Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Krakowie powstanie "Muzeum ruchu harcerskiego"

HENRYK CZECHOWSKI
HENRYK CZECHOWSKI
Wizualizacja Muzeum - nagroda I
Wizualizacja Muzeum - nagroda I Materiały prasowe Biura Prasowego Urzędu Miasta Krakowa
Idea powołania w Krakowie "Muzeum historii harcerstwa" to nie nowość. W latach 1979-1989 grupa instruktorów harcerskich i sojuszników kolejny raz podejmowała próby, aby taka instytucja powstała. Jedną z przymiarek był Ośrodek Harcerski Korzkwi.

Na zdjęciu po lewej można zobaczyć to stary fort poaustriacki w Jugowicach pod Krakowem - wybór tego miejsca na siedzibę muzeum jest dobrą decyzją. Ale czy projekt, który wygrał koncepcje, w pełni spełni idee ruchu harcerskiego?

Jest wiele znaków zapytania: jakie będą środki finansowe na realizacje adaptacji czy jak wysokie środki finansowe przeznaczone zostaną na bieżącą działalność. Do rozwiązania pozostaje również problem, kto będzie właścicielem i administratorem obiektu oraz czy wszystkie byłe i obecne ruchy harcerskie będą mogły udostępniać i przechowywać w nim swoje archiwa. Jest też sprawa komunikacji pomiędzy centrum Miasta Krakowa i Jugowicami.

Współczesną ideę utworzenia "Muzeum Ruchu Harcerskiego" Rada Miasta Krakowa poparła w 2008 roku i poleciła powołać Prezydentowi Miasta Krakowa zespół, którego zadaniem będzie opracowanie zasad działania tej placówki oraz wytycznych dot. zbierania pamiątek harcerskich.

Kolejnym etapem było podpisanie przez Prezydent Miasta oraz Radnych Rady Miasta Krakowa, przedstawicieli Chorągwi Krakowskiej ZHP i Małopolskiego Okręgu Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej w czerwcu 2009 wspólnej deklaracji w tej przedmiotowej sprawie.

Bardzo dobrze, że z ramienia Krakowa sprawą zajmuje się I Zastępca Prezydenta Miasta inż. Tadeusz Trzmiel. Dla młodego pokolenia pragnę przypomnieć, że obecny Zastępca Prezydenta zapisał się złotymi zgłoskami w działaniu harcerstwa, szczególnie dh. hm. Tadeusz Trzmiel jest znanym i stale wspominanym drużynowym podgórskiej "Fioletowej trójki".

Czytaj dalej ---->
Nigdzie nie jest natomiast podane, kto wchodzi w skład zespołu organizacyjnego. Kolejna uwaga to sprawa dotyczące siedziby i sekretariatu owego zespołu - nie wiadomo, gdzie się znajdują. Brak też informacji, co ten zespół - oprócz organizacji konkursu - zrobił.

Przysiółek Jugowice znajduje się na terenie Dzielnicy X Swoszowice. Jest to była wieś, a obecnie osiedle domków jednorodzinnych na terenie Krakowa. Mieści się pomiędzy ulicami: Jugowicką, Zakopiańską i Kąpielową.

Swoszowice to ciekawy rejon z wieloma atrakcjami. Właśnie znajdujący się tam pomocniczy fort poaustriacki z symbolem 52a "Łapianka" jest przygotowywany dla "Muzeum ruchu harcerskiego".

Z informacji, która dotarła do autora, do zespołu został powołany instruktor harcerski, który w czasie obchodów 100-lecia harcerstwa oraz Zlotu w Krakowie 2010 dopuścił się zatajenia działalności na terenie Krakowa. Jest też odpowiedzialny za fałszerstwo z pomnikiem.

W 2010 roku, podczas obchodów i Zlotu z okazji 100. rocznicy harcerstwa, w Krakowie miała być wykonana i wmurowania tablica pamiątkowa na budynku przy ul. Karmelickiej 31. Odlew wykonano niestety z gipsu, drewna i styropianu, malując go następnie farbą imitującą brązu.

W muzeum powinny się znaleźć wszelkie zbiory i pamiątki związane z ruchem harcerskim bez względu na układy polityczne i światopoglądowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto