Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Polsce powstanie elektrownia atomowa. Zygmunt Solorz i Michał Sołowow chcą ją zbudować w Pątnowie. "Gigantyczna szansa dla Polski"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
- Potrzebujemy taniej i czystej energii, aby móc rozwijać się jako Państwo i społeczeństwo- zapowiedział Solorz.
- Potrzebujemy taniej i czystej energii, aby móc rozwijać się jako Państwo i społeczeństwo- zapowiedział Solorz. Krzysztof Kapica/ Polska Press
Zygmunt Solorz i Michał Sołowow chcą wybudować w Pątnowie koło Konina elektrownie jądrową. Elektrownia będzie pracowała w oparciu o technologie tzw. małych reaktorów modułowych (SMR). - Inwestycja w atom to gigantyczna szansa dla Polski, jej mieszkańców i firm na dostęp do czystej i taniej energii- powiedział Zygmunt Solorz.

- Od kilku lat stawiam na czystą i zeroemisyjną energię. Słońce, wiatr, wodór i atom to najważniejsze źródła energii, w jakie inwestujemy. PAK jest pierwszym w Polsce producentem energii z węgla, który nie tylko mówi, że ma plan odejścia od węgla, ale faktycznie od niego odchodzi- tłumaczył Zygmunt Solorz, cytowany w komunikacie.

Jednocześnie przyznał, że inwestycja w atom to "gigantyczna szansa dla Polski, jej mieszkańców i firm na dostęp do czystej i taniej energii". - Polska potrzebuje różnorodnych, ekologicznych źródeł prądu i ciepła, zarówno dla wszystkich odbiorców indywidualnych, jak i dla firm- dodaje.

Jak wskazano w komunikacie, działalność ma polegać na "prowadzeniu działalności w obszarze energetyki jądrowej, w szczególności polegającego na budowie jednostek opartych o technologię GEH BWRX-300, bądź innych optymalnych amerykańskich technologii SMR, w celu produkcji energii elektrycznej".

Miejscem, w którym strony planują realizować swoją inwestycję w bloki SMR jest teren Elektrowni Pątnów. - Pątnów jest lokalizacją wskazaną w rządowym Programie polskiej energetyki jądrowej. Nasze plany nie są konkurencyjne w stosunku do planów Państwa – SMR nie zastąpią dużej energetyki państwowej, ale mogą stanowić jej doskonałe uzupełnienie i stopniowo zastępować część mocy wytwarzanej z paliw kopalnych, a w niedługim czasie mogą pomóc zniwelować brak dostępnych mocy w systemie energetycznym, wynikający z odstawiania kolejnych bloków węglowych i zwiększającego się zapotrzebowania na energię elektryczną– wyjaśnił Piotr Woźny, Prezes Zarządu ZE PAK.

- Globalnie ocieplenie jest niestety faktem. Głęboka dekarbonizacja jest koniecznością i wynika nie tylko z troski o planetę, ale również z realnych potrzeb gospodarki i efektywności kosztowej. Oczywistą odpowiedzią na ten kryzys są technologie atomowe- przyznał cytowany Michał Sołowow.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto