Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ukraińcy mówią dość! 14 maja nastąpi Dzień Gniewu

Zuzanna Chylińska
Zuzanna Chylińska
Flaga Ukrainy
Flaga Ukrainy Wikimedia Commons
14 maja na Ukrainie nastąpi Dzień Gniewu. Jest to bezterminowa akcja protestacyjna przeciw prowadzonej dotychczas polityce gospodarczo-społecznej oraz uzurpacji władzy na Ukrainie. Tak mówi Oleksandr Danyluk, szef ruchu "Wspólna sprawa".

Koordynator przyszłej akcji protestacyjnej zapowiada, że 14 maja w Kijowie w Parku Maryńskim (wybór miejsca jest nieprzypadkowy - w pobliżu znajdują się siedziby Parlamentu i Rady Ministrów) zostanie rozstawione miasteczko namiotowe. Będzie ono głównym ośrodkiem protestujących.

Jakie są postulaty organizatorów akcji? Przede wszystkim stowarzyszenie "Wspólna sprawa" poprzez swojego lidera zapowiada walkę o przerwanie niekorzystnej polityki społeczno-gospodarczej prowadzonej przez tandem Janukowycz - Azarow.

Kolejnymi postulatami są: zaprzestanie uzurpacji władzy, przywrócenie obywatelom prawa do demokracji (wolne wybory), a także działania zmierzające do przywrócenia porządku konstytucyjnego na Ukrainie. Jak podkreśla Oleksandr Danyluk - zdaje on sobie sprawę z faktu, iż proponowane postulaty nie zostaną zrealizowane w ciągu jednego dnia.

Niemniej ma on nadzieje, że planowana akcja protestacyjna na terenie całej Ukrainy wymusi na rządzących zmianę polityki.

Warto także dodać, że przeważająca Ukraińców jest gotowa do wzięcia udziału w akcjach protestacyjnych, jeśli ich warunki bytowe będą ulegały dalszemu pogorszeniu. Tak wynikało z sondażu przeprowadzonego przez Centrum Razumkowa w kwietniu b.r.

Wyniki sondażu pokazują jasno: 54 proc. Ukraińców chce protestować, jeśli ich sytuacja bytowa nadal będzie się pogarszała, 23 proc. respondentów jest gotowa znosić trudną sytuację życiową byleby tylko na Ukrainie panował spokój.

W sondażu zapytano Ukraińców z jakich powodów są gotowi do udziału w legalnych akcjach protestacyjnych?

Przeważająca liczba respondentów jest gotowa do protestu kiedy dojdzie do: znaczącej podwyżki na niezbędne towary (42,5 proc.), niewypłacania pensji (34,2 proc.), zbyt niskich pensji (29,2 proc.), złamania praw człowieka (15,4 proc.), zewnętrznej interwencji w wewnętrzne sprawy Ukrainy (11,4 proc.), dymisja prezydenta (9,9 proc.). 26 proc. obywateli Ukrainy zadeklarowało, że nie wyjdzie na ulice w żadnym wypadku, zaś 7,5 proc. - nie ma zdania w tej sprawie.

Więcej o sondażu można przeczytać tutaj: Korespondent.net

Oleksandr Danyluk znany jest przede wszystkim z protestów przeciwko kodeksowi podatkowemu. Trwał on on 22 listopada do 3 grudnia 2010 roku na Majdanie. Społeczne protesty spowodowały, że Janukowycz zawetował on przepisy podatkowe. Gdyby tego nie zrobił uczestnicy protestu gotowi byli wszcząć procedurę usuwającą Janukowycza ze stanowiska prezydenta Ukrainy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto