Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W piątek sanitarny śmigłowiec Eurocopter trafi na lubelskie lotnisko (wideo)

Anna Jasińska
Anna Jasińska
Nowy Eurocopter zastąpi wyprodukowany w latach 70-tych śmigłowiec MI-2. Od października będzie transportować pacjentów w nagłych przypadkach zachorowań. –

Jest szybszy niż MI-2. Nowa maszyna pozwoli pokonywać większe dystanse – mówi Wojciech Misiak, kierownik lubelskiej filii Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Eurocopter na niemiecko – francuskiej licencji w piątek ma wylądować na lotnisku w Radawcu. Tam będzie stacjonował na co dzień. – Jesteśmy uzależnieni od pogody. Przylot śmigłowca do bazy w Lublinie zależy od warunków atmosferycznych. – podkreśla Justyna Sochacka, rzecznik prasowy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. – Eurocoptery będą transportować poszkodowanych np. w wypadkach komunikacyjnych lub wykonywać transporty międzyszpitalne oraz wykonywać transporty międzyszpitalne pacjentów wymagających stałej opieki lekarskiej w trakcie lotu – mówi rzeczniczka. –Wyposażone są między innymi w radar pogodowy, autopilota oraz systemy nawigacyjne wspomagające lot. Są nowocześniejsze niż śmigłowce MI-2, które do tej pory służyły do celów sanitarnych. – Stopnia skomputeryzowania maszyny i rodzaju awioniki nie da się porównać z poprzednim śmigłowcem.

Umożliwiają bezpieczniejszy i szybszy lot na dłuższe dystanse – mówi Wojciech Misiak, jeden z trzech lubelskich pilotów Eurocoptera, którzy przeszli kurs i uzyskali uprawnienia do lotu Eurocopterem. Piloci wciąż uczą się obsługi maszyn. Wrócili z Niemiec. – Część z nas szkoli się jeszcze w Warszawie na Eurocopterach i na symulatorach lotu. – Trenować będziemy też w Lublinie. Jesteśmy już prawie gotowi. Niedługo zaczniemy dyżury. – zapowiada.

Na razie piloci latać będą od świtu do zmierzchu. Remont lotniska w Radawcu ma umożliwić docelowe loty nocne. – LPR we własnym zakresie modernizuje lotnisko. Wymieniają oświetlenie, wyasfaltowali nową podłogę w hangarze – mówi Adam Gruszecki, dyrektor aeroklubu.

W Lublinie są trzy lądowiska dla śmigłowców: jedno całodobowe przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym oraz prowizoryczne przy Dziecięcym Szpitalu Klinicznym i przy ZOZ przy ul. Grenadierów.

O budowę profesjonalnego lądowiska stara się między innymi szpital wojskowy i szpital przy Grenadierów. O budowę profesjonalnego lotniska stara się między innymi Szpital Wojskowy i ZOZ przy ul. Grenadierów. Ze względów finansowych inwestycje nie mogą rozpocząć się w tym roku.

Nowe śmigłowce Eurocopter trafią do dyspozycji służb medycznych w 17 miastach w Polsce. Sześć z nich będzie stacjonować jako śmigłowce rezerwowe.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto