Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

V Zamojskie Leśmianowe Biennale Sztuki „Dwa światy”

Tadeusz Kowalski
Tadeusz Kowalski
Otwarcia wystawy dokonali Elżbieta Gnyp - kuratorka wystawy i Piotr Kondraciuk -Muzeum Zamojskie
Otwarcia wystawy dokonali Elżbieta Gnyp - kuratorka wystawy i Piotr Kondraciuk -Muzeum Zamojskie
W Galerii Rzeźby prof. Mariana Koniecznego - oddziale Muzeum Zamojskiego po raz piąty już możemy podziwiać sztukę inspirowaną poezją Bolesława Leśmiana. W wystawie bierze udział 32 artystów z Polski, Włoch, Niemiec i Francji.

Piąta edycja Biennale pt. „Dwa światy” zorganizowana w hołdzie wielkiemu poecie Bolesławowi Leśmianowi, mieszkańcowi dawnego Zamościa, odnosi się do dwoistości światów występujących w jego poezji, w twórczości plastycznej, bywa że i w życiu człowieka. Związki poety z Zamościem sięgają lat 1922 – 1935, w których Bolesław Leśmian mieszkał wraz z rodziną, prowadził kancelarię notarialną ale nade wszystko pisał wiersze.

Wystawa ma charakter międzynarodowy. Uczestniczy w niej 32 artystów o różnorodnej ekspresji twórczej i pracujących w różnych dziedzinach sztuki. Do grona miłośników poezji Leśmiana i Zamościa, obok artystów z: Bułgarii, Rosji, Słowacji, Mołdawii biorących udział w poprzednich edycjach, dołączyli artyści z Włoch, Francji i Niemiec. Na wystawie zaprezentowanych zostanie ok. 100 dzieł sztuki, które wprowadzą widza w sferę wyobraźni skoncentrowanej wokół świata twórczej wyobraźni. Skłonią do własnych poszukiwań i odniesień, jednocześnie wskazując obfitość i różnorodność w jej interpretacji. Wystawa jest refleksją nad transcendencją człowieka we współczesnym świecie.

W wystawie udział biorą artyści: Krzysztof Marek Bąk, Eugeniusz Delekta i Katarzyna Handzlik z Bielska - Białej, Zofia Kosiorek-Poździk (Płoskie k/Zamościa), Zygmunt Jarmuł, Alicja Kowalska i Donat Kowalski ze Szczebrzeszyna, Stanisław Mazuś (Tychy), Lidia Małyszko-Ramik i Tadeusz Ramik z Gdańska, Dariusz Mlącki, Katarzyna Orthwein, Barbara Szubińska i Wojciech Zembrzuski z Warszawy, Marian Molenda (Nysa), Elżbieta Hałasa i Włodzimierz Pastuszak z Bielawy, Łucja Piwowar-Bagińska (Chmielowice), Milena Romanowska (Łódź), Agnieszka Sitko (Mikołów), Maja Wojnarowska (Łąck), Joanna Brześcińska-Riccio Massimo Facheris, Marta Gierut, Annamaria Maremmi, Maria Rita Vita z Włoch, Agnieszka Szenberg z Francji, Karol Mazuś z Niemiec oraz z Zamościa: Tomasz Bełech, Bogusław Bodes, Maria Małyszko-Jarzębicka i Elżbieta Gnyp.

Wystawa zakorzeniona jest w obszarze tradycji sztuki, ale jednocześnie otwarta na nowe rozwiązania, nowe media i nowe przestrzenie artystycznej wypowiedzi. Wśród prezentowanych na wystawie dzieł z zakresu malarstwa, grafiki, rysunku, rzeźby, reliefu są prace sztuki nowych mediów (formy grafiki komputerowej). Po raz pierwszy na Leśmianowej wystawie zaprezentowana będzie interpretacja świata poezji Leśmiana wyrażona w tkaninie artystycznej.

Wystawie towarzyszy katalog opatrzony wstępem o twórczej inspiracji poezją Bolesława Leśmiana pt. "Sztukpięknośc poezji Leśmiana" autorstwa dr hab. Krzysztofa Marka Baka, "Myśląc o Polsce…" Lodovika Gieruta oraz o partnerstwie artystycznym Vittorio Guidi, reprodukcjami dzieł prezentowanych na wystawie, biogramami artystów, wierszami Bolesława Leśmiana oraz fotografiami Zamościa z czasów obecności w nim poety oraz dzisiejszego.

Gromadzona od 2009 r. przez Zamojskie Towarzystwo „RENESANS” „Leśmianowa Kolekcja Sztuki” w roku bieżącym powiększy się o kolejne dzieła przekazane przez artystów: Krzysztof Marek Bąk, Joanna Brześcińska-Riccio, Eugeniusz Delekta, Massimo Facheris, Annamaria Maremmi, Maria Rita Vita oraz Lodowicko Gierut (płaskorzeźba Marty Gierut,) którzy biorą udział w tegorocznej wystawie.

Kuratorką i autorką V Zamojskiego Leśmianowego Biennale Sztuki jest Elżbieta Gnyp, artystka malarka, publicystka, animator kultury i prezes Towarzystwa "Renesans". Honorowy patronat artystyczny sprawowali: Comitato Archivio artistico - documentario Gierut, Marina di Pietrasanta, Museo Ugo Guidi - MUG i Associazione „Amici del Museo Ugo Guidi” ONLUS,  Forte dei Marmi (Włochy). Honorowym patronatem objął wystawę prezydent Zamościa Andrzej Wnuk.

Organizatorem wystawy jest Zamojskie Towarzystwo „RENESANS” z partnerem Muzeum Zamojskim.
Wystawę zrealizowano przy współudziale finansowym: Miasta Zamość, Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, Powiatu Zamojskiego oraz darczyńców: Biura Turystycznego „INTUR”, Sklepu „Paleta”, Drukarni „Attyla”, Liceum Plastycznego w Zamościu, Restauracji „Padwa”, Archiwum Państwowego w Zamościu, Teresy Renaty Bodys, Radosława Bodysa, Jana Hawrylaka. Patronat medialny pełnili Tygodnik Zamojski, Zamość onLine, Zamojskie Kwartalnik Kulturalny, Akcent.
Wystawa będzie czynna do 30 września 2016 r. w godz. 10.00-17.00 (oprócz poniedziałków).

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto