Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W kościele katolickim dziś święto Ofiarowania Pańskiego

Zbigniew Jelinek
Zbigniew Jelinek
Ofiarowanie Pańskie - Hans Holbain, zbiory w Hamburgu
Ofiarowanie Pańskie - Hans Holbain, zbiory w Hamburgu Holbein d. Ä., Hans, domena publiczna
2 lutego Kościół katolicki obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego. Jest to jednocześnie Dzień Życia Konsekrowanego. „Pójście za Jezusem drogą czystości, ubóstwa” - apelują w okolicznościowym liście polscy biskupi.

W święto Ofiarowania Pańskiego Kościół wspomina przyniesienie Dzieciątka Jezus do świątyni jerozolimskiej, gdzie na jego spotkanie wychodzą Symeon i Anna, przedstawiciele ludu Izraela rozpoznający w Jezusie oczekiwanego Mesjasza i Zbawiciela wszystkich narodów.

W tym dniu wierni gromadzący się w kościołach biorą udział w procesji ze świecami, co ma wyrażać ich gotowość na spotkanie z Chrystusem oraz pragnienie prowadzenia takiego życia, w którym inni ludzie mogą dostrzec światło Chrystusa.
W tym dniu złączone są również uroczystości z Dniem Życia Konsekrowanego. - Jest to dzień, który obchodzony jest od czasów Jana Pawła II, który postanowił, aby w święto Ofiarowania Pańskiego, szczególną uwagę zwrócić na osoby życia konsekrowanego – mówi w rozmowie telefonicznej z W24, rzecznik prasowy kurii diecezji zielonogórsko-gorzowskiej ks. Andrzej Sapieha. - Życia konsekrowane obejmuje nie tylko siostry zakonne, czy braci i księży, są to także osoby, które poświęciły swoje życie Panu Bogu, są tez dziewice i wdowy konsekrowane, ponadto osoby świeckie żyjące we wspólnotach.
Życie konsekrowane – tłumaczy dalej ks. Sapieha - polega na doskonalszym oddaniu się Chrystusowi. Dokonuje się ono najczęściej poprzez złożenie ślubów zobowiązujących do zachowania czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Wierni powołani do tego stanu życia stają się członkami zgromadzeń zakonnych lub wybierają którąś z indywidualnych form życia konsekrowanego.

Poszczególne zgromadzenia zakonne realizują swą misję angażując się bądź w działalność ewangelizacyjną, duszpasterstwo, posługę na rzecz ubogich i potrzebujących, albo poświęcając się wyłącznie modlitwie.

Opublikowany został okolicznościowy list zatytułowany „Ku pełni życia w Chrystusie" , jaki skierowali do wiernych polscy biskupi. W liście czytamy: „Pójście za Jezusem drogą czystości, ubóstwa i posłuszeństwa wskazuje nam na pełny wymiar życia. Zwykło się powtarzać, że życie doczesne to jedyna i największa wartość, jaką mamy. Tylu świętych męczenników, a wśród nich tak wielu zakonników, mniszek i sióstr zakonnych, zaświadczyło jednak swoim życiem i swoją chwalebną śmiercią o tym, że są wartości, dla których warto życie ofiarować".

- Chociaż wkroczenie na drogę życia konsekrowanego wymaga porzucenia dotychczasowego sposobu życia, a nawet odejścia od siebie i własnego ja, to przecież jest częścią ludzkiego życia, by móc iść dalej ku pełni życia w Chrystusie” - podsumowuje rzecznik diecezji.

Aktualnie w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej pracuje ok. 188 sióstr z 21 zgromadzeń zakonnych oraz ok. 99 księży-zakonników i 9 braci zakonnych reprezentujących w sumie 10 zgromadzeń. 4 kobiety zostały włączone do stanu dziewic konsekrowanych.

Specjalne msze św. gromadzące zakonników i zakonnice oraz inne osoby życia konsekrowanego z całej diecezji zostaną odprawione w gorzowskiej katedrze - pod przewodnictwem bp. Pawła Sochy oraz w zielonogórskiej konkatedrze - pod przewodnictwem bp. Stefana Regmunta.

Ofiary na tacę zbierane w tym dniu we wszystkich kościołach będą przeznaczone na potrzeby zakonów kontemplacyjnych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto