Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Krakowie trwa akcja na rzecz arcydzieł w kanonie szkolnym

Adrianna Adamek-Świechowska
Adrianna Adamek-Świechowska
Rękopis "Pana Tadeusza"
Rękopis "Pana Tadeusza" Wikipedia Commons
W dniach 12-15 września w Krakowie przebiega akcja protestacyjna przeciwko okrojonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej liście lektur szkolnych pod hasłem "Czytajmy "Pana Tadeusza!". Skreślono dzieła Mickiewicza i Sienkiewicza.

Grupa krakowian tworząca Ruch Edukacji Kulturalnej zorganizowała protest przeciw zamachowi na kanon ojczystej literatury. Czterodniowa impreza patriotyczno-literacka odbywa się pod pomnikiem wieszcza Adama Mickiewicza na Rynku Głównym w Krakowie. Happening odbywa się w dniach 12, 13, 14 i 15 września br. w godzinach od 15 do 18.

Organizatorzy zachęcają wszystkich, którzy popierają powrót „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza i "Trylogii"Henryka Sienkiewicza do kanonu lektur szkolnych do przyłączenia się do akcji. Przybycie na Rynek Główny z flagami narodowymi, kwiatami (najlepiej białymi i czerwonymi) oraz egzemplarzami „Pana Tadeusza” lub też w stroju nawiązującym do polskiej tradycji jest wyrazem poparcia dla wartości, niesionych przez arcydzieła literatury polskiej.

W czwartek, 12 września złożono kwiaty w hołdzie poecie pod jego pomnikiem, potem czytano fragmenty trzech pierwszych ksiąg narodowej epopei. Odbyło się także czytanie „Pana Tadeusza” przez Stanisława Markowskiego i Ryszarda Majdzika. Przez Rynek Główny przetoczył się polonez, odśpiewano „Małego rycerza”. Podczas artystyczno-literackich wystąpień zbierano podpisy pod protestem do MEN w sprawie przywrócenia "Pana Tadeusza" i "Trylogii" do kanonu lektur. Inauguracja czterodniowej akcji zakończyła się odśpiewaniem hymnu narodowego o godz. 18.
W kolejnych dniach planowane jest powtarzanie elementy tego programu. Każdy może podejść pod pomnik, wziąć mikrofon i przeczytać wybrany fragment epopei narodowej.

W niedzielę, 15 września miał nastąpić finał manifestacji, będącej wyrazem oburzenia społecznego, z jakim spotkało się usunięcie z listy lektur m.in. „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza z gimnazjum i Trylogii Henryka Sienkiewicza z liceum. Zdecydowano kontynuować akcję za tydzień, w dniach 19 ,20 ,21 i 22 września 2013 r. w tym samym miejscu. Organizatorzy apelują o przyłączenie się do niej na stronie FB - „Pan Tadeusz protestuje”.

Zobacz zdjęcia z akcji protestacyjnej: Przywróćmy „Pana Tadeusza” do kanonu lektur! oraz Protest w sprawie "Pana Tadeusza"

Czytaj także: "Pan Tadeusz" usunięty z gimnazjum, "Potop" z liceum

Jak podaje portal Wawelski Gród, dotychczas protest poparły setki osób, a wśród znanych krakowskich osobistości „Pana Tadeusza” na Rynku czytali: Sława Bednarczyk (aktorka teatru „Stańczyk”), Stanisław Markowski (artysta-fotograf), Ryszard Majdzik (NZS 1980), Adam Jakubowski (NSZZ „Solidarność”), Marek Michno (wiceprezes Krakowskiego Klubu Gazety Polskiej im. Janusza Kurtyki), Adam Kalita (Radny Miasta Krakowa), Grzegorz Surdy (NZS 1980), Kazimierz Cholewa (Prezes Towarzystwa Parku im. H. Jordana w Krakowie), Janusz Opiła (Akademicki Klub Obywatelski w Krakowie), Krzysztof Bzdyl (Przewodniczący ZKPN 1979-89), Tadeusz Polkowski (raper), Adam Słomka (KPN), Ryszard Zamojski (KPN).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto