Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Krakowie trwa I Forum Dziedzictwa Europy Środkowej

Piotr Drabik
Piotr Drabik
Obrady w ramach I Forum Dziedzictwa Europy Środkowej
Obrady w ramach I Forum Dziedzictwa Europy Środkowej Materiały prasowe
7-9 lipca 2011 r. odbywa się w Krakowie pierwsze wielkie wydarzenie pod auspicjami polskiej prezydencji w UE - I Forum Dziedzictwa Europy Środkowej. Jego celem jest podkreślenie znaczenia kultury z naszego regionu dla całego starego kontynentu.

W siedzibie krakowskiego Międzynarodowego Centrum Kultury (MCK) rozpoczęło się I Forum Dziedzictwa Europy Środkowej. Jest to pierwsze tak duże wydarzenie zorganizowane w grodzie Kraka pod auspicjami polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Inauguracyjną debatę otworzył prof. Jacek Purchla, historyk sztuki i ekonomista, wyrażając zadowolenie, że udział w Forum biorą nie tylko eksperci z państw Grupy Wyszegradzkiej (Polska, Węgry, Czechy i Słowacja), ale także z Ukrainy, Rumunii czy Wielkiej Brytanii. Do uczestników wydarzenia specjalny list wystosował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdan Zdrojewski.

"Forum odbywa się w wyjątkowym dla nas okresie pierwszej w historii polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Warto podkreślić tę zbieżność czasową, gdyż oznacza ona, iż obrady będą odbywały się na najwyższym poziomie europejskim i staną się częścią dokonań całej Unii w bieżącym roku" - czytamy w liście ministra. Zdrojewski przy okazji podkreślił ważną rolę Międzynarodowego Centrum Kultury w promowaniu nie tylko polskiego dziedzictwa.

Podobne listy organizatorzy wydarzenia otrzymali od ministrów kultury Słowacji, Węgier oraz Czech, w których podkreślano potrzebę stworzenia wspólnego głosu w sprawie dziedzictwa
tej części Europy, będzie on wtedy bardziej słyszany i respektowany w Brukseli. W pierwszym dniu Forum, wśród wielu głosów na temat prób jednoznacznego dookreślenia pojęcia „Europa Środkowa” zaznaczono, że jest ona pojęciem o charakterze światopoglądowym, poczuciem tożsamości, a nie terytorium o ściśle wyznaczonych granicach. Eksperci z wielu krajów zgodnie doszli do wniosku, że zasoby dziedzictwa Europy Środkowej są ogromne i bardzo różnorodne, ale wiedza o tym nie jest dostatecznie znana i doceniona na świecie, ani nawet w samej Unii Europejskiej.

Prof. Csaba G. Kiss, wybitny węgierski intelektualista i ceniony badacz polskiej literatury i kultury, zauważył też, że o ile znajomość historii i kultury tzw. Zachodniej Europy jest znana w naszej części starego kontynentu, to nie jest to wiedza wzajemna, a co więcej my „Europejczycy Środka” zbyt często kierujemy swą uwagę również w kierunku Zachodu, nie skupiając się na bliższym poznaniu sąsiednich krajów. Natomiast Jurij Andruchowycz, ukraiński poeta, prozaik, eseista oraz laureat Literackiej Nagrody Europy Środkowej, zgodził się z opinią prof. Jacka Purchli, że o istnieniu Europy Środkowej najlepiej zaświadcza jej literatura, ale
zaznaczył też, że jest ona trudna do zrozumienia dla ludzi Zachodu, a co za tym idzie, nie może też liczyć na sukces komercyjny. Podczas debaty zauważono, że poznanie specyfiki pojęcia Europa Środkowa stanowi znakomity klucz do zrozumienia historii i kultury poszczególnych krajów Grupy Wyszegradzkiej.

Partnerami Forum są: Departament Ochrony Zabytków, Ministerstwa Kultury Republiki Czeskiej (Praga), Rada Ochrony Zabytków Republiki Słowackiej (Bratysława) oraz Państwowy Urząd Dziedzictwa Kulturowego (Budapeszt).

Oficjalna strona Międzynarodowego Centrum Kultury

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto