Uraz głowy a odszkodowanie - co warto wiedzieć?

Materiał informacyjny Rankomat
Uraz głowy może zdarzyć się każdemu. W poniższym wpisie znajdziesz informacje - jakie typy urazów rozróżniamy i jakie wypłaty odszkodowania mogą się nam za to należeć.

Jakie urazy głowy rozróżniamy?

W kwestii urazu głowy można rozróżnić kilka jego rodzajów:

  • uszkodzenie powłok czaszki (bez uszkodzeń kostnych)
  • uszkodzenie kości sklepienia i podstawy czaszki
  • ubytek w kościach czaszki w zależności od rozmiaru średnicy

W przypadku każdego należy się odszkodowanie za uraz głowy.

Co może spowodować uszkodzenie powłok czaszki?

Jeżeli w trakcie urazu wystąpi znaczne uszkodzenie powłok czaszki należy natychmiastowo udać się do lekarza lub wezwać pogotowie. Co ważne w przypadku nawet lekkiego uderzenia w głowę, następstwem może być sytuacja, gdy tkanka mózgowa oraz naczynia krwionośne wewnątrz czaszki ulegną uszkodzeniu i nie dają żadnych objawów. Jest to wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Do podstawowych objawów urazów głowy zaliczają się: wstrząśnienie mózgu, dezorientacja, mdłości, niepamięć wsteczna, problemy z mową, silny ból głowy, stłuczenie lub krwiak, wymioty, wysięk wodnistej cieczy z ucha lub nosa, zaburzenia równowagi. Można również odczuwać zaburzenia stanu świadomości.

Co można uzyskać zamiast świadczenia urazu głowy?

W przypadku urazów głowy można nie tylko liczyć na bezpośrednie odszkodowanie pieniężne za uraz głowy, ale ubezpieczyciele proponują wiele świadczeń, które mają wspierać proces leczenia oraz rehabilitacji. Dzięki temu ma poprawić się jakość życia poszkodowanego oraz ma się przyspieszyć powrót do zdrowia:

  • Assistance – przykładem może być oferta transportu medycznego, organizacja opieki domowej oraz wsparcie w znalezieniu specjalistów i umówienie wizyt lekarskich. Assistance to dobre rozwiązanie w sytuacjach, kiedy poszkodowany potrzebuje szybkiej oraz skomplikowanej opieki medycznej,
  • usługi rehabilitacyjne – niektóre z polis mogą zapewnić dostęp do usług rehabilitacyjnych, które są dostosowane do konkretnych potrzeb poszkodowanego po urazach głowy. Przykładami są fizjoterapia, rehabilitacja neurologiczna albo terapia wspierająca powrót do pełni zdrowia po urazie głowy,
  • wsparcie psychologiczne – przez uraz głowy poszkodowany może mieć również psychologiczne konsekwencje dla zdrowia. Ubezpieczenie może zapewniać dostęp do konsultacji i terapii psychologicznej, to kluczowy element w trakcie leczenia,
  • umowy dodatkowe – rozszerzone polisy o dodatkowe umowy, zwiększają zakres ochrony poszkodowanego. Przykładem mogą być te ze świadczeń, które dotyczą trwałego uszczerbku na zdrowiu, śmierci w wyniku urazu, jak również niezdolności do pracy po wypadku.

Oferty ubezpieczeń można znaleźć na stronie: www.rankingubezpieczennazycie.pl.

Uraz głowy a odszkodowanie

Kiedy myślimy o haśle uraz głowy a odszkodowanie najczęściej do głowy przychodzą urazy w trakcie wypadków komunikacyjnych, przede wszystkim z udziałem motocyklisty, rowerzysty albo pieszego. O odszkodowanie można ubiegać się również w przypadku urazu głowy, który wynika z uchybień w miejscach ogólnodostępnych (przykładowo sklepy, gdzie występują wysokie półki czy mokre nawierzchnie) lub miejscach pracy, gdzie prowadzi się roboty na wysokościach. W tych przypadkach należy ustalić osobę, albo instytucję, która jest odpowiedzialna za niedopatrzenie i kto powinien wypłacić nam odszkodowanie za uraz głowy. W przypadku wypadku w pracy pieniądze wypłacane są przez ZUS, za upadek na śliskiej nawierzchni świadczenia są pobierane z ubezpieczenia osoby odpowiedzialnej za dany obszar.

W tych przypadkach z pewnością przysługuje poszkodowanemu zadośćuczynienie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto