza podobne do obecnych high-endowych smartfonów. Czy nie wygodnie byłoby mieć cały komputer w kieszeni, podłączając go tylko do odpowiedniej przystawki w domu? Z takiego założenia wychodzi zespół pracujący na mobilnym Ubuntu. Gdy potrzebujemy pracować na większym ekranie wystarczy umieścić przenośne urządzenie w specjalnym docku. Następnie możemy z niego korzystać jak z pełnoprawnego systemu operacyjnego.

Czytaj dalej o innych ciekawostkach dotyczących Ubuntu Mobile OS!-->

-> Profil autora na Google+

Wyszukiwanie we wszystkich miejscach

Każdy, kto widział Unity, środowisko graficzne Ubuntu zauważył, że stara się ono łączyć wyniki wyszukiwania nie tylko z naszego komputera, ale również sieci. Tak więc wpisując interesującą nas frazę w mgnieniu oka możemy przeszukać serwisy społecznościowe, nasze internetowe i lokalne albumy zdjęć, wideo czy muzyki, a także oferty sprzedawców on-line takich jak Amazon czy Ubuntu One Music. Społeczność stworzyła już specjalną wtyczkę do przeszukiwania np. Wikipedii. Podobnie ma to wyglądać również na smartfonach.

Ładny, zorganizowany wygląd

Z gustami się nie dyskutuje, ale mobilny system od Canonical na pierwszy rzut oka prezentuje się naprawdę dobrze, przynajmniej od kwestii wizualnej. Ekran blokady, który tutaj zwie się ekranem powitalnym, w niebanalny sposób wyświetla statystyki naszej aktywności (np. czas rozmów telefonicznych) czyniąc telefon bardziej osobistym. Wiadomości z wielu źródeł mają być grupowane w jednym, centralnym miejscu, a zrobione aparatem zdjęcia mogą być wysyłane do Ubuntu One, osobistego konta w chmurze kompatybilnej z iOS, Android i Windows czy innymi urządzeniami przez przeglądarkę internetową.

Zgodność z urządzeniami na których już działa Android

Według Canonical, ich mobilny system ma dać się uruchomić bez zbędnych przeszkód na działających już smartfonach z Androidem. Wspiera on zarówno komórki z ARM, jak i te oparte o architekturę Intel x86.

Czy system się przebije?

Cóż, trudno prorokować. Pierwsze pozytywne lub mniej reakcje mogą pojawić się na targach CES, na których to Canonical zamierza pokazać swój nowy mobilny OS "na żywo". W sieci można znaleźć nagranie wideo z rozmowy z Markiem Shuttleworth, podczas której można zobaczyć działający Ubuntu Mobile OS zainstalowany na smartfonie Galaxy Nexus.

A jak Wy oceniacie szanse nowego mobilnego systemu?

Chcielibyście go mieć w swoich telefonach?

-> Profil autora na Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto