Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Udane spotkanie poświęcone transpłciowości

Marcin Rzeczkowski
Marcin Rzeczkowski
Zapowiadane na łamach Wiadomości24.pl spotkanie z okazji Dnia Pamięci o Trans Ofiarach Przemocy odbyło się we wtorek, 20 listopada, w siedzibie Kampanii Przeciw Homofobii. Było wyjątkowo udane.

Goście byli wyluzowani, a publiczność dopisała i zabierała głos tak często, że rozmowa trwała prawie dwa razy dłużej niż planowano. Gośćmi spotkania byli: Maciek, transwestyta typu M/K z portalu Crossdressing.pl, oraz reprezentujący portal Międzypłciowość Wiktor i Marcin: dwaj młodzi K/M przed rozpoczęciem leczenia. Rozmowę prowadziła Aga z grupy młodzieżowej Kampanii Przeciw Homofobii.

Jak to wyglądało?

Spotkanie rozpoczęło się, zgodnie z międzynarodową tradycją, od wyczytania 11 nazwisk tegorocznych ofiar i zapalenia za nie świec. W trakcie konferencji na ścianie wyświetlano nazwiska ofiar wraz z informacjami o okolicznościach ich śmierci. Półmrok i palące się świece nadały imprezie wyjątkową atmosferę. Organizatorzy planowali, że Aga zada gościom pytania nadesłane przez innych członków KPH Młodzi, a następnie odda inicjatywę publiczności. Zainteresowane zjawiskiem transpłciowości osoby natychmiast zaczęły zadawać kolejne pytania, a spotkanie miało praktycznie charakter dialogu gości z publicznością.

Dlaczego nam się udało?

Goście czuli się bardzo bezpiecznie i otwarcie odpowiadali na różne, często bardzo trudne pytania. Przyczynił się także do tego profesjonalizm Agi. Wiktor i Marcin, współpracujący ze sobą od ponad roku przy tworzeniu portalu, wypadli co najmniej bardzo dobrze. Większość pytań dotyczyła procesu poprawiania płci, nieplanujący jej Maciek zabierał głos zdecydowanie rzadziej, jednak znakomicie uzupełniał wypowiedzi Wiktora i Marcina, przedstawiając nieco inne podejście.

O czym można było się dowiedzieć?

Udało się poruszyć mnóstwo zagadnień związanych z życiem osób transpłciowych w Polsce. Goście i prowadząca wyjaśnili zawiłości terminowe (dodatkowo udostępniając ściągawkę), opowiedzieli jak wygląda skomplikowana procedura korekty płci i dlaczego człowiek z ulicy nie może tak po prostu pójść i zmienić płeć; przedstawili proces diagnozowania, kolejność operacji.

Jeden ze słuchaczy opowiedział o charakterystycznej różnicy między podejściem transek M/K i transów K/M do swojego ciała: transka, jak i genetyczna kobieta, często chce coś poprawiać i udoskonalać i nie jest usatysfakcjonowana z końcowego efektu, choć teoretycznie to K/M powinni być bardziej niezadowoleni. Współczesna medycyna nie oferuje możliwości rekonstrukcji penisa tak, by spełniał którekolwiek ze swoich podstawowych zadań.

Przybliżono też podejście prawa i Watykanu do osób, które zmieniły płeć, odpowiadano na pytanie o stosunek do służby wojskowej. Wielu słuchaczy zaskoczyła informacja, że istnieją chłopcy, którzy rodzą się z genotypem XX i wyrastają na zwyczajnych mężczyzn.

Wiktor, Marcin i Maciek opowiedzieli też o życiu codziennym, o podejściu rodziny, najbliższych przyjaciół i otoczenia do ich transpłciowości. Podzielili się zabawnymi anegdotkami o konsekwencjach ich niejednoznacznego funkcjonowania w społeczeństwie. Wyjaśnili "literacki mit" wiedzenia od zawsze, że jest się osobą transpłciową i zgodnie stwierdzili, że człowiek poznaje się przez całe życie.

Trudne tematy, smutne historie

Nie zabrakło tematów trudnych, jak dramat osoby, która - zdiagnozowana jako transseksualistka ponad 20 lat temu - poświęciła siebie dla rodziny i dzieci i dopiero teraz rozpoczęła leczenie. Opowiadano smutną historię o kobiecie, po której, mimo zabiegów, widać było jej męską przeszłość i która została psychicznie zniszczona przez grupę nieakceptujących jej ludzi.

Poruszona została też złożona kwestia braku aktywności ze strony osób transpłciowych i typowej dla przedstawicieli środowiska niechęci do pokazania swoich twarzy.

Spotkanie trwało niemal dwie godziny, ale materiał nie został wyczerpany. Nie została poruszona kwestia orientacji osób transpłciowych, ani nie opowiedziano o ich nieobecności LGBT.

Zainteresowanie tematem, sukces spotkania i entuzjazm młodych organizatorów pozwalają mieć nadzieję, że za jakiś czas odbędzie się następne.

Pozostaje jednak żałować, że na spotkanie nie przybył nikt z Wiadomości24.pl, kto nie byłby jego głównym bohaterem albo redaktorem piszącym obecnie dla innej gazety. Na pewno miałby świetny materiał.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto