Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Uwolnij Obcojęzyczną" - interesująca akcja w Warszawie

Alicja MP
Alicja MP
Plakat akcji "Uwolnij Obcojęzyczną"
Plakat akcji "Uwolnij Obcojęzyczną" materiał z konferencji prasowej
Pomysł przyszedł - jak to często bywa - z potrzeby. Dziewczyna, która uczy się angielskiego, potrzebowała książek wykraczających poza podstawowe wymagania programu szkolnego, ale okazało się, że w okolicznych bibliotekach nie było wydawnictw w językach obcych.

Ktoś kiedyś mądrze powiedział: "żyjesz tyle razy, ile znasz języków obcych". Zaproszono mnie na niezwykłe spotkanie, właściwie to była konferencja prasowa, jednak miła atmosfera, kompetencje uczestników, merytoryczne rozmowy odbiegały od zwykłej „prasówki”.

Fundacja Sukces – Centrum Rozwoju Kompetencji Społecznych 16 listopada 2011 zorganizowała spotkanie w warszawskiej księgarni Traffic Club. Było to rozpoczęcie społecznej akcji pod hasłem „Uwolnij Obcojęzyczną”. Pomysłodawczynią akcji jest prezes Fundacji pani Wita Meczew-Bardecka – osoba wszechstronnie wykształcona, otwarta i życzliwie nastawiona na różne działania.

Prezes Fundacji Sukces, Wita Meczew-Bardecka, marzy o tym, aby "zarazić ludzi chęcią poznawania świata i stałego doskonalenia umiejętności językowych, zdobywania nowej wiedzy i kompetencji. Adresujemy naszą akcję do wydawnictw, agencji literackich, instytutów kultury, ambasad. Do tworzenia biblioteki wielokulturowej potrzebne są książki ułatwiające naukę języków, podręczniki, czytanki dla dzieci, przewodniki, multimedia, filmy, audiobooki, książki popularnonaukowe. Chcemy stworzyć centrum podnoszenia kwalifikacji, w którym warszawiacy niezależnie od wieku będą mogli poszerzać swoje umiejętności przy minimum nakładów finansowych. Akcja ma pokazać również możliwości jakie oferują biblioteki publiczne. Biblioteka im. Z.J.Rumla to nie tylko półki z książkami, to również miejsce łączące różne kultury. Ma bogatą ofertę edukacyjną zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Każdy może tu znaleźć coś dla siebie".

Pomysł przyszedł - jak to często bywa - z codziennej potrzeby. Córka pani prezes, która uczy się angielskiego, potrzebowała książek wykraczających poza podstawowe wymagania programu szkolnego, ale okazało się, że w okolicznych bibliotekach brakuje wydawnictw w językach obcych. Zaczęły się poszukiwania biblioteki, która też dostrzega problem i znaleziono taką na Pradze Południe - bibliotekę im. Zygmunta Jana Rumla, której dyrektorka pani Mirosława Majewska zaangażowała się we wspólną akcję. Biblioteka już dysponuje pewnymi zasobami w językach obcych.

Celem wspólnej akcji jest pomoc w poszerzaniu zbiorów obcojęzycznych tej Biblioteki w warszawskiej dzielnicy Praga-Południe. Ta placówka ma ambicję i misję stworzenia ośrodka łączącego różne kultury.

Dyr. Biblioteki Mirosława Majewska mówi o akcji: "Liczymy, że biblioteka w większym stopniu stanie się centrum codziennego środowiska czytelników obcojęzycznych w Warszawie. Umożliwiamy też osobom z zagranicy korzystanie z naszych zbiorów, a także dajemy możliwość dzielenia się prywatnymi zbiorami z innymi. Liczymy, że akcja pomoże nam zdobyć takie nowości książkowe i multimedialne, które cieszą się obecnie popularnością. Szukamy „pereł” do naszych zbiorów! Nowoczesna biblioteka musi stworzyć bogatą, atrakcyjną i łatwo dostępną ofertę czytelniczą. Zbiory obcojęzyczne są w tym wypadku „wisienką na torcie” zwłaszcza dla młodzieży. Chcemy być tętniącym życiem punktem na mapie dzielnicy i miasta, mamy ambicję, aby stać się biblioteką wielokulturową".

Honorową patronką akcji „Uwolnij Obcojęzyczną” jest znana aktorka, pisarka, z francuskimi korzeniami, absolwentka Łódzkiej Szkoły Filmowej - Elisabeth Duda.
Aktorka mówi, że "chcemy delektować się słowami jak lampką dobrego, dojrzałego wina. Wypożyczenie książki powinno być rytuałem. Sama konwersacja nie jest wystarczająca do gruntownego i głębokiego opanowania języka. Doświadczyłam tego na własnej skórze, w szkole filmowej, gdzie przekonałam się, że kontekst, specyfika humoru, historia i mentalność to wszystko jest ukryte w słowie pisanym. Dlatego popieram każdą inicjatywę, która wspiera słowo pisane. Uważam, że Polacy mają wyjątkową łatwość przyswajania języków obcych, a łatwy dostęp do literatury w jej oryginalnym języku mógłby te zdolności jeszcze bardziej rozwinąć i poszerzyć zrozumienie i tolerancję wobec innych kultur".

Akcję wspierają także: burmistrz Dzielnicy Warszawa Praga-Południe, Centrum Promocji Kultury Praga-Południe, Traffic Club, a patronat medialny objęła Warszawska Telewizja Społecznościowa.

Biblioteka zaprasza wszystkich do współpracy, liczy na każde wsparcie. Książki i multimedia można dostarczać na adres: Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla, 03-982 Warszawa, ul. Meissnera 5, Tel. 503 347 778, mail: [email protected]

Kontakt do Fundacji Sukces – Centrum Rozwoju Kompetencji Społecznych na stronie: www.fundacjasukces.org

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto