Nasza Loteria

W Górach Stołowych z ostrowiecką SZANSĄ

Redakcja
W Błędnych Skałach.
W Błędnych Skałach. materiał Stowarzyszenia SZANSA
W dniach 25-30 lipca 2016 roku Stowarzyszenie Na Rzecz Warsztatu Terapii Zajęciowej "SZANSA" z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim przy ulicy Żabiej 31 zorganizowało wyjazd w Góry Stołowe.

Był to trzeci taki obóz wędrowny z rzędu organizowany przez Stowarzyszenie "SZANSA", poprzednie odbyły się w Górach Świętokrzyskich i Bieszczadach.
Trwający sześć dni "Obóz wędrowny w Góry Stołowe 2016" to impreza turystyczna, która pozwoliła osobom niepełnosprawnym poznać kulturę, tradycje i historię regionu. Uczestnicy obozu nocowali w Domu Wypoczynkowym Pafawag w Radkowie, który stanowił doskonałą bazę wypadową dla pieszych wędrówek i do mobilnego zwiedzania okolicy.
- Ponadto obóz był wspaniałą okazją do uprawiania przez osoby niepełnosprawne turystyki piesze, czyli czynnej rehabilitacji – powiedział Remigiusz Woźniak, wiceprezes "SZANSY". - Był on również okazją do poznania samego siebie, swoich możliwości zarówno psychicznych, jak i fizycznych; pokazał jak radzić sobie w sytuacjach trudnych, jak współdziałać w grupie. Obóz ten to również fantastyczna nauka samoobsługi. Wszyscy mieli okazję poznać osobiście walory turystyczne jednych z najpiękniejszych gór w Polsce, jakimi są Góry Stołowe.

Turyści z Ostrowca Świętokrzyskiego mieli możliwość skorzystania z kąpieli w Zalewie Radkowskim, przejść trasę turystyczną rezerwatu Błędne Skały (niektórzy trasę tę pokonali przy ogromnej pomocy opiekunów), a następnie szlakiem turystycznym do Kaplicy Czaszek w Czermnej oraz zwiedzić Kudowę - Zdrój. Zwiedzili miasto podziemne Osówka, gdzie - oprowadzani przez przewodnika - poznali historię powstania labiryntów, bunkrów, które powstały na tamtych terenach i miały służyć Niemcom najprawdopodobniej za schrony atomowe. W Wambierzycach odbyło się zwiedzanie Bazyliki Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin Patronki Ziemi Kłodzkiej, po którym Szansowicze mieli możliwość zobaczenia oświetlenia 1390 żarówkami tego obiektu.

- Podczas tych wycieczek mogliśmy zapoznać się z historią powstania Gór Stołowych, poznać walory turystyczne i lecznicze uzdrowiska Kudowa - Zdrój oraz dowiedzieć się o tragedii jaka nawiedziła te tereny, którego upamiętnieniem jest Kaplica Czaszek – powiedział Robert Rogala, kierownik obozu w Górach Stołowych. - Za ważne należy uznać i podkreślić że wszyscy uczestnicy przeszli bardzo trudny szlak Rezerwatu Błędne Skały pokonując swój strach i wreszcie uwierzyli we własne siły oraz zrozumieli, że ja też jeżeli chcę to mogę i potrafię.

Nie lada atrakcją okazał się wyjazd do gospodarstwa agroturystycznego na kolację pod nazwą: "Jak złowisz, to zjesz", oczywiście w przenośni, ponieważ nie wszystkim udało się złowić rybę, która później przyrządzana była przez gospodarzy zarządzających tym miejscem.

- Jako organizatorzy jesteśmy szczęśliwi że udało się nam wszystko zrealizować, a najważniejsze jest to, że pogoda nie pokrzyżowała nam planów i wszyscy szczęśliwie, cało i zdrowo wrócili do domów – dodaje Robert Rogala. – Myślimy, że taka forma turystyki powinna być kontynuowana w przyszłości, bo uczy wszystkich zaradności, radzenia sobie w trudnych sytuacjach, a przede wszystkim uświadamia, jak ważna jest współpraca całej grupy, aby osiągnąć założony cel. Pokazuje jednocześnie to, że ja, osoba niepełnosprawna, też jestem członkiem tego społeczeństwa i też potrafię, chcę i osiągam założone cele. Jednocześnie dziękujemy wszystkim, którzy brali udział w realizacji tego zadania oraz instytucjom (Państwowemu Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Starostwu Ostrowieckiemu i Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie) i osobom prywatnym, które przyczyniły się do możliwości jego realizacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Inwestycje w powiecie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto