Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W NASA coraz bliżej przełomu. Kapsuła Dragon zamontowana do rakiety

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
public domain
public domain Nasa.gov
Amerykanie coraz bliżej przełomu w lotach kosmicznych. Wysłużone wahadłowce lądują w muzeum. Ich miejsce mają zająć komercyjne pojazdy z nowymi wersjami silników i rakiet firmy SpaceX. Pierwszy taki lot powinien nastąpić 7 maja 2012 r.

Przed dwoma dniami, we czwartek 26 kwietnia 2012, specjaliści z NASA zainstalowali kapsułę Dragon do rakiety Falcon 9. W najbliższy poniedziałek, 30 kwietnia, nastąpi próbne odpalenie silników rakiety Falcon 9. Jak wszystko wyjdzie po myśli naukowców – ostatniego dnia kwietnia kapsuła Dragon, jako pierwszy komercyjny pojazd w historii lotów kosmicznych, zacumuje do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Jak podało Polskie Radio, misja określona w żargonie firmy SpaceX jako Dragon C2+, jest jednym najważniejszych wydarzeń orbitalnych ostatnich lat. Dotychczas na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS - ang. International Space Stadion) latały pojazdy firm publicznych, głównie promy kosmiczne NASA, które wycofano już z użytku i skierowano do muzeum oraz rosyjskie Sojuzy i należące do firmy ESA - pojazdy transportowe ATV.

Nigdy dotąd do międzynarodowej stacji ISS nie przycumował żaden kosmiczny pojazd prywatny. Ale kiedy NASA podjęła decyzję o wycofaniu z użytkowania swoich wahadłowców kosmicznych, wówczas firmy prywatne miały podjąć wspaniałe dziedzictwo regularnych amerykańskich lotów na orbitę. Problem w tym, że jak na razie - gotowa do przejęcia pałeczki jest tylko firma SpaceX. Pierwszy lot próbny na ISS ma nastąpić właśnie w najbliższy poniedziałek, z misją Dragon C2+.

Zdaniem specjalistów - podaje Polskie Radio, czwartkowa operacja przyłączania kapsuły Dragon do rakiety, przebiegła planowo i bez zakłóceń. Warto wiedzieć, że Dragon będzie mieć (faktycznie już ma) - podobnie jak statek Apollo - kapsułę, czyli człon dla załogi oraz człon serwisowy. Jutro, w niedzielę 29 kwietnia, rakieta Falcon 9 będzie wyprowadzona i ustawiona na stanowisku startowym (na wyrzutni), na przylądku Canaveral na Florydzie.

W poniedziałek zaś, 30 kwietnia, podjęte będzie krótkie próbne odpalenie silników, pierwszego stopnia rakiety Falcon 9. Po tym teście inżynierowie firmy SpaceX przeprowadzą przegląd danych. Na podstawie wyników przeglądu ma być wydana zgoda na przeprowadzenie próby startu rakiety 7 maja.

Według Polskiego Radia, jeśli Falcon 9 z kapsułą Dragon wystartuje do misji C2+, to w dwa dni później kapsuła znajdzie się w okolicach Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Przyłączenie jej do stacji ISS powinno nastąpić dzień później. O przebiegu misji, Polskie Radio zapowiada, że będzie informować na bieżąco.

Przypomnijmy, że względy zbyt wysokich kosztów budowy i użytkowania dotychczas używanych w USA, promów kosmicznych i rakiet do ich wynoszenia w kosmos, skłoniły do włączenia dla tych celów firm komercyjnych. Obecnie ma nastąpić pierwszy dziewiczy lot rakiety z kapsułą – prywatnej firmy SpaceX (Space Exploration Technologies Corporation) – amerykańskiego przedsiębiorstwa przemysłu kosmicznego, które istnieje od roku 2002.

SpaceX ma na celu budowę silników rakietowych i rakiet nośnych a także statków kosmicznych, w tym załogowych. Jego sukcesem powinno być, według założeń - znaczne zmniejszenie kosztów wynoszenia ładunku na orbitę. Trzeba podkreślić, że firma SpaceX projektuje i buduje tanie rakiety orbitalne Falcon. Jeżeli start rakiety 7 maja i przyłączenie kapsuły pójdą zgodnie z planem – to ten fakt ma być przełomem w dotąd prowadzonej misji kosmicznej Amerykanów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto