Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uwaga, talent: Rafał Zawierucha

Redakcja
Rafał Zawierucha, utalentowany aktor Teatr Współczesnego w Warszawie.
Rafał Zawierucha, utalentowany aktor Teatr Współczesnego w Warszawie. Anna Powierża (materiał Teatru Współczesnego w Warszawie)
W czwartek, 17 października 2014 r., telewizyjna Dwójka pokazała w cyklu „Kocham kino” film „Księstwo” w reżyserii Andrzeja Barańskiego z 2011 roku. Była to pierwsza główna rola młodego aktora Rafała Zawieruchy.

Na dużym ekranie można właśnie oglądać tego aktora w obsypanym nagrodami obrazie Łukasza Palkowskiego "Bogowie". Rafał Zawierucha gra w nim (pokazując ogromny talent charakterystyczny) profesora Romualda Cichonia, współpracownika prof. Zbigniewa Religi, granego świetnie przez Tomasza Kota. Wcześniej, tylko w tym roku, ten 28-letni aktor pojawił się w filmach "Wkręceni", "Jack Strong", "Miasto 44"; na premierę czeka "Obywatel" w reżyserii Jerzego Stuhra, w którym Zawierucha zagrał niewielką, ale pewnie (jak w poprzednich jego dalszoplanowych ekranowych wcieleń) zauważalną rolę delegata. Telewidzowie mogli oglądać Rafała Zawieruchę w tak popularnych serialach, jak "Ojciec Mateusz", "Na dobre i na złe", "Klan", "Przepis na życie", "Czas honoru", "Hotel 52", "Wszystko przed nami" czy "Na krawędzi 2".

Kim jest aktor, który jeszcze jako student Akademii Teatralnej w Warszawie tak przekonująco zagrał alter ego Zbigniewa Masternaka, autora autobiograficznej trylogii "Księstwo"? Rafał Zawierucha urodził się 12 października 1986 roku w Krakowie, ale wychowywał się w Kielcach, gdzie do dziś mieszkają i prowadzą rodzinny dom dziecka jego rodzice. Uczył się w III Liceum Ogólnokształcącym im. Norwida, a w czasie wolnym od nauki uczestniczył w zajęciach teatralnych prowadzonych w kieleckim Wojewódzkim Domu Kultury przez aktora, Lecha Sulimierskiego. To tam zaraził się miłością do sztuki aktorskiej i zdecydował się na studia w Akademii Teatralnej w Warszawie, które ukończył w 2012 roku. W murach tej uczelni miał możliwość nauki zawodu pod skrzydłami tak wybitnych aktorów i pedagogów, jak Maja Komorowska, Zbigniew Zapasiewicz, Wojciech Pszoniak czy Marcin Przybylski. Już w czasie studiów zadebiutował na deskach warszawskiego Teatru Współczesnego w Warszawie, gdzie zagrał Jakuba w „Sztuce bez tytułu” Antoniego Czechowa w reżyserii Agnieszki Glińskiej. Od 2013 roku Zawierucha jest etatowym aktorem tej sceny (gra tu Ozryka w „Hamlecie” z Borysem Szycem w roli tytułowej oraz rozpoczął próby do "Requiem" Hanocha Levina), ale występuje też w Och-Teatrze ("Trzeba zabić starszą panią") i w teatrze Capitol ("Piotruś Pan") i IMKA ("Henryk Sienkiewicz – Greatest Hits").

Rafał Zawierucha kontynuuje także karierę filmową i to nie tylko w polskiej kinematografii. Niedawno zakończył zdjęcia w mega produkcji rosyjskiej, której akcja toczy się pod koniec II wojny światowej. W będącym w produkcji filmie Jerzego Zielińskiego "Król życia" występuje z Robertem Więckiewiczem, którego uważa za jednego z najlepszych polskich aktorów. Warto śledzić karierę tego młodego aktora, bowiem nawet te niewielkie w większości role, które do tej pory zagrał, pozwalają się przekonać, iż tkwią w nim ogromne możliwości, tak dramatyczne, jak i komediowe i charakterystyczne. Wypada mieć nadzieję, że Rafał Zawierucha otrzyma w nieodległym czasie taką szansę, jaką dał mu Andrzej Barański w „Księstwie” i stworzy on kreację na miarę swoich idoli zawodowych, do których zalicza m.in. Tadeusza Łomnickiego i Morgana Freemana.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto