W kościele katolickim dziś święto Ofiarowania Pańskiego

Zbigniew Jelinek
Zbigniew Jelinek
Ofiarowanie Pańskie - Hans Holbain, zbiory w Hamburgu
Ofiarowanie Pańskie - Hans Holbain, zbiory w Hamburgu Holbein d. Ä., Hans, domena publiczna
2 lutego Kościół katolicki obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego. Jest to jednocześnie Dzień Życia Konsekrowanego. „Pójście za Jezusem drogą czystości, ubóstwa” - apelują w okolicznościowym liście polscy biskupi.

W święto Ofiarowania Pańskiego Kościół wspomina przyniesienie Dzieciątka Jezus do świątyni jerozolimskiej, gdzie na jego spotkanie wychodzą Symeon i Anna, przedstawiciele ludu Izraela rozpoznający w Jezusie oczekiwanego Mesjasza i Zbawiciela wszystkich narodów.

W tym dniu wierni gromadzący się w kościołach biorą udział w procesji ze świecami, co ma wyrażać ich gotowość na spotkanie z Chrystusem oraz pragnienie prowadzenia takiego życia, w którym inni ludzie mogą dostrzec światło Chrystusa.
W tym dniu złączone są również uroczystości z Dniem Życia Konsekrowanego. - Jest to dzień, który obchodzony jest od czasów Jana Pawła II, który postanowił, aby w święto Ofiarowania Pańskiego, szczególną uwagę zwrócić na osoby życia konsekrowanego – mówi w rozmowie telefonicznej z W24, rzecznik prasowy kurii diecezji zielonogórsko-gorzowskiej ks. Andrzej Sapieha. - Życia konsekrowane obejmuje nie tylko siostry zakonne, czy braci i księży, są to także osoby, które poświęciły swoje życie Panu Bogu, są tez dziewice i wdowy konsekrowane, ponadto osoby świeckie żyjące we wspólnotach.
Życie konsekrowane – tłumaczy dalej ks. Sapieha - polega na doskonalszym oddaniu się Chrystusowi. Dokonuje się ono najczęściej poprzez złożenie ślubów zobowiązujących do zachowania czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Wierni powołani do tego stanu życia stają się członkami zgromadzeń zakonnych lub wybierają którąś z indywidualnych form życia konsekrowanego.

Poszczególne zgromadzenia zakonne realizują swą misję angażując się bądź w działalność ewangelizacyjną, duszpasterstwo, posługę na rzecz ubogich i potrzebujących, albo poświęcając się wyłącznie modlitwie.

Opublikowany został okolicznościowy list zatytułowany „Ku pełni życia w Chrystusie" , jaki skierowali do wiernych polscy biskupi. W liście czytamy: „Pójście za Jezusem drogą czystości, ubóstwa i posłuszeństwa wskazuje nam na pełny wymiar życia. Zwykło się powtarzać, że życie doczesne to jedyna i największa wartość, jaką mamy. Tylu świętych męczenników, a wśród nich tak wielu zakonników, mniszek i sióstr zakonnych, zaświadczyło jednak swoim życiem i swoją chwalebną śmiercią o tym, że są wartości, dla których warto życie ofiarować".

- Chociaż wkroczenie na drogę życia konsekrowanego wymaga porzucenia dotychczasowego sposobu życia, a nawet odejścia od siebie i własnego ja, to przecież jest częścią ludzkiego życia, by móc iść dalej ku pełni życia w Chrystusie” - podsumowuje rzecznik diecezji.

Aktualnie w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej pracuje ok. 188 sióstr z 21 zgromadzeń zakonnych oraz ok. 99 księży-zakonników i 9 braci zakonnych reprezentujących w sumie 10 zgromadzeń. 4 kobiety zostały włączone do stanu dziewic konsekrowanych.

Specjalne msze św. gromadzące zakonników i zakonnice oraz inne osoby życia konsekrowanego z całej diecezji zostaną odprawione w gorzowskiej katedrze - pod przewodnictwem bp. Pawła Sochy oraz w zielonogórskiej konkatedrze - pod przewodnictwem bp. Stefana Regmunta.

Ofiary na tacę zbierane w tym dniu we wszystkich kościołach będą przeznaczone na potrzeby zakonów kontemplacyjnych.

Rząd obiecuje szybkie szczepionki na COVID-19

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.