Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z okolic Rzeszowa przeszli śladami przeszłości

Alicja Karłowska
Alicja Karłowska
Jak uratować przed zniszczeniem i zapomnieniem ślady ludzkich historii? Fotografie, kapliczki, pomniki? W rzeszowskim Muzeum Okręgowym odbył się finał projektu „Ślady przeszłości – uczniowie adoptują zabytki”.

"Ślady przeszłości – uczniowie adoptują zabytki" to program edukacyjny realizowany przez warszawskie Centrum Edukacji Obywatelskiej. Program jest skierowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. W tym roku po raz kolejny w poszczególnych województwach w Polsce odbywały się prezentacje uczniowskich projektów.

Projekt „Ślady przeszłości” to niepowtarzalna szansa dla młodych ludzi, by odkryć historię własnego regionu i małych społeczności. Zaangażowanie młodzieży w pracę było ogromne. Młodzież potrafi wiele, wystarczy tylko zachęcić i pokierować. A podczas regionalnej prezentacji nie zabrakło ani zapału ani młodych fachowców od historii regionu.

Opowieści z regionu

Kapliczka, cmentarz, stare fotografie, zwyczaje kulinarne…Tematyka uczniowskich projektów była zróżnicowana. Okazało się, że z pozoru mało ciekawe wsie i miasteczka mogą kryć wiele wspaniałych historii. Uczniowie Zespołu Szkół w Żdżarach zaopiekowali się kapliczką z 1879 r. Z ich inicjatywy został odnowiony ołtarzyk z XIX w. Uczniowie z Głuchowa postanowi przybliżyć i ocalić od zapomnienia ginące zawody. Organizowali spotkania z historykami i etnografami, zgromadzili sprzęty codziennego użytku i wyposażenie chaty wiejskiej. Zostały też zorganizowane warsztaty rękodzieła artystycznego. Gimnazjaliści ze szkoły w Brzostku odrestaurowali nagrobek (pomnik), który mieszkańcy Brzostku wystawili lekarzowi Teodorowi Kaczyńskiemu w 1882 r.
To zaledwie kilka projektów, jednak pokazują jak wiele wysiłku i pracy kosztowało przechadzanie się po śladach przeszłości.

Czy warto wracać do historii? Przykład młodych ludzi z terenu województwa podkarpackiego pokazał, że warto i w dodatku można to zrobić w bardzo niekonwencjonalny sposób.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto