Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W przyszłym roku wzrośnie przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw oraz... bezrobocie

Maciej Badowski
Maciej Badowski
- Nie sprawdziły się prognozy dotyczące rynku pracy mówiące o dużym wzroście bezrobocia w następstwie pandemii koronawirusa- zauważa ekspertka.
- Nie sprawdziły się prognozy dotyczące rynku pracy mówiące o dużym wzroście bezrobocia w następstwie pandemii koronawirusa- zauważa ekspertka. Krzysztof Kapica/ Polska Press
W 2021 roku bezrobocie prawdopodobnie wzrośnie do poziomu zakładanego wcześniej przez rząd na grudzień tego roku, czyli do ok. 7,3 – 7,5.. Jednocześnie możemy się spodziewać podwyżek przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw - wynika z szacunków Konfederacji Lewiatan.

- Na szczęście nie sprawdziły się prognozy dotyczące rynku pracy mówiące o dużym wzroście bezrobocia w następstwie pandemii koronawirusa- zauważa Monika Fedorczuk, ekspertka Konfederacji Lewiatan w przesłanym komunikacie. - Ten rok zakończymy bezrobociem rejestrowanym na poziomie ok. 6,2 proc. Rok 2021 prawdopodobnie przyniesie wzrost do poziomu zakładanego przez rząd na grudzień tego roku, czyli ok 7,3 – 7,5 proc.- prognozuje.

Jako czynniki sprzyjające zwiększaniu liczby osób bez pracy ekspertka wymienia nieprzewidywalność przebiegu pandemii oraz niespodziewane i podejmowane bez dialogu decyzje rządu ograniczające swobodę działalności gospodarczej, niepewność oraz niski poziom inwestycji.

- Na to nakłada się coraz mniejsza, z uwagi na możliwości budżetowe, pomoc państwa. Po powszechnych programach wsparcia z jakimi mieliśmy do czynienia na wiosnę 2020 r., kolejne wersje tarcz antykryzysowych czy tarcz PFR są ograniczone do konkretnych branż, pozostawiając część przedsiębiorstw powiązanych wzajemnymi zależnościami z zamykanymi sektorami gospodarki bez pomocy. Należy pamiętać również, że wsparcie publiczne udzielane przedsiębiorstwom przede wszystkim miało na celu utrzymanie miejsc pracy. Rok 2021 będzie weryfikacją na ile, firmy są w stanie utrzymać poziom zatrudnienia na wcześniejszym poziomie- wylicza.

Jednocześnie Fedorczuk przyznaje, że przed dużym wzrostem bezrobocia chronią rynek pracy cały czas dobre wyniki eksportu oraz odczuwany, choćby na początku 2020 roku, niedobór pracowników wynikający ze starzenia się społeczeństwa czy odpływów migracyjnych. Jej zdaniem do tego należy dodać dużą liczbę pracowników cudzoziemskich obecnych na naszym rynku pracy, którzy jej zdaniem stanowią "pewnego rodzaju bufor chroniący przed wzrostem bezrobocia".

- Niewątpliwie przyszły rok będzie obfitował w zmiany na rynku pracy. Możemy się spodziewać kontynuacji zwolnień w sektorach najmocniej dotkniętych skutkami pandemii zarówno przez administracyjne obostrzenia, jak i zmianę zachowań konsumenckich czyli m.in. w gastronomii i zakwaterowaniu, branży fitness, turystyce, rozrywce. Jednocześnie zatrudnienie w przedsiębiorstwach produkcyjnych, logistyce i transporcie może utrzymać się na poziomie z początku 2020 r. lub nawet wzrosnąć o 4-5 proc. w skali roku. Nie zawsze jest możliwy płynny przepływ pracowników między usługami a produkcją, więc będzie to jednym z czynników wzrostu bezrobocia- przewiduje ekspertka.

Fedorczuk w swoim komentarzu odniosła się także do przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, które jej zdaniem wzrośnie w 2021 roku o ok. 6 proc. Podyktowane to ma być podniesieniem płacy minimalnej oraz rosnących oczekiwań płacowych wykwalifikowanych pracowników, którzy nadal są poszukiwani na rynku pracy. - Wzrostu wynagrodzeń raczej nie odczują pracownicy sektora usług- dodaje.

- W kolejnych miesiącach dużo zależy od przebiegu pandemii. Jeśli będziemy doświadczali dalszego wzrostu zachorowań i idących za tym obostrzeń w prowadzeniu działalności gospodarczej, przy jednocześnie niewystarczającej pomocy ze strony państwa, dotychczasowa, dobra sytuacja na rynku pracy może się pogorszyć- podsumowuje.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W przyszłym roku wzrośnie przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw oraz... bezrobocie - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto