Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

USA: Ustawa o ubezpieczeniach z wyjątkami dla katolików

Maria Czerw
Maria Czerw
Mały biznes rodzinny z Kolorado postawił się Barackowi Obamie. Sąd zawiesił wykonanie ustawy o Ubezpieczeniu Zdrowotnym w części, która narusza wolność sumienia i wyznania właścicieli firmy.

Hercules Industries - producenci części zamiennych do systemów grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacji - są praktykującymi katolikami. W ubiegły piątek
Sąd Federalny orzekł, że mogą być zwolnieni z tej części ustawy o ubezpieczeniu zdrowotnym, która obejmuje kontrolę urodzeń. Sędzia uważa, iż prawodawca nie ma mandatu na nakładanie obowiązku finansowania antykoncepcji, usług aborcyjnych i sterylizacji.

Orzeczenie dotyczy tylko powoda, ale otwiera drzwi dla każdej firmy do ubiegania się o ulgę ze względów religijnych. Prawnicy Departamentu Zdrowia bronili ustawy. Twierdzili, że tymczasowe zwolnienie dla Herkulesa mogłoby zakłócać zdolność rządu do wdrożenia prawa. "Ta szkoda blednie w porównaniu do możliwego naruszenia praw konstytucyjnych i ustawowych" - napisał sędzia w uzasadnieniu wyroku. Zauważył, że rząd już stworzył wiele wyjątków dla religijnych pracodawców.

Podobne postępowanie toczy się w 20 Stanach min. na wniosek katolickiego uniwersytetu Notre Dame i Archidiecezji Nowego Jorku. Kościół katolicki jest przeciwny finansowaniu aborcji z pieniędzy podatników katolickich.

Ustawa zdrowotna Baracka Obamy byłą krytykowana przez republikanów nie tylko za ograniczanie wolności religijnej. Przedstawicielom biznesu chodziło głównie o obciążenie ich kosztami opieki i leczenia.

Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto