Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W roku 2010 mija 100 Lat od ustanowienia święta Dnia Kobiet

Isabella Degen
Isabella Degen
Drzewo akacji srebrzystej - Mimozy, w wielu krajach symbol Dnia Kobiet.
Drzewo akacji srebrzystej - Mimozy, w wielu krajach symbol Dnia Kobiet. Fot.Isabella Degen
W poniedziałek 8 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Przez lata w Polsce Ludowej obchodzono to święto z wielką pompą, dobrze pasowało ono do panującej socjalistycznej propagandy. Kobiety dostawały goździki oraz rajstopy.

Dzień Kobiet miał swoje korzenie już w starożytnym Rzymie. Tego dnia zamężne, wolno urodzone kobiety, otrzymywały od swoich mężów prezenty i podarki, i obdarzane były szczególną uwagą.

Niewolnice również otrzymywały prezenty od swoich mężów, tego dnia pozwalano im odpoczywać. Rzymianki przyodziane w swoje najlepsze ubrania, z wieńcami na głowach, przychodziły do świątyni bogini Westy (strażniczki domowego ogniska).

Idea tego święta ma długą i piękną tradycję. Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. Zapoczątkowane zostały one przez Socjalistyczną Partię Ameryki, dla upamiętnienia strajku kobiet w 1908 roku w Nowym Jorku.

Rok później w Kopenhadze, Międzynarodówka Socjalistyczna zdecydowała ustanowić ten dzień świętem jako wyraz społecznego poparcia dla powszechnych praw kobiet. Dzień 8 marca obchodzony jest na pamiątkę uczczenia ofiar strajku robotnic w Rosji. Jest on obecnie powszechnym świętem w Albanii, Algierii, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bułgarii, Bośni i Hercegowinie, Hiszpanii, Włoszech, Brazylii, Burkina Faso, Kamerunie, Chinach, Kubie, Laosie, Kazachstanie, Kirgistanie, Macedonii, Mołdawii, Mongolii, Meksyku, Malcie, Francji, Szwecji, Danii, Finlandii, Grecji, Islandii, Polska, Czarnogórze, Rumunii, Rosji, Serbii, Tadżykistanie, Ukrainie, Litwie, Laosie, Izraelu, Indiach, Uzbekistanie, Wietnamie, na Cyprze, w Chile i Zambii.

Szczególnie uroczyście obchodzi się ten dzień w dawnych republikach Związku Radzieckiego; Białorusi, Ukrainie, Litwie i innych. Organizuje się konferencje propagujące społeczną i polityczną rolę kobiet w nowoczesnym społeczeństwie. Kobiety manifestują swoje prawa do równości na rynku pracy i w sferze finansowej.

W Polsce w 1993 roku święto to zostało zniesione, ustawą premiera rządu Hanny Suchockiej.
Wprawdzie w 2008 r., luksemburska EU Komisarz pani Viviane Redig zaproponowała zniesienie tego święta w Europie, wypowiadając się: "jak długo będziemy świętować Międzynarodowy Dzień Kobiet, tak długo oznaczać to będzie, że nie mamy równouprawnienia".

Czy ten pogląd jest słuszny? Dzień Kobiet stał się tradycją w wielu krajach i kobiety chętnie
go świętują. Sama byłam mile zaskoczona, gdy będąc w tym dniu na Sycylii we Włoszech, widziałam w urzędach kosze pełne gałązek żółtej mimozy, którymi też kilkakrotnie zostałam obdarowana. W Hiszpanii przeżyłam podobne zdarzenie. Tam również mężczyźni wręczają znajomym kobietom, a przede wszystkim matkom, żonom, partnerkom czy koleżankom kwiaty i drobne podarunki.

Tradycją jest wręczanie wszystkim kobietom w tym dniu gałązek mimozy tzw. akacji srebrzystej.
W ciągu tego stulecia Międzynarodowy Dzień Kobiet nabrał światowego wymiaru, szczególnie w krajach rozwijających się. W wielu krajach jest to święto symbolizujące prawo demokratycznej równości i praw dla kobiet. W krajach afrykańskich, południowej Ameryki i Dalekiego Wschodu, to święto jest okazją do walki przeciwko gwałcie i przemocy na kobietach.

Karta Narodów Zjednoczonych podpisana w 1945 r. była pierwszym dokumentem potwierdzającym zasadę równości kobiet i mężczyzn. Od tego czasu odbyło się wiele konferencji na rzecz kobiet, w tym konferencje organizowane przez ONZ. Już ponad sześćdziesiąt lat ONZ z powodzeniem propaguje i wdraża realizację postanowień rozwoju, bezpieczeństwa i poszanowania praw kobiet.

Uważam, że do Święta Kobiet trzeba mieć szacunek i dystans, gdyż to święto ma wydźwięk historyczny. Nie kwiatek czyni to święto a stuletnia historia.

Wykorzystano: Wikipedia Polska, Niemcy, Hiszpania,
www.http://www.unic.un.org.pl/kobiety_rozwoj_pokoj/
http://pl.wikipedia.org/wiki/Dzie%C5%84_Kobiet

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto