Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczelnie będą monitorować kariery absolwentów

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego planuje wprowadzić na uczelniach system śledzenia losów zawodowych absolwentów.

Badania dla uczelni będą obowiązkowe. Szkoły wyższe mają sprawdzać, gdzie ich studenci znaleźli pracę i po jakim czasie od uzyskania dyplomu udało im się znaleźć zajęcie. Jak informuje Gazeta Prawna, obowiązek ten będzie wynikał z nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym, która w tym miesiącu trafi do Sejmu.

Jak twierdzi Wiktor Wojciechowski z Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju, taki monitoring pozwoli odpowiednio dostosować ofertę uczelni. Wyniki też mogą być pomocne maturzystom podczas podejmowania decyzji o wyborze kierunku studiów.

Średni czas pomiędzy ukończeniem studiów, a podjęciem pracy w Polsce wynosi dwa lata. W UE to tylko trzy miesiące. Z badań wynika, że absolwenci nie są dostatecznie dobrze przygotowani i nie posiadają wszystkich umiejętności, jakich oczekuje od nich pracodawca.

– Projekt ma duże szanse powodzenia, pod warunkiem jednak, że szkoły wyższe będą prowadzić badania systematycznie, a system nie będzie fikcją – zaznacza Wiktor Wojciechowski.

Dla uczelni system jest obowiązkowy, dla absolwentów nie. Oznaczać to może, że uczelnie mogą mieć trudności ze zbieraniem informacji.

Taki system funkcjonuje już w kliku krajach europejskich. System dobrze sprawdza się w Wielkiej Brytanii i we Włoszech.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto